30 אלף שקל הפילו את אפריקה י"ג בכ-67%: הקרנות המחזיקות ייספגו

שוק האג"ח הקונצרני ריכז עניין היום ורשם עליות שערים אך תנועה אחת בשעה 16:24 הצליחה בכל זאת לבלוט
|
לב לבייב

שוק האג"ח הקונצרני ריכז היום תשומת לב רבה ורשם עליות שערים יפות, זאת לאחר שהבוקר פורסם דבר לאפשר למוסדיים לרכוש קונצריות בשיעור של 3% מנכסיהם מבלי שיצטרכו לשערך את התשואה במקרה של הפסד על אותן ניירות. עם זאת, נייר בודד אחד רשם ירידה של לא פחות מ-67%.

האג"ח של אפריקה אגח יג צלל היום בשיעור זה לאחר שבשעה 16:24 נעשתה בו עסקה בודדת בסכום מינימלי של כ-30 אלף שקלים. עד לאותו רגע עמד שער האג"ח על 90 אגורות, בסיום סגר הנייר במחיר של 30 אגורות בלבד.

צריך לציין, הסיבה לכך שהנייר עמד הבוקר על 90 אגורות היא העובדה שמזה זמן רב לא נעשה כל עסקה משמעותית בנייר, זאת מלבד עסקת ג'מבו מתואמת ב-7 לספטמבר בהיקף של 1.78 מיליון שקלים שנעשתה לפי שער של 91 אגורות ולא הזיזה את השער כלפי מטה. העסקה הקודמת הייתה באמצע חודש מאי.

אם כן, השער של אפריקה י"ג התאים את עצמו היום למצב השוק ולמעשה יישר קו עם שאר הניירות של אפריקה אבל מי שהולך לספוג את המכה האמיתית הן קרנות הנאמנות שמחזיקות בנייר, שהרי ברגע אחד הנייר בו הן מחזיקות נחתך ב-67% ומחר אנחנו נראה את הפגיעה בתשואות הקרנות.

ממבט זריז בכפתור "" של אתר Bizportal עולה כי פיא אגח חברות והמרה היא הקרן המחזיקה בסכום הגדול ביותר - בהיקף כולל של 3.87 מיליון שקלים. עם זאת, הפגיעה בקרן של פיא תהיה קטנה יחסית, כיוון ששיעור האחזקה שלה באפריקה י"ג מתוך נכסי הקרן כולה עומד על 0.48% בלבד.

לכאורה נראה כי הקרן יובנק 20-80 היא זו שצפויה לחטוף את המכה הקשה ביותר, שכן לפי נתוני סוף אוגוסט, הקרן החזיקה בסכום של 730 אלף שקלים מאפריקה י"ג (שיעור משמעותי יחסית - 3.23% מהקרן כולה). עם זאת, קובי שגב מיו-בנק אמר בתגובה ל-Bizportal כי "נכון להיום בבוקר הקרן של יו-בנק לא החזיקה בשקל אחד מאג"ח י"ג של אפריקה וכי הקרן הייתה בצד המוכר באותה עסקה מה-7 לספטמבר".

הקרנות הנוספות שמחזיקות בנייר נכון לסוף אוגוסט הן אקסלנס אג"ח חברות (688 אלף שקל), פריזמה אקספרט (שמחזיקה ב-174 אלף שקל) ואיפקס אג"ח + 20 (שמחזיקה ב-161 אלף שקל). אך בהחלט ייתכן כי חלק מהקרנות מכרו את האחזקה מבעוד מועד (כלומר ב-7 לספטמבר).

אם נזכור שנתוני האחזקה בקרנות נכונים לסוף אוגוסט האחרון, שהעסקה היחידה מאז הייתה בהיקף של 1.7 מיליון שקל ושמתוכה סכום של 730 אלף שקל שייך למכירה שביצעה יו-בנק, הבין כי הסכום הנוסף שיצא מהקרנות הנ"ל יחדיו יכול להגיע עד ל-970 אלף שקלים. שאלה נוספת היא מיהו הגוף שרכש.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות