קונצנזוס מוחלט: 90% מהנשאלים - הריבית תישאר מחר על 0.75%

רק 10% מהנשאלים בסקר פסגות שכלל 350 יועצי השקעות חושבים שנראה מחר הורדת ריבית נוספת. גרינפלד "תיתכן הורדה בחודשים הקרובים"
|
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
בסקר שערך הבוקר (א') בית ההשקעות פסגות בקרב כ-350 מאות יועצי השקעות עולה כי לא פחות מ-90% מהיועצים בבנקים מעריכים שבנק ישראל יבחר להותיר מחר את הריבית על כנה - 0.75%. יתר היועצים שהשתתפו בסקר מעריכים שהריבית דווקא תופחת ב-0.25%.

כזכור, החליט להוריד את חודש מרץ ב-0.25% ונימק את ההחלטה בכך שקצב האינפלציה נמצא בחלק התחתון של היעד בשיעור של 1.4%. בנוסף, קצב הצמיחה ממשיך לאכזב לאחר שע"פ אומדנים ראשוניים לרבעון הרביעי התמ"ג עלה ב-2.3% בלבד. מדדי אמון הצרכנים ממשיכים להצביע על פסימיות, והנתונים ממשיכים להצביע על היעדר גידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי.

גם בקרב הכלכלנים הבכירים בישראל ישנה דעה גורפת בנוגע להחלטת הריבית מחר. כלל החזאים המשתתפים בסקר הריבית של "בלומברג" - 21 במספר - סבורים שבנק ישראל יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית.

הכלכלן הראשי של פסגות, אורי גרינפלד, מציין לקראת ההחלטה מחר כי "אין לחצים אינפלציוניים במשק, נהפוך הוא. לכן, אם מגמת התחזקות השקל תימשך ייתכן ובנק ישראל ימשיך להפחית את הריבית גם במהלך החודשים הקרובים. יחד עם זאת, מכיוון שבחודש שעבר הריבית הופחתה ומכיוון שלא היה שינוי משמעותי בסביבה הכלכלית מאז, נראה כי הפעם יבחרו בועדה המוניטרית להשאיר את הריבית על כנה".

יוטב קוסטיקה, מנהל השקעות, מור קרנות נאמנות: "ההודעה על ריבית בנק ישראל שתפורסם מחר אינה צפויה להביא עימה הפתעות, והערכתנו היא שהריבית תיוותר ברמתה הנוכחית. ברור לכולם שהורדות הריבית אינן המענה להחלשת השקל, אלה הן מהוות לכל היותר דרך למתן את התחזקות השקל שנבעה בשנה האחרונה ממגמות כלכליות ולא מפעולות ספקולנטים"

לדבריו, "בנוסף, האחרון היה בהתאם לצפי והסתכם בשיעור של 1.2% ב-12 החודשים האחרונים – נמוך, אך עדיין מעל הגבול התחתון של יעד הממשלה. מדד מרץ הינו התחלה של סדרת מדדים חיוביים ובמידה ונמשיך לראות חולשה בביקושים המקומיים, יתכן שתתקבל החלטה על הורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים. כך או כך (ללא שינוי או הורדה נוספת), סביבת הריבית הריאלית השלילית ואי הוודאות של רוכשי הנדל"ן כתוצאה מתוכנית המע"מ של לפיד, תמשיך לתמוך ביציאת כספים מפקדונות לעבר מניות ואגרות חוב".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות