האיש שחזה את הסאבפריים מאמין בהמשך העליות

למרות חששות האינפלציה הכלכלן העולמי מאמין שהכלכלה העולמית על הדרך הנכונה
 |  (7)
נוריאל רוביני, צילום: Getty images Israel
בשנים האחרונות, הכלכלה העולמית נעה בין תקופות של האצה לבין תקופות של האטה (כאשר הצמיחה נחלשת), וכעת לאחר יותר משנה של צמיחה מתונה, האם העולם הולך לכיוון האטה נוספת, או האם ההתאוששות צפויה להימשך? אם אתם שואלים את הכלכלן נוריאל רוביני, בהתחשב כיוון הצמיחה העולמי למרות האינפלציה הנמוכה אצל הכלכלות המפותחות, אז הכלכלה העולמית נמצאת "בנקודה מתוקה".
את השימוש במושג "נקודה מתוקה" כפי שעשה רוביני בסוף השבוע האחרון בפאנל 'תנועות הון' שערך המכון הבינלאומי למימון בוושינגטון, ניתן לייחס לשלל מקרים, כמו: האחיזה של ההגה אחרי תיקון סטייה מהמסלול, או מענף הבייסבול בהתייחס לנקודה במחבט שבה החבטה תהיה הטובה ביותר. כך רוביני בוחר להשתמש בהקשר של הכלכלה העולמית, או במלים אחרות: לדברי רוביני הכלכלה העולמית נמצאת במצב לא רע בכלל.
נזכיר כי רוביני חזה את משבר הסאבפריים כאשר בבספטמבר 2006 בהיותו פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק, עמד לפני קהל של כלכלנים בקרן המטבע הבינלאומית והודיע על צפי למשבר דיור המתרחש פעם בחיים (ועל כך זכה בכינוי "ד"ר בום"). בסוף השבוע האחרון התייחס רוביני לעניין האינפלציה הנמוכה שמדאיגה את הכלכלנים בשווקים המפותחים, ואמר: "אנו צריכים להבין מה הגורמים לאינפלציה הנמוכה לפני שנציע פתרון. הפד' אומר לנו 'אל דאגה' בגלל שהאינפלציה נובעת בגלל ירדה בסקטורים מסוימים (כמו הפארמה), אבל בהינתן שהגורמים הללו קבועים אז הפד' צריך להתערב יותר". נזכיר כי פרוטוקול החלטת הפד' האחרונה חשף את הדילמה העומדת בפני חבריו. בפסגות כתבו בהקשר זה כי מצד אחד הרי לא חסרים לפד' תירוצים שתומכים בלא להעלות את הריבית והסתכן בריבית גבוהה מדי שתהפוך את המדיניות המוניטרית בארה"ב למצמצמת. מצד שני, אם בפד' נחושים שהאינפלציה בדרך למעלה אז הפחד לאחר את הרכבת ולהתחיל לרדוף אחרי האינפלציה הופך להיות הרבה יותר משמעותי ותומך בלקיחת הסיכון שבהעלאות ריבית נוספות.
בנוגע לתרחישים העומדים בפני הכלכלה העולמית, אם נמתח קו בין התרחיש השורי ביותר לזה הדובי, רוביני נמצא במקום טוב באמצע. לדבריו, העלייה בשוקי המניות תמשיך לזמן מה, אך בכל הנוגע לרפורמות כלכליות שצפויות למשוך את הכלכלות המפותחות קדימה - רוביני מאמין כי קצב השינוי יהיה איטי מהצפוי ובהיקף צנוע יותר ממה שנדרש כדי למקסם את פוטנציאל הצמיחה. 
זו לא הפעם הראשונה שרוביני מגלה אופטימיות לכיוון השוק. בינואר של 2016 עם החששות מכיוונה של סין, רוביני אמר כי הוא לא צופה משבר נוסח 2008 וכי הבנקים המרכזיים צפויים להמשיך להתערב בשווקים. (לכתבה המלאה
 
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  רוביני מה אתה אומר לגבי פוט 50 שבועי? (ל"ת)
  המתחזה 16/10/2017 00:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  לא יאמן - שנים הוא מתריעה על מפולת ועכשיו... (ל"ת)
  שלומי 15/10/2017 15:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  לא תהיה מפולת בלי איזה ברבור שחור - מינימום דישדוש (ל"ת)
  ת"א מדשדשת כבר שנים 15/10/2017 15:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 4.
  תלר-מפרס נובל:הרוב טועה,גרוס -השוקים מנופחים
  כותבי תרחישים 15/10/2017 14:25
  הגב לתגובה זו
  1 3
  שני הנל טועים או צודקים? ראו וויסות/הרצת המניות הבנקאיות לילד רוני - רוני רון ::: יהיה סופו של כל בלון "" הכנה לבחינה "" מה זה F.D.R- ומה תפקיד יור הפ,ד,ר נגיד FDR בן שלום ברננקי אמר לפני שנה ומחצה מדוע הבנקאים לא יושבים בבית הסוהר ?? לילד בכיתה יש תשובה לברננקי-שאל את המרצה שלך- פישר! ותישאל את פישר מדוע שיכנע את רהמ להקטין הבניה - למרות המחסור החריף בדיור ?? רמז- בשנתיים 1997-8 אריק ש בנה 161000 דירות מדוע ב4 השנים 2012-2015 בנו פחות מ 44000 ד בממוצע? נב יש אצלנו עייר גידם ועיוור שיודע את התשובה והמבנייביני
  סגור
 • 3.
  לדעתי
  לסימון 15/10/2017 12:58
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ממש לא הבנת מה הוא אמר. אני שמעתי אותו נואם..וזה ממש לא מה שכתבת..נהפוך הוא..
  סגור
 • 2.
  דר' בום?
  בים בם בום 15/10/2017 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  חחח תבדקו שוב
  סגור
 • 1.
  אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.
  יוסי 15/10/2017 12:13
  הגב לתגובה זו
  10 1
  תבדקו רק באתר הזה מ2009, כמה פעמים רוביני צעק מפולת! אז עכשיו הוא רואה למעלה., זכותו, אבל בעוד כמה שנים על תביאו כתבה/אסמכתא מפוצצת שהוא צדק כאשר ואם תהיה מפולת., והיא תהיה בזמן שעוד כמה כמוהו יתהפכו ויפסיקו לצעוק זאב-זאב. סתם ניחוש.
  סגור