מנכ"ל משרד השיכון: "לסגור את הגירעון דרך שוק הנדל"ן - זה שמן על המדורה"

שלמה בן אליהו בתגובה לדבריו של סגן יו"ר אגף התקציבים. "אם היו מטילים מס רכוש על בעלי קרקעות פרטיות במרכז הם מזמן היו בונים"
 |  (12)
בנייה
"השחקנים בשוק הדיור רוצים לדעת לאן הם הולכים, מה המיסוי שחל עליהם כדי שיוכלו לתמחר נכונה את כניסתם לשוק ואת הצפי לרווח בפרויקט. נוצר חוסר ודאות מושלם מכל החלטות המינהל מאחר שכל מחוז פירש אותן בצורה אחרת", כך אמר שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון בכנס 'קודקס החלטות של מועצת מקרקעי ישראל' . "חוסר ההחלטיות והכיוון במיסוי גורמים לחוסר ודאות בשוק, אנשים בולמים את עצמם וממתינים". בנוגע להתבטאותו של ראובן קוגן, סגן יו"ר אגף התקציבים באוצר, כי שוק הנדל"ן יכסה את הגירעון , אמר בן אליהו כי "מדובר בהתבטאות אומללה, לא מכסים את בור התקציב במקום כה בוער שזה בעצם לשפוך שמן למדורה."

בן אליהו התייחס לסוגיית הקבלנים שמחזיקים בקרקעות ואינם בונים ואמר: "הטלת מס רכוש על בעלי קרקע שלא בונים תועמס על רוכשי הדירות. הבעיה היא בקרקעות הפרטיות במרכז הארץ, כאלה שירשו קרקעות ולא מוציאים אותן לשיווק. אם היו מחזירים את מס הרכוש במקרה זה , ברגע שבעלי הקרקעות היו צריכים לשלם כל שנה מס רכוש הם היו ממהרים לעשות עסקאות קומבינציה עם הקבלנים."

"כל שלוש דקות יש יוזמה חדשה, יוצר חוסר ודאות"
שרית דנה, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמרה - "יש לנו חוסר ודאות בנוגע לאורך הליך תכנון הבנייה, למעט הוועדה המקומית אין שום זכות להוציא היתר בנייה במקומה. עד שזה יתוקן שום דבר לא ישתנה בתהליכי הרישוי, ללא יצירת סמכות לגורם אחר, למשל ועדת הערר, להוציא היתר בנייה שום דבר לא ישתנה. בעיה נוספת היא שכל שלוש דקות יש יוזמה חדשה, אם חושבים ששצף הרעיונות יוצר ודאות בשוק שיבושם לו."

ד"ר דורון לביא, ראש החוג לכלכלה ולניהול מכללת תל חי, אומר כי "השיח הציבורי היום שמדבר על מחירי הדירות הוא לא שיח נכון, הנושא הנכון הוא אי הוודאות בתנועת המחירים. מאיצים בחברות שמחזיקות בקרקעות לא לבנות - כשחברה קבלנית לא יודעת מה יהיו המחירים בעתיד היא מחזיקה באופציה לבניית דירה, בפועל הופכת לספקולנט, כולנו יודעים שבמצב של אי ודאות המחיר של האופציה עולה. תוריד את אי הוודאות ואת האופציה ויהיו דירות לבנייה. אם מחירי הדירות יכולים לעלות ב-3 שנים ב-80% או לרדת ב-20% היא תלויה במחירי הדירות בעוד שנתיים-שלוש. חברת בנייה שמתחילה את התהליך היום היא יודעת שהיא יכולה להרוויח או להפסיד הרבה. אנחנו דוחפים בחברות הבנייה להחזיק בקרקעות, אנחנו רואים חברות כמו אפריקה ישראל שמוכרת קרקע, אם אפריקה ישראל לא בונה על הקרקעות אז מי כן תבנה. אנחנו רוצים לראות חברות שבונות על הקרקע."

כתבות מעניינות נוספות:
לאומי: "תהיה האטה בביקוש לדירות, התחלות הבנייה יובילו להתייצבות בשוק"
אושר פרויקט פינוי בינוי של 285 יח"ד במגדלים של 29 קומות בצומת עלית בר"ג
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  מס רכוש על דירות להשקעה יצמצם גם את הגירעון משמעותית (ל"ת)
  להורדת מחירי הנדלן: 08/07/2013 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  לפיד ובנט שיקרו ואף אחד לא יוצא לרחוב מדינת חלם (ל"ת)
  לפיד שיקר! 08/07/2013 09:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  בושה לממשלה ולעומד בראשה שגרמו לבועת הנדל"ן הגדולה (ל"ת)
  שמאי 08/07/2013 00:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אם המדינה תיקח 60% מהקרקעות החקלאיות במרכז יהיה טוב (ל"ת)
  בואו נאמר אמת 07/07/2013 22:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  קיים היצע גדולה=שנים בלוף להרצת פראייר=בועהבפיצוץ=מיתון (ל"ת)
  מדינה=בלוף לפראייר 07/07/2013 17:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה50%בפיצוץ בפני הגנב (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 07/07/2013 17:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מסתובבים סביב הזנב שלכם
  יקיר 07/07/2013 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתם,אבל באמת, אתם ,דפוקים בשכל,טיפשים ,מתומטמים נקודה. תורידו את מחירי הדיור , עכשיו, לפני ההפגנות בכיכר מסתובבים סביב הזנב, ולא עושים דבר, לפחות לא רואים, מה שקורה זה הפוך,המחירים רק עולים,תחשבו הפוך ,לעזאזל אתכם,תשחררו קרקעות ותורידו מסים,תנו תמריצים למי שבונה , ולא להעניש את מי שלא בונה, מחשבה דפוקה יש לכם. שרון היה פותר את הבעיה מזמן, או אולי במחשבה שנייה אתם עובדים עלינו לא רוצים להוריד מחירים ע"מ לא לפגוע בבנקים שקרנים טיפשים.
  סגור
 • 3.
  לפרופסור המלומד הבעיה בשוק הנדלן היא שאין הפרדה בין זכא
  אזרח 07/07/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  4 1
  זכאים דירה ריאשונה לבין משדרגים ומשקיעים בנדלן שתי קבוצות שונות שכל זמן שהם מחוברים כמיקשה אחת השוק ימשיך להישתולל והצבור שבאמת זקוק לפיתרון דיור ימצא עצמו במשבר ובקשיים ובלי פיתרון
  סגור
 • הממשלה והכנסת רואים בך אמצעי למימון ותו לא
  לא בקבע 07/07/2013 17:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אל תצפה מהם לפעול למען הכלל כי כל עוד המשכורות המנופחות, הפנסיה התקציבית-הכפולה-המוקדמת וההטבות דופקות אין להם אינטרס לשנות את המצב. ביום שהם יבינו שסחיטת מעמד הביניים עד לשד עצמותיו עלול לפגוע להם בכיס, ז"א שלי ולך ייגמר הכסף לממן את החגיגות שלהם, אז הם יתעוררו.
  סגור
 • אתה צודק בידברך ויותר מיכך יש כאן סכנה לחוסן האזרחים ש
  אזרח 08/07/2013 00:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שברובם תורמים את חלקם למדינה כחיילים כלוחמים וכאזרחים שבונים את הארץ ותורמים בכל התחומים והמדינה בוגדת בהם ומייאשת אותם וחלקם פשוט מהגרים מהארץ
  סגור
 • 2.
  רק מרויחים ולא משלמים מיסים רווח נקי (ל"ת)
  יורשי קרקעות 07/07/2013 16:02
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  מס רכוש 2 % בשנה (ל"ת)
  sr 07/07/2013 15:58
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור