טירוף הנדל"ן: 111 אלף דירות נרכשו בישראל ב-2013, מה משקל המשקיעים?

מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז תחילת העשור הקודם. לפי סקירת האוצר, הזוגות הצעירים קונים דווקא במרכז - צפו בנתונים
|
(6)
נדל"ן

בחודש נובמבר נרכשו 9.2 אלפי דירות, ירידה קלה של 0.2% בהשוואה להיקף העסקאות שנרשם באוקטובר וירידה של 6% בהשוואה לנובמבר אשתקד, כך עולה מסקירת 'אורות אדומים' של משרד האוצר שפורסמה היום (ד').

ברכישת דירות יד שנייה נרשמה עלייה מתונה של 2%, בעוד ברכישת דירות חדשות נרשמה ירידה של 6% בהשוואה לחודש הקודם. במשרד האוצר מסבירים כי הירידה ברכישת דירות חדשות מוסברת בירידה חדה ברכישות באזור ירושלים, על רקע סיומו של "" מענק ירושלים לרוכשי דירה ראשונה חדשה בעיר (מבצע זה הסתיים בסוף אוקטובר). בנטרול אזור ירושלים נרשמה עליה של 2 אחוזים במספר העסקאות בדירות חדשות בחודש נובמבר.

בפילוח בין הסגמנטים השונים של השוק נמצא כי מי שהובילו את הירידה במספר העסקאות בחודש נובמבר היו רוכשי דירה ראשונה, אשר רשמו ירידה של 7% בהשוואה לחודש הקודם. ירידה זו הושפעה בין היתר מירידה חדה של 35% ברכישות הזוגות הצעירים בירושלים, על רקע סיומו של "מבצע" מענק ירושלים.

ההון העצמי של זוגות במרכז גבוה יותר
ירידה משמעותית (12%) ברכישות של הזוגות הצעירים נרשמה גם באזור השפלה – באוצר מציינים כי הירידה ברכישות הזוגות הצעירים באזור השפלה בולטת במיוחד בפלח השוק של הדירות החדשות (בנובמבר בפרט, ובשנת 2013 בכלל), והיא בין הגורמים המרכזיים המסבירים את הירידה ברכישת דירות חדשות באזור זה בשנת 2013 (לעומת שנת 2012), לעומת עלייה חדה שנרשמה ברמה הארצית, אשר הקיפה את כל האזורים (למעט אזור השרון בו נרשמה יציבות).

על רקע הירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור השפלה, כמו גם באזורי הפריפריה, באוצר מדגישים כי בולטת עליה ברכישות הזוגות הצעירים באזורי הביקוש במרכז הארץ בחודש נובמבר, זאת על אף העובדה שרמות המחירים של הדירות באזורים אלו גבוהות מהממוצע הארצי, ואינן נתמכות בפערי שכר מקבילים של האוכלוסייה הצעירה הרוכשת דירות באזורים אלו (בהשוואה לשכר של הזוגות הצעירים הרוכשים דירה באזורים אחרים). לאור מגבלות על שיעור ההחזר החודשי של המשכנתא ביחס להכנסת משק הבית, משמעות הדבר היא כי ההון העצמי העומד לרשות הזוגות הצעירים באזורים אלו גבוה יותר בהשוואה לממוצע הארצי.

גידול של 10% ברכישות משקיעים
מי שמיתנו את הירידה בסך העסקאות בחודש נובמבר היו המשקיעים, אשר רשמו גידול של 10% בהשוואה לחודש הקודם, וירידה מתונה של 1% בהשוואה לנובמבר אשתקד. משקל המשקיעים בסך העסקאות עלה ל-25.6% , השיעור הגבוה ביותר שנרשם בשנתיים האחרונות. מאז רמת השפל במשקל המשקיעים שנרשמה בחודש יוני האחרון, עלה משקל המשקיעים ב-6 נקודות האחוז. הגידול בפעילות המשקיעים בולט במיוחד באזור ת"א ובאזור ירושלים, אם כי יש לציין כי באזורים אלו גם נרשם גידול במכירות המשקיעים, לעומת יציבות במשתנה זה ברמה הארצית. באוצר מניחים כי בין הגורמים שתרמו לעלייה במשקל המשקיעים בשוק היתה הפחתת הריבית על ידי בנק ישראל (החל מה-17 למאי הופחתה בנק ישראל ב-75 נקודות בסיס).

נתונים ראשוניים לחודש דצמבר מצביעים על עלייה חדה במספר העסקאות בהשוואה לנובמבר, אולם בהשוואה לדצמבר אשתקד נרשמה יציבות. בסיכום שנתי, נרכשו כ-111 אלפי דירות בשנת 2013, הרמה הגבוהה ביותר של עסקאות מאז תחילת העשור הקודם (הנתונים המוקדמים ביותר המצויים ברשות האוצר).

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ההורים משדרים לחץ לילדיהם הזוגות הנשואים ומרגישים את זה
  צביקה דורון יועץנדלן 15/01/2014 14:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אנשים בני 60 לוקחים הלוואות על חשבון הפנסיה כדי להביא לילדים הון עצמי וכך יזמים מוצאים את עצמם מוכרים דירות בחולון ב 2,000,000 ש"ח כאילו זה לגיטימי. אסון לדור שלם של צעירים עם הריבית הנמוכה הזאת !!!
  סגור
 • 4.
  ושוב העובדות מוכיחות שצעדי הממשלה לא הורידו את מחירי
  נהרי 15/01/2014 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומכירות הדירות ונועדו בסה"כ להוסיף כסף לקופת האוצר הנחלבת תמידית. רק רוכשי דירה ראשונה נפגעו אנושות באפשרות רכישת דירה ראשונה.
  סגור
 • 3.
  ממספר רכישות כזה אפשר רק לרדת (ל"ת)
  אונו 15/01/2014 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  חבל שלא מספרים הכל
  אנונימי 15/01/2014 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כמה זוגות צעירים נזרקו ובתיהם עוקלו עכב אי החזר החובות
  סגור
 • רוב החובות בהוצאה לפועל זה של אנשים שלא שילמו בסופר
  הוצאה לפועל 15/01/2014 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  או לחברות הפלפונים. מעט מאד אם בכלל יש כאלה שלא משלמים משכנתא כנראה הם משלמים ולא נשאר להם כסף לאוכל וטלפונים שמעת על מישהו שנזרק מביתו?
  סגור
 • 1.
  היצע וביקוש
  Phantom 15/01/2014 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עכשיו תסבירו לי איך טוענים שאין היצע ובגלל זה המחירים בשמיים הרי אם אין דירות איך נמכרו כל כך הרבה ...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות