אישום חמור: מנהל תחום חקירות ברשות המיסים גנב כספים מנחקרים

לפי כתב האישום שהוגש לפרקליטות מחוז מרכז, מיכאל שושן, שהיה בכיר ביחידת "יהלום" של רשות המיסים, גנב כספים וצ'קים מנחקרים
 |  (6)
פסק דין
פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (א') כתב אישום כנגד מיכאל שושן (44), ששימש בעבר מנהל תחום חקירות ביחידת "יהלום" של רשות המיסים. יחידת "יהלום" הוקמה בדצמבר 2010 במטרה להתמקד במאבק הכלכלי במשפחות הפשע ולסייע בהפסקת המימון של אותם ארגונים לפעילות הבלתי חוקית שלהם.

כתב האישום שהוגש ע"י עו"ד אופירה פחימה מפרקליטות מחווז מרכז לבית המשפט המחוזי בלוד מגולל כנגד שושן אישומים חמורים, שעניינם התפרצות למקום מגורים, גניבה, שימוש לרעה בכוח המשרה ומרמה והפרת אמונים, ומתאר ארבעה מקרים שבהם שושן גנב רכוש וכספים מאנשים שהצוות בראשותו חקר אותם ושני מקרים שבהם גנב כספים מצ'יינג'ים באמצעות התחזות לעובד מס הכנסה שמטרתו לבצע ביקורת בעסקים האמורים.

גנב תכשיטים,מחשבים ניידים ומזומן בסך של כ-60 אלף שקל

לפי כתב האישום, אחת החקירות שבראשן עמד שושן הייתה בעניינו של ג.ג. לטענת הפרקליטות, במהלך החקירה ובמסגרת תפקידו, נודע לשושן כי קיימת אפשרות שג.ג. מחזיק בביתו רכוש יקר ערך. בעקבות זאת, ב-2 למאי בשעות הבוקר הפיק שושן מתוך מערכת המיסים של מס הכנסה נתונים אודות ג.ג, לרבות כתובתו.

בהמשך הגיע הנאשם לביתו של ג.ג בראשל"צ, נכנס לביתו ללא רשותו או ידיעתו של האחרון וגנב ממנו תכשיטים יקרי ערך, שני מחשבים ניידים מסוג HP, שני מכשירי טלפון נייד מסוג סמסונג גלקסי, מצלמת וידאו, מצלמה דיגיטלית, שני תיקים ומזומן בסך של כ-60 אלף שקל.

זייף שיקים ואיים: "אני אמעך אותך ימטומטם"

אולם, שושן לא הסתפק בכך וביקש לנצל את סמכותו במקרים נוספים. לפי כתב האישום, שושן נהג באופן דומה מאוד כנגד נחקר אחר, ד.ד, שהינו הבעלים של חברת השקעות הממוקמת בת"א. לפי הפרקליטות, במהלך חודש מאי נחקר ד.ד. כחשוד בתיק חקירה, כחלק מפעולות החקירה, ביום ה-9 במאי נתפסו פריטים שונים שנמצאו ברשותו של ד.ד.

בין היתר, נתפסו פנקסי שיקים, מחשב נייד, מסמכים השייכים לחברה, חשבוניות וחותמות החברה, שאוחסנו בחדר המוצגים ביחידה הכלכלית של רשות המיסים בלוד. במהלך חודש מאי, נטען כי הנאשם ניגש לאותו חדר מוצגים ביחידה הכלכלית ונטל מתוך המוצגים פנקס שיקים השייך לחברה וכן את חותמת חברת ההשקעות שבבעלות ד.ד.

בהמשך, זייף שושן שני שיקים של החברה בבעלות ד.ד.בסך של 12.8 אלף שקל ו-224 אלף שקל בכך שמילא את שמו כמוטב של השיקים, באמצעות חותמת הגנובה של החברה וכתב יד הנחזה להראות כחתימת ד.ד. והפקידם בחשבונו הפרטי.

למזלו של ד.ד, הוא היה עירני בזמן הנכון ולאחר שנציג הבנק פנה לד.ד, האחרון הורה לו שלא לכבד השיקים. בהמשך, שושן התרעם על מעשהו זה ד.ד. ושלח הודעות טקסט שבהן איים עליו, בין היתר באחת ההודעות כי "אני אמעך אותך ימטומטם (לשון המקור)".

הזדהה כעובד מס הכנסה וגנב 180 דולר ושטרות אנגולים מהמגירה

גם ב.ב, בעלים של חברת השקעות נוספת שרשות המיסים ניהלה חקירה נגדו, סבל מהתנהלות זהה של שושן. לפי כתב האישום, גנב שושן פנקס שיקים של ב.ב. וניסה לזייף שיק בסך של 3 אלף דולר אותו ניסה להפקיד לחשבונו הפרטי, ללא הצלחה.

גם שירותי הצ'יינג'ים סבלו מנחת זרועו של שושן. לפי כתב האישום, בתקופה בה שושן הוצא לחופשה יזומה ע"י מנהל יחידת יהלום, בשל אי סדרים בהתנהלותו, נכנס ב-2 ביוני שושן לצ'יינג' בתל אביב, פנה לעובד בית העסק ה.ה. והזדהה כאיש מס הכנסה, תוך הצגת תעודה של עובד רשות המיסים, ודרש ממנו להעביר לידיו מספר מסמכים באמתלה כי הגיע לבצע ביקורת מס בצ'יינג'.

לפי המתואר בכתב האישום, שושן עשה עצמו כבודק את המסמכים שמסר לו המתלונן ותוך כדי כך, פתח את מגירת השולחן ונטל ממנה 180 דולר, שטר אנגולי, מספר שטרות ישראליים ישנים וכן שטרות זרים, ועזב את הציינג' תוך שהוא נוטל עימו את השטרות.

במקרה נוסף, ב-7 ביוני, עת שהה בחופשה, נכנס שושן לציינג' במודיעין, שגם בו הציג תעודה מזהה של עובד רשות המיסים וטען כי הגיע לבצע ביקורת מס הכנסה שם. שושן פנה לעובד בית העסק ו.ו. וביקש לקבל לידיו תדפיס של הקופה. ו.ו נעתר לדרישת שושן, ובמקביל דיווח למעסיקו אודות הביקורת.

בעת שו.ו. שוחח בטלפון עם מעסיקו, שלח שושן את ידו למגירה בדלפק בית העסק בה הונחו שטרות, שלף מתוכה חבילת שטרות בסכום של עשרת אלפים שקלים, הסתירם תחת דף התדפיס שנמסר לידיו ויצא מהצ'יינג'. לאחר מכן, שושן נסע לבנק הדואר ברעות וביצע הפקדה של 7 אלף שקל במזומן לחשבונו והותיר 3 אלף שקלים בכיסו.

בא כוחו של שושן: "המעשים נעשו בטיפשות ובטימטום"

היום הוקרא כתב האישום בפני סגן נשיאת ביהמ"ש המחוזי בלוד, אברהם יעקב, ובד בבד הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים. בא-כוחו של מיכאל שושן ציין כי "עסקינן בעבירות רכוש שהיקפו לא ניכר מאוד, מדובר בעשרות אלפי שקלים, המעשים לא רק שלא נעשו בתיחכום אלא בטיפשות ובטימטום...למשיב (שושן- ח' ד') אין עבר פלילי, אין שותפים, אין אמצעים מיוחדים, כל העבירות נעשו בחודש אחד והכל במסגרת תפקידו".

עוד הוסיף בא כוחו של שושן במסגרת הדיון כי "מדובר במי שעצור לראשונה בחייו, בן 44 ללא כל עבר, עולמה של המשפחה חרב עליה, הבת אמורה לחגוג בת מצווה שבוע שעבר, נעדר (שושן- ח' ד') מאירוע סוף השנה של ילדיו לראשונה ללא כל הסבר".

השופט יעקב לא התרשם מהטענות, והורה בתום הדיון כי שושן יישאר במעצר עד החלטה אחרת, וביקש משירות המבחן להכין תסקיר מעצר אודות שושן בתוך 14 יום. הדיון צפוי להימשך ב-14 ביולי.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מערכת רקובה ומושחתת (ל"ת)
  עין החמור 01/07/2013 07:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  למה לא מזכירים אותי
  א.א. 30/06/2013 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל התחיל איתי, אח"כ הוא המשיך לב.ב. , ג.ג., וד.ד. בסוף יקבל ז.ז.
  סגור
 • 4.
  למיטב ידיעתי נשארו רק 2 עובדים ישרים ברשות (ל"ת)
  נתי 30/06/2013 18:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 3.
  הגונב מהגנב פטור ! (שתבינו לא מדובר על האזרח הפשוט .
  חיים 30/06/2013 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עברתי את גיל הפנסיה ורשויות המסים אינם מוכנים לתת לי פטור על הפנסיה. התקשרתי לא פעם לנציבות המס בירושלים והטענה שלהם היא: קבלת מענק פטור ( סך 80000 ש"ח)! עברו 15 שנה מאז ועדיין אינם מוכנים לוותר לי בגלל המענק. כלומר גם בזקנותי אני משלם מלוא המס. זו לא גנבה ? מי אומר שחוקי מס הכנסה הם מושלמים ואינם מנשלים את האזרח בחלקם?
  סגור
 • 2.
  הגיע הזמן להגר מכאן (ל"ת)
  היהודי הנודד 30/06/2013 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  והעיר שושן צהלה ושמחה
  מרדכי היהודי 30/06/2013 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חחח
  סגור