התחלה ברגל שמאל? הישיבה הראשונה של ועדת ששינסקי2 נדחתה לאור בג"צ

פרופ' ששינסקי בגל"צ: "ודאי שהיו נסיונות לחץ עלי בוועדה הקודמת - אבל זה לגיטימי שחברות שנפגעות תנסנה להשפיע"
|
(12)
איתן ששינסקי
על רקע התכנסות ועדת ששינסקי 2 בפעם הראשונה - מציב העומד בראשה, פרופ' איתן ששינסקי, קו נחוש לפיו משאבי הטבע בבעלות המדינה ועל המשקיעים להעניק תמורה הולמת בגין ניצולם. בראיון לגל"צ הבוקר אמר כי "משאבי הטבע של כל מדינה הם בבעלות הריבון שהוא הנאמן של העם. המדינה החליטה להפריט וזה סביר, כך נהוג בעולם, אבל השאלה היא מה המדינה מקבלת בתמורה".

משרד האוצר מסר כי "בהתאם להנחיות הייעוץ המשפטי, תידחה ישיבת ועדת ששינסקי 2 שתוכננה להתקיים היום, לאור בג"צ תלוי ועומד בעניינה. על מועד חדש תבוא הודעה בנפרד".

"צריך לבצע השוואה עם תגמולים שמשלמות חברות בעולם"
המשקיעים טוענים מצידם שהתמורה למדינה צריכה להיות נמוכה כיוון שהם אלה שנטלו את הסיכון על עצמם. פרופ' איתן ששינסקי: "הסיכונים של המשקיעים גדולים, אך גם במדינות אחרות כשלוקחים סיכונים כמו בחיפושי נפט למשל במפרץ מקסיקו, אז משלמים לממשלה בונוס מייד בהתחלה. נתנו למשקיעים כי במקרה של פוספטים או אשלג בים-המלח, אין שאלה של חיפוש. יש סיכונים אחרים כמו מחיר עולמי אבל קרה שהמחירים רק עלו".

פרופ' איתן ששינסקי נמנע מלהביע עמדה חד- משמעית כבר בפתח הדיונים האם לדעתו החברות משלמות פחות מדי מס. לדבריו יש לאסוף נתונים מהארץ ומהעולם ולבצע השוואה. את מסקנותיו הוא מתכוון להגיש בתוך שנה.

לגבי ועדת ששינסקי הראשונה אמר שהיו נסיונות לחץ עליו, אך זה לגיטימי. "ודאי שהיו נסיונות לחץ עלי בוועדה הקודמת – אבל זה לגיטימי
שחברות שנפגעות תנסנה להשפיע".

על הפרק: פוספטים, מחצבים, אשלג, חול, חצץ ומים מינרלים
ועדת ששינסקי הייתה אמורה להתכנס היום כאמור לראשונה. הוועדה תבחן את התמלוגים למדינה בעבור ניצול אוצרות טבע (למעט גז ונפט). משאבי הטבע הרלוונטים הם: פוספטים, מחצבים, אשלג, חול, חצץ ומים מינרלים. הפרוטוקולים יפורסמו בהמשך באתר האינטרנט של משרד האוצר.

מלבד פרופ' ששינסקי, העומד בראש הוועדה, חברים נוספים הם: אלונה שפר־קארו, לשעבר מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה; מיכל עבאדי-בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר; משה אשר, מנהל רשות המסים; אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה; עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה; שאול צמח, מנכ"ל משרד האנרגיה והמים; יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה; אמיר לוי, הממונה על התקציבים במשרד האוצר; מיכאל שראל, הממונה על כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר; עדי ברנדר, מנהל אגף מקרו כלכלה ומדיניות בבנק ישראל; ויוסי וירצבורגר, מנהל אגף רישוי אוצרות טבע במשרד האנרגיה והמים.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  ממשלה מטומטמת במקום לעזור לכלכלה דרך הבורסה היא משמידה.
  אבי קול 22/07/2013 19:53
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עסקים והכלכלה תלויים באשראי חלקו מהבנקים וחלקו מהבורסה ככל שהממשלה פוגעת בחברות היא מחבלת בפעילות הבורסה בחברות ובכלכלת המדינה כל הוועדה הזאת קמה בחטא ומפחד של אספסוף...לדוגמה הממשלה חתמה עם כימ לפני רק שנה על הסכם המס ופיתוח ים המלח...הדבר הראשון שהיא עשתה מפחד העלאת מס הבורסה ל-25% זו לא ממשלה זו חבלה.
  סגור
 • 9.
  בג"ץ ששינסקי ישאר עליו שנים כיל תעלה 20 % תוך שבועיים
  שיפוט הגיוני 22/07/2013 11:49
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לקנות מניות של כיל לחכות שבועיים ולמכור ברווח עצום
  סגור
 • 8.
  בהתחשב בהחלטה ובבג"צ
  כיל 22/07/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  5 3
  כיל תחזור ל-3800 תוך מס ימים...
  סגור
 • 7.
  כיל צריכה לעלות חזק עכשיו (ל"ת)
  יאללה כיל לטוס 22/07/2013 11:27
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 6.
  מה על המשקיעים שהשקיעו את חסכונותיהם בקידוחי שרה ומירה
  יוג'ין 22/07/2013 11:07
  הגב לתגובה זו
  6 1
  והפסידו הכל ?! איזה פיצוי הם קבלו ? מה על 500 קידוחי היובש, שמומנו גם הם, ברובם, בידי משקיעים פרטיים , משקיעים שהונם ירד לטמיון בורות היובש ?! איזה פיצוי העניק להם ששינסקי. גזל המאה, שבגינו נושלו מכסאותיהם: גפני, שמאה, פישר ושטייניץ ( שר לענייני לא כלום). בבחירות הבאות ננשל את הליכוד כולו מן השלטון !
  סגור
 • צודקקק . בגדול מי שמצביע ליכוד חוטף מבול של מיסים (ל"ת)
  אנונימי 23/07/2013 08:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  כדאי ללפיד לקרוא את הספר חבל שזה לא בבגרות חחחח
  מרד הנפילים 22/07/2013 11:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בינכה אין לו תעודת בגרות. זה מה שיקרה פה כולם יברחו לפיד וביבי חיים בסרט ביבי פתאם מסכים לכל זה הרי הוא תמיד תמך בעשירים וזאת היתה מישנתו שזה עוזר לכלכלה ומוסיף תעסוקה איך הוא שותק? האם שינה את דעתו? האם הוא מעוניין בעוד מיסים? האם המצב הכלכלי של המדינה כל כך רע? האם הוא שותק כי רוצה שלפיד יעשה לו את העבודה השחורה? גם יכנס לו כסף וגם לפיד ישלם? בכל אופן ביבי מתגלה כאחד שרק הכיסא עם הגלידה והמיטה המעופפת מעניינים אותו.
  סגור
 • 4.
  שישנסקי 1 זה בכייה לדורות (ל"ת)
  FO 22/07/2013 11:05
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • 3.
  ברור שהוא ירצה ועדה הוא מרויח מזה שנה של לגרבץ בישיבות
  שישינסקי ב' ג ' 22/07/2013 10:58
  הגב לתגובה זו
  12 0
  ולקבל עשרות אלפי שקלים . מיהו בכלל? אחד גם שעמדתו ידועה מראש מי צריך שישב שנה להחליט? לפיד ושלי פחממוביץ ימחקו מדפי ההסטוריה
  סגור
 • 2.
  ישלם על זה בבחירות הבאות הוא יימחק והוא יודע את זה
  לפיד הפופוליסט 22/07/2013 10:56
  הגב לתגובה זו
  36 0
  אף אחד לא יסלח לו על זה וגם בסופו של דבר כולם יברחו מפה הכלכלה פה הולכת להתרסק אז הוא יעזור לה להתרסק יותר מהר אלפי מוטלים בקרוב לממשלה יהיה רק לבכות על מעשיה
  סגור
 • צריךלהחזיר תמדנדט עכשיו לא לחכות לבחירות הבאות שקרן (ל"ת)
  מאוכזב לפיד 23/07/2013 09:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  למה רק חצץ ומים? מה עם אויר? אצלנו זה אויר הרים צלול
  לפרופ' המלומד 22/07/2013 10:55
  הגב לתגובה זו
  10 3
  כיין, אויר של ארץ הקודש אין על זה בונוסים לממשלה? זכויות יוצרים לתנ"ך? אולי להרצל? שהחזיר אותנו לפה? מה עם פירות וירקות ? זה גדל בקרקע ועוד איזה קרקע של מינהל מקרקעי ישראל ועוד בארץ הקודש? מיד להכניס גם את זה לוועדה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות