בן ציון זילברפרב מאמין שסין תחזור לצמוח במהרה - ואופטימי לגבי המשק הישראלי

מנכ"ל האוצר לשעבר: "היכולת המוניטרית הצטמצמה, האוצר צריך להוציא את הכלכלה מהבוץ"
|
(21)
פרופ' בן ציון זילברפרב, צילום: תמיר ברגיג

לאחר שבנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, בדומה להחלטת הבנק הפדרלי בארה"ב, יש מי שטוען כי הבנקים המרכזיים מנותקים מהמציאות הכלכלית כאשר הם מדברים על חולשה זמנית של הכלכלה.

מנגד, הטלטלה בשווקים שנוצרה על רקע אי הוודאות  לא מדירה שינה מעיניו של פרופ' בן ציון גולדפרב, דיקן בית הספר לבנקאות ושוק ההון של מכללת נתניה, ולשעבר מנכ"ל משרד האוצר בסוף שנות ה-90' בממשלת נתניהו, שמחזק את המהלך של הורדת מס החברות והיה מציע להורידו עוד יותר על חשבון הורדת המע"מ. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

האם לדעתך בנק ישראל שוגה בכך שהוא רואה את החולשה בנתונים הכלכליים כארוע זמני?

"העלאת הריבית הצפויה בארה"ב אמורה לתרום להתחזקות הדולר ובכך לגרום לפיחות השקל ולתרום לעידוד הייצוא הישראלי. זו בוודאי אחת הסיבות לכך שאין לחץ על בנק ישראל כרגע להוריד את הריבית. בכל מקרה לא ברור שהורדת הריבית בישראל תגרום לשינוי משמעותי לא בשער הדולר ולא בעידוד הפעילות במשק". 

פלוג מחכה בעצם להעלאת הריבית בארה"ב אבל נראה שהשוק מגלה עצבנות יתרה סביב ההודעה.

"חוסר הוודאות שבשווקים העולמיים מגיע גם למשק הישראלי. אני סבור שהנגידה פלוג מחכה לנגידה האמריקנית שתוציא את הערמונים מהאש, תעלה את הריבית - מה שיתרום לייצוא בישראל. לא הייתי מאלה שהופתעו מהמהלך של יילן (להותרת הריבית). תמיד סברתי שתהיה העלאת ריבית אחת במהלך השנה. הסיבה היחידה שהם יעלו את הריבית זה לא בגלל צורך אמיתי. הפד' שידר לאורך מספר חודשים כי הוא הולך לעלות את הריבית. הוא יעשה כך כדי להיות בסדר מבחינת האמינות שלו ומצד שני לא לזעזע את השוק. ככל שזה נוגע לנתוני הצמיחה בסין יש סקפטיות רבה. עם זאת, לממשלה יש יכולת השפעה מאד גדולה, והם בהחלט בדרך להחזיר את הצמיחה לרמה של אולי לא 9% כמו פעם אבל לפחות ל-7%. כיוון שהם מודעים לבעיה, אני מאמין שהמשק הסיני לא יגיע למצב משברי.

"חלק מחוסר הוודאות נובע משיעורי הריבית הנמוכים כל כך הרבה זמן. לא צריך להיות כלכלן דגול כדי להבין שלא ייתכן ששעורי הריבית בעולם יישארו ברמה אפסית. ברור לכולם שאלו לא ריביות של שווי משקל. ברור שהן יתחילו לעלות ושאלת מיליון הדולר היא מתי זה יקרה. השוק גם מצפה וגם חושש מהיום שהעלאה תחל. אף אחד לא יודע אם השוק יגיב במתינות או בהיסטריה".

ומה דעתך על האפשרות לריבית שלילית במשק המקומי?

"הרמה של הריבית גם ככה נמוכה ואני לא חושב שריבית שלילית עומדת על הפרק בישראל. בעולם של ריביות כל כך נמוכות, מי שצריך להוציא את הכלכלה מהבוץ זו המדיניות הפיסקלית - שהאחראי עליה זה האוצר. המהלך של הורדת מס החברות הוא מהלך נכון, אך יש להצטער למה המס לא הורד עוד יורד. לא בטוח שהייתי מוריד את המע"מ כשאנו בימים של חוסר ודאות. מה שקורה בכלכלה העולמית הינו חוסר ודאות גדול, המשק הישראלי תלוי מאד בשווקים הבינילאומיים בגלל הייצוא, ולכן הייתי ממתין עם הורדת המע"מ אך החלב כבר נשפך".

ובצדק ראינו חילוקי דעות בין בנק ישראל לאוצר.

"התנגדות בנק ישראל להורדת המע"מ היתה במקום, אך הורדת מס החברות היתה נכונה. היכולת המוניטרית להשפיע על הכלכלה באופן ישיר הינה מצומצמת. הייתה תקופה ארוכה שבנק ישראל התלבט בין הורדת ריבית שתורמת להחלשות השקל, צעד מבורך, אך תורמת לעליית מחירי הדיור. הוא זנח התלבטות זו מאחר ואין לנו בעיית אינפלציה באופק.

"אני לא מוטרד מדיפלציה. יש סיכוי שבנק ישראל יפספס את יעד האינפלציה אך הפעם מדובר בכיוון ההפוך. חלק מההאטה באינפלציה נובע מגורמים חיצוניים, בהם מחירי הדלקים שיורדים, חומרי הגלם, הסחורות, וזה דבר שברגע שיתייצב - האינפלציה תתייצב גם היא. הצמיחה של כמה שנים שהובלה על ידי הייצוא - מובלת על ידי הצריכה הפרטית כיום, ואנו רוצים לחזור למסלול בו גם הייצוא משמש כקטר לצמיחה.

"כשמחירי הסחורות יורדים, הם נעצרים בשלב כלשהו ואז הן לא ישפיעו על האינפלציה. גם לאחר הורדת התחזיות המשק הישראלי צפוי לצמוח למעלה מ-3% בשנה הבאה. נכון שזה נמוך יותר מהצמיחה אליה הורגלנו בתחילת העשור, אבל עדיין זו צמיחה יפה בהשוואה עולמית, וזאת בין היתר בגלל מצב התעסוקה שמאופיין בשעור אבטלה נמוך".

כן אבל לא לוקחים בחשבון את החרדים ואת העברים הלא מועסקים.

"לתעסוקה מלאה יש הגדרות בינלאומיות וכך פועלים. אז כשמתקרבים ל-5% אבטלה - בהחלט המצב של השוק הוא טוב. בנוסף, אנו עדים לאחוז גבוה יותר של אנשים בגיל העבודה שנכנס לשוק העבודה. גם כל מה שנוגע לתעסוקת ערבים וחרדים - המגמה היא עלייה בשעור ההשתתפות. אז לגבי המשק הישראלי אני בהחלט אופטימי. בוא נקרא לזה אופטימיות זהירה".

תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  הכלכלה הסינית בירידה ואולי תעבור לנפילה תון שנה אז אנא
  חיי בחלום 06/10/2015 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אך תנפח את בועת הכשלון של כלכלנים שלא באמת מבינים מה קורה בשוק וממשיכים להצהיר את ההצהרות של לפני עשרים שנה.נא להתעורר או שהשוק יעיר את כולנו בבום אחד הרסני.
  סגור
 • 13.
  זילברפרב הוא אחד האשמים במשבר הדיור, הייתי (ל"ת)
  מציע להתיחס בזהירות 06/10/2015 06:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  אולי תוכלו להגיד לנו בכנות מדוע מגיע לנו כל הטוב הזה?
  היי אתם שם 05/10/2015 22:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מסתפקים בטוב. אבל נא לא להגזים.
  סגור
 • 11.
  מיצטער
  טוביה 05/10/2015 18:42
  הגב לתגובה זו
  5 1
  קבלו תיקון . ב12/33
  סגור
 • 10.
  שימו לה היטב
  טוביה 05/10/2015 18:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לפעילותי היחודית מחר בתל אביב. אתן לכם תזכורת ב 12:04. תודה.
  סגור
 • טען עוד
 • 9.
  מר זילברפרב, אנחנו לקראת משבר פיננסי שכמוהו עוד לא היה! (ל"ת)
  בנקאי בגימלאות 05/10/2015 18:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • אל תאיים עלינו.
  לבנקאי 05/10/2015 23:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שמעתי שגג יירד 84 אחוז. אז מה יש לך לדאוג בכלל?
  סגור
 • 8.
  חחחחחח. במדינת הגמדים
  המשפשף את עיניו כלא 05/10/2015 18:16
  הגב לתגובה זו
  2 1
  במדינת הגמדים השקל מתחזק היום בכאחוז וחצי מול הדולר. ככה זה כשאין בעל הבית והעכברים מכרסמים חפשי...
  סגור
 • 7.
  סין תחזור לצמוח במהרה? נחיה ונראה , המשק בישראל
  ' 05/10/2015 15:39
  הגב לתגובה זו
  5 1
  יצמח 3% בשנה הבאה ? כן כמו שהוא צמח 3% ברבעון השני ? חחח המשק הסיני ימשיך להחלש , זה שהם מודעים לבעיה לא אומר שהם יודעים איך לצאת ממנה . המשק הישראלי יכנס לסחרור ויהיה זה השקל שיחלש יותר מאשר שהדולר יתחזק בעקבות המצב שכבר התחיל להתגלגל במשק הישראלי.
  סגור
 • 6.
  אני זועם על האמריקאים
  משינה 05/10/2015 14:29
  הגב לתגובה זו
  4 2
  למה לא יטיסו את החוזים ישרשבעה אחוז ואת המדדים היום בעשרים ושניים אחוזים. להמה החוזים העלובים עולים רק באחוז. יכול להיות שהם לא משתוללים מעלה זה בגלל שהם יודעים שבאה קריסה ואינם יודעים איך לחלץ ממונם שרובו זה אותרות זבל שניקנו בנייר ללא תועלת(טואלט)?
  סגור
 • 5.
  666
  666 05/10/2015 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  666
  סגור
 • 4.
  הרווארד וליגת הקיסוס.
  פרופ' אבירם(איצ 100) 05/10/2015 11:58
  הגב לתגובה זו
  55 2
  בבית סיפרנו רואים את הדברים אחרת מאשר הדיקן המכובד ממכללת נתניה. אנו ממש לא אופטימים לגבי הכלכלה העולמית והישראלית. בלי ועם קשר קראנו באתר גלובס שהמשק נמצא במיתון מאד מאד קשה יש מצוקת אשראי קשה מאד. שנה טובה.
  סגור
 • המשך.
  ד"ר ניר(איצ100) 05/10/2015 17:28
  הגב לתגובה זו
  26 2
  גרמניה העשירה ומנהיגת גוש היורו(שהוקם לדעתנו למטרות אחרות ולא אלו שמובילות אותו כרגע..אבל זה סיפור לפעם אחרת)אותה גרמניה הוציאה את הערמונים מהאש וגילתה לעולם את ה"סוד הגדול" של שקרים ומיסוך ערפל ועשן של העובדות. מה שהתגלה בימים אלו בחברת רכב מובילה ולמעשה ברוב חברות הרכב ולמעשה(כמעט בכל החברות בגרמניה והעולם..יוודא בקרוב)ואף כמו שאמרנו ברמת מדינות..הנ"ל ישפיע על העולם בצורה שתמית חרפה על כלכלות העולם או במקרה הגרוע תמוטטנה אותן ויצטרכו לבנות הכל מבראשית. חברת פולקסוואגן עלולה להימחק קליל כי הערכות מדברות על נזקים ב150מליארד יורו רק אצלהם. הערכות שמתגבשות אט אט אצל מומחים בכל רחבי העולם מדברות על נזק מיצטבר שאם אפשר למדדו יהיה בין קוואדריליון אחד עד 3.5 קוואדריליון יורו. העולם לא יעמוד בזה.(דרישת שלום למר שלמה גרינברג היקר)אז מה יהיה? ניצטרך(הם יצטרכו להסתכל השמיימה וכל אחד יישא תפילה בשפתו ודתו)בנימה לא אופטימית זאת..עדיין אפשר עד היום בצאת החג לברך: שנה טובה וגמר טוב. נ.ב:ראו מה שכתבנו תקופה ארוכה על תרבות השקר והטיות ושיפצורים ומה לא.
  סגור
 • למרות העליות הניכרות בוול עקב "הדוחות המצויינים
  א 05/10/2015 22:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתעסוקה בסוף השבוע האחרון".. הארביטרז'יות עושות דווקא ומסרבות לטוס. סביר להניח שגויים שיודעים את מצב ישראל בזירה הפוליטית ,צבאית ומדינית..וגם הרבה יהודים טובים מכינים את בורסתנו ואף מקדימים את הגויים עם בורסותיהם הנפלאות/זמני בלבד.
  סגור
 • מצב האומה, העולם, לדעתנו.ואני ממשיך מתגובתי מלפני המסחר
  ד"ר ניר(איצ100) 05/10/2015 17:05
  הגב לתגובה זו
  30 2
  שיגרנו את היונה לבחון הקלו המים. חזרה ותשובה בפיה:"המיים שם". במשפט הנ"ל רק רצתי להביע עמדתנו בסוגיות הכלכליות ומה שהיה בעת האחרונה ..אכן ימשיך ובקצב מוגבר. קשה להיות לעומתי ביום כזה של "חגיגות" והכל נפלא והחוזים ואירופה ותחילת מסחר בארה"ב..ממש הכל נפלא. אך..כתבנו כאן בחודשים האחרונים ואף בשנה וחצי האחרונות על בעיות כלכליות ולא רק שעלולות להשפיע על השווקים ובכלל על עולמנו. דיברנו על משברי הדיור והמשכנתאות והבנקים וחברות הביטוח ויוון וסין וקוריאה ועוד ועוד. תמיד ציינו שבעיות אלו תיתגמדנה לפני בעיות שהעולם עלול להחשף אליהם.ובימים אלו אנו מקבלים שתי בעיות ענק . 1.זה ה פעם ראשונה מאז משבר הטילים בקובה באוקטובר 1962 שהעולם עלול להתדרדר למלחמה הגרועה ביותר האפשרית. ולצערי, היא עלולה לפרוץ קרוב אלינו. למבינים..ההתנצחות של ארה"ב ואובמה מול רוסיה ופוטין כאן בסוריה השסועה עלולה להביא לרע ביותר(אנחנו כמובן נשרוד ב"ה..יודע שעוד לא יצא החג..) 2.תמיד התרענו על תרבות השקר והסחי והטיות והטעיות...יש המשך.
  סגור
 • לפני תחילת המסחר.
  ד"ר ניר(איצ100) 05/10/2015 16:30
  הגב לתגובה זו
  35 2
  העתיד הקרוב מאד ממש סמוך לקצה אפנו לא מבשר טובות ואפילו רעות. היום ספציפית למרות שאיננו נוקטים עמדה לגבי יום או שעה..תיתכננה הפתעות למרות האופטימיות מקצה לקצה ועם החוזים ואירופה שטסים ,עפים ,מתרוממים ,מתפוצצים..לשון ביז.(....זה שלנו) יבוא המשך.
  סגור
 • 3.
  מה הוא אמר- ש10 אחרים לא אמרו ?? מרצה :זה רציני? (ל"ת)
  חג שמח 05/10/2015 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 2.
  מבלבל מוח האיש הזה
  דודי 05/10/2015 10:58
  הגב לתגובה זו
  2 4
  מי יודע על כלכלה במצב השביר מזרח תיכון
  סגור
 • איזה
  לדודי 05/10/2015 18:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איש?
  סגור
 • 1.
  אחרי שהרסו את השוק עם שישנסקי והעלאת המס 25%
  לא יקרה כלום 05/10/2015 10:49
  הגב לתגובה זו
  3 16
  הבורסה תישאר תקועה אף אחד לא רוצה לתקן את נזקי שישנסקי הגז תקוע כיל נהרסה כליל. וביבי נחוש
  סגור
 • אין לך בעיות. (ל"ת)
  אם ששינסקי הבעיה שלך 06/10/2015 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות