ועדת הכספים במהלך: אישרה את הגבלת הפירמידות העסקיות ל-2 שכבות

למהלך צפויה להיות השפעה משמעותית על חברות האחזקה הגדולות במשק, ובכללן אידיבי אחזקות, דלק קבוצה והחברה לישראל
 | 
ח"כ ניסן סלומינסקי גלובל, צילום: ליאת מנדל ביזפורטל
חברות ההחזקה הגדולות במשק בישראל עומדות ככל הנראה בפני שינויים מבניים משמעותיים בתקופה הקרובה. זאת, לאחר שועדת הכספים של הכנסת החלה היום (ג') בהליך הצבעות על פרק הפירמידות בחוק הריכוזיות ואישרה כבר שני סעיפים. הסעיף הראשון והמשמעותי מגביל את הפירמידות העסקיות לשני שכבות בלבד (לרבות שכבה שכוללת חברות שמגייסות כסף באמצעות ). למהלך צפוי להיות השלכות מהותיות על חברות {אידיבי אחזקות} חברה לישראל -4.62% חברה לישראל 68,120 -4.62% חברה לישראל בסיס:71,420 פתיחה:70,000 גבוה:70,000 נמוך:68,030 תמורה:5,327,027 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , דלק קבוצה -2.1% דלק קבוצה 46,050 -2.1% דלק קבוצה בסיס:47,040 פתיחה:46,100 גבוה:46,290 נמוך:45,600 תמורה:7,299,274 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ועוד חברות נוספות הנסחרות בבורסה.

ראש אגף התקציבים היוצא גל הרשקוביץ דרש כי הפירמידה העסקית תוגבל לשתי שכבות בלבד, וחברי הוועדה בראשות היו"ר ניסן סלונימסקי קיבלו את עמדתו. שר האוצר יאיר לפיד לא נכח בדיון במסגרת וועדת בכספים, זאת למרות שביטל מראש את השתתפותו בכנס שרי האוצר של ה-OECD בצרפת במטרה להשתתף בישיבת הוועדה ולהציג את משנתו הכלכלית בכל הנוגע לריכוזיות במשק.

נציין כי אין מדובר באישור סופי, והסעיף שמעגן את הפירמידות העסקיות לשתי שכבות בלבד צריך לעבור עדיין את אישור הממשלה, ואז ולאחר אישור הממשלה הסעיף יועבר להצבעה בקריאה שניה ושלישית בכנסת. בממשלה נוטים לאפשר קיום שכבה שנייה ושלישית בכפוף לסייגים שונים, לדוגמא החלה של הסעיף רק על חברות המגייסות אג"ח, ולא מן הנמנע כי נוסח הסעיף צפוי לעבור שינויים רבים עד אישורו בכנסת.

כזכור, בחודש שעבר הצעת חוק הריכוזיות אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, כאשר מטרתו להפחית את קבוצות הריכוזיות במשק ולהגביר את התחרות העסקית. הצעת החוק התבססה על המלצות הוועדה להגברת התחרותיות במשק שטיפלה ועסקה בשיקולי הריכוזיות והתחרותיות במשק הישראלי, כמו גם בהגבלות על מבני אחזקות פירמידיאלים והפרדה בין אחזקות ריאליות לאחזקות פיננסיות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה