תוכנית מתאר לראשל"צ: 27 אלף דירות ייבנו בעיר - 25% יהיו קטנות

כמו כן העיר מתוכננת להפוך למרכז התעסוקתי השני בגודלו בארץ. אוכלוסיית העיר צפויה למנות 330 אלף נפש והיא תהיה השלישית בגודלה בארץ
 |  (13)
עיר סואנת, צילום: Getty images Israel
הועדה המחוזית מחוז מרכז דנה אמש (ב') בתוכנית מתאר חדשה לראשון לציון, לראשונה מזה 50 שנים מאז אושרה התוכנית הקודמת. על פי תוכנית המתאר רצ /2030, אוכלוסיית ראשון לציון צפויה לצמוח ל-330 אלף תושבים ובכך להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל.

לצד 27 אלף יחידות הדיור שיבנו, יוקמו ארבעה מתחמי תעסוקה משמעותיים בהיקף כולל של 8.5 מיליון מ"ר, מדובר על תוספת של חמישה מיליון מ"ר לתוכנית הקודמת, מה שאמור להפוך את ראשון לציון למרכז התעסוקה המטרופוליני השני בגודלו בישראל.

כמו כן התוכנית מבקשת להניע מהלך היסטורי לפינוי כשני קילומטרים מרצועת החוף של ראשון לציון המוחזק כיום בידי משרד הביטחון. כידוע לעיר יש למעלה משבעה קילומטרים של רצועת חוף, אולם יותר משישה קילומטרים מוחזקים על ידי צה"ל וסגורים בפני הציבור.

כאמור, התכנית כוללת מתחמי מגורים חדשים: מתחם האלף במערב העיר, נחלת יהודה, צריפין במזרח, משולש נים בדרום מזרח העיר, מתחם כפר אריה, וכן שיקום ופינוי בינוי של שכונת רמת אליהו במרכז העיר שכבר אושר בוועדה המקומית. כאמור, סך הכל, 27 אלף יחידות דיור במרכז הארץ, מתוכם כרבע דירות קטנות לדיור בר השגה.

הוועדה קצבה חודש ימים להגשת הערות סופיות על ידי משרדי הממשלה וקבעה כי מיד לאחר מכן תקיים דיון פנימי נוסף לאישור ההפקדה.

מהנדס העיר אלי יהלום, מוסיף: "בתוכנית החדשה יש ארבע בשורות משמעותיות, הראשונה היא יצירת עיר אחת ממזרח למערב. כיום העיר שסועה בשלושה חלקים. התוכנית מחברת את חלקי העיר ויוצרת רצף באמצעות שדירה מרכזית עם שימושים מעורבים, דיור, מסחר, תעסוקה. הבשורה השנייה היא הקמת מרכז תעסוקה משמעותי ראשי בעיר שבו תושבי העיר והאזור יוכלו למצוא תעסוקה איכותית. הבשורה השלישית- פריצת הנגישות וחיבור העיר לים, והבשורה הרביעית ,עם אישור התכנית נוכל לממש את הסמכת הועדה המקומית לפעול לאישור תוכניות תואמות תכנית מתאר במקום הועדה המחוזית".

את תוכנית המתאר הכינו משרד התכנון "קשת" בראשותו של האדריכל משה כהן, האדריכלים אמיר ועופר קולקר, ומהנדס העיר תל אביב לשעבר ברוך יוסקוביץ.

כתבות מעניינות נוספות:
בא לשנות: האיש שמוכר כעת כוס קפה ב-5 שקלים עונה על השאלה המתבקשת, האם ניתן לרסק גם את מחיר הדירות?
הזוגות הצעירים נשברים ולא עומדים במחיר: רוכשי דירה ראשונה שילמו 16% פחות על דירה חדשה ברבעון השני
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ותודה לעשר שנות הקפאון באי-פיתוח חיפה (ל"ת)
  הממשלה מאבדת הצפון 16/10/2013 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • לא מדוייק
  dw 17/10/2013 07:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדרום מערב העיר נבנית בימים אלה שכונה חדשה בת כאלף יח"ד, ע"י ישרס וגב ים - 2 חברות ציבוריות. לפי הדוחות הרשמיים קצב מכירת הדירות מתקדם יפה. כמו כן ישנה בנייה בקריות. אני מסכים שאפשר לבנות יותר.
  סגור
 • 4.
  במקום להכריז על הקמת 2 ערים חדשות כמו מודיעין
  איציק 15/10/2013 16:08
  הגב לתגובה זו
  2 5
  ממשיכים להעמיס על רשויות קיימות ולצופף אותן.
  סגור
 • טוב מאד!
  dw 17/10/2013 07:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין שום הצדקה להרוס שטחי טבע בשעה שיש לך סתם אזורים לא מפותחים כמו צריפין, בזבוז שטחים הזוי כמו צהל שתופס שטחי חוף נדירים או מתחמים שראויים לפינוי בינוי. אם אתה כ"כ רוצה מודיעין חדשה אז אני מציע לשים לב שיש פוטנציאל לאחת כזו: פרדס חנה/כרכור, שכמו מודיעין בין ת"א לי-ם, נמצאת בין ת"א לחיפה. זאת בפרט אם נמזג מספר רשויות: חדרה, פרדס חנה/כרכור, אור עקיבא, חריש, בניימינה, זכרון יעקב וקיסריה (אשר תהיה שכונת הוילות של "מודיעין" הזו).
  סגור
 • 3.
  עיר ללא מקומות עבודה. כולם נוסעים צפונה בבוקר.
  תומר 15/10/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  4 5
  אלא אם אתם מוסכניקים או בעלי פיצוציות. הגיע הזמן באמת לכמה משרדים וקצת היי-טק. אבל עד שזה יקרה, אעבור כבר לת"א...
  סגור
 • שלום ולא להתראות (ל"ת)
  אלי 18/10/2013 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא מדוייק
  dw 17/10/2013 07:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש מכללה גדולה (הגדולה בישראל?) וקניונים למכביר.
  סגור
 • תעסוקה בראשל"צ
  ציון 17/10/2013 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדתית המצב הוא כזה : רק בתל אביב , ירושליים וחייפה קיים מצב של מעל 100% תעסוקה , במרבית הערים כגון קריית אונו , פתח תקווה , בסביבות 30-40% תעסוקה , ובראשל"צ משהו באמצע 70-80% אך עם גידול מהיר ... כמובן שאין הדבר אומר שרק 20-30% מתושבי העיר יוצאים לעבודה בתל אביב , היות ומספר רב של מועסקים מגיעים לראשל"צ מכיוון אשקלון אשדוד או נס ציונה רחובות
  סגור
 • 2.
  הרגל של אף דייר לא תדרוך בדירות האלה לפני 2020
  אופטימי 15/10/2013 15:17
  הגב לתגובה זו
  2 5
  גיזרו ושימרו
  סגור
 • ואיפה הרגל שלך תדרוך אם בכלל? (ל"ת)
  אלי 18/10/2013 11:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  בינוי בראשל"צ
  המלש 15/10/2013 15:15
  הגב לתגובה זו
  3 3
  תודה לראש העיר ומחלקת ההנדסה ולוועדה המקומית שחושבים גם על בניה מסיבית לדיור בר השגה לצעירים. אני מקווה שיהיו קריטוריונים מקילים לתושבים הצעירים של העיר ראשון לציון שגדלו כאן ורוצים להמשיך לגור בה. ולעבוד בה.
  סגור
 • אכן כול הכבוד לראש העיר דב צור, ונקווה שיתחשב ויסייע
  דפנה 16/10/2013 21:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להחזיר את הזוגות הצעירים בני התושבים הוותיקים שנאלצו לעזוב את העיר ומחכים להזדמנות לרכוש דירה בה. אני מקווה שיתנו עדיפות לזוגות צעירים ילידי ראשל"צ שנאלצו בלית ברירה לעזוב את העיר ורוצים לחזור. בהצלחה
  סגור
 • משבחים את ראש העיר ??
  אזרח שאכפת לו 02/07/2014 15:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם כאן משבחים את דב צור: "תודה רבה", "כל הכבוד".... ראש עיר לא נמדד רק בפרויקטים שכאלו. ראש עיר קודם כל נמדד באכפתיות שהוא מגלה כלפי תושביו, בעקרון שהתושבים ובעיותיהם נמצאים בראש מעייניו, ולצערי הרב דב צור לא עונה על קריטריון זה. אני לא תושב קריית ראשון, אבל ההתנהלות שלו אל מול סגירת חטיבת ביניים 'מעלות' ראויה לכל גינוי. לא ברעיון או במחשבה, אלא בדרך שבה הוא עשה זאת: להודיע להורי התלמידים של השכונה שבוע אחד בלבד לפני סיום ההרשמה לחטיבות הביניים שהוא החליט לסגור את ביה"ס - חבר'ה זה מחטף מכוער מאד. מה קרה לשקיפות שלך כראש עיר ??? נבחרת, יישם את התכניות שלך מייד ולא בצורה לא הגונה. ומה לגבי האנטנות בקריית גנים ? כל זמן המאבק של התושבים באנטנות לא טרח כלל ראש העיר להיפגש עם וועד השכונה, מה שלא הפריע בצורה צינית, מאוחר יותר, לתפוס טרמפ על הורדת האנטנות ולספר בעיתון המקומי עד כמה העירייה קשובה לתושביה. אני מודאג !! קודם כל כי רק עתה נבחר ראש העיר לארבע שנים תמימות. ארבע שנים !!! אתם קולטים ?? מה יהיה בהמשך ? אם זו רק ההתחלה ?? אז בפעם הבאה שמשבחים, צריך להיות יותר מודעים למעשיו.
  סגור