נכנסו לפיקוח: ועדת הכספים אישרה תקנות להסדרת פעילות חברות הפורקס

הסיכון ללקוחות הפועלים בזירות המסחר גבוה בשל הזמינות הגבוהה, ניגוד העניינים המובנה ותנאי העסקאות
|
(2)
סופרים את הכסף
ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול תקנות בדבר זירות מסחר אלטרנטיביות. את התקנות הביא ח"כ בועז טופורובסקי ממפלגת יש עתיד. זירות המסחר עד היום פעלו בישראל בצורה חופשית לחלוטין ללא כל הגבלה או רגולציה.

בשנת 2010 עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון מס' 42 לחוק ניירות ערך אשר מטרות להסדיר את פעילותן של זירות מסחר אלטרנטיביות.

השוק בישראל כולל 8-10 חברות. לשם השוואה בארה"ב קיימות 10 חברות ובכל באירופה 300. סה"כ בעולם כ-700 חברות. הסיכון ללקוחות הפועלים בזירות המסחר גבוה מאוד בשל הזמינות הגבוהה, ניגוד העניינים המובנה ותנאי העסקאות.

התקנות עוסקות בנושאים כמו התנאים למתן רישיון זירה, הגבלת המינוף, קביעת שיעור מינימלי לחברות, מהימנות והיתר שליטה ועיגונן של נורמות בסיסיות.

התקנות נקבעו בשיתוף פעולה בין והחברות הפועלות בזירות השונות. הסדרת הנושא התבססה על הידע המוקדם שנצבר במדינות שונות שבהם הזירות עובדות.

ח"כ בועז טופורובסקי: "חשוב שתהיה רגולציה בתחום פרוץ זה של זירות המסחר, אשר תאפשר הן השקעה בטוחה והן את המשך פעילות הזירות בצורה הוגנת, לאחר שנים של חוסר רגולציה".

פרופסור שמואל האוזר יו"ר הרשות לניירות ערך: ״אני רואה חשיבות רבה בהסדרת תחום זירות המסחר שהתקיים עד כה ללא פיקוח רגולטורי וללא הגנה נאותה על ענייניו של הציבור ויפה שעה אחת קודם".

עו''ד טל יצחק רון ממשרד עו"ד טל רון, דריהם ושות', המייצג חברות וספקים בתעשיית הפורקס והאופציות הבינאריות, ציין כי "התיקון לחוק חיוני בהסדרת התחום כנהוג בעולם. אחרי שנים רבות בהן מתנהל השוק באופן לא מוסדר יתאפשר למשקיעים הישראליים לסחור באופן בטוח ובהיקפים גבוהים יותר. התיקון יאפשר למדינה להסדיר את התחום תוך הגדלת ההכנסות למדינה שעשויות להגיע לעשרות מיליוני שקלים כבר מהשנה הראשונה".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אליה וקוץ בה
  יגאל 05/08/2014 10:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חמש שנים לקח למחוקקים להעביר את התקנות, הישג לח"כ טופורובסקי שהצליח להעבירן בתוך שנה . מצד שני התקנות החדשות מאפשרות עדיין לחברות בזירות להמשיך ולעבוד על המשקיעים.
  סגור
 • 1.
  אליה וקוץ בה
  יגאל 05/08/2014 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חמש שנים לקח למחוקקים להעביר את התקנות, הישג לח"כ טופורובסקי שהצליח להעבירן בתוך שנה . מצד שני התקנות החדשות מאפשרות עדיין לחברות בזירות להמשיך ולעבוד על המשקיעים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות