בנק ישראל: לא ננפיק שקל דיגיטלי

בבנק ישראל סבורים כי הנפקת מטבע וירטואלי צפויה לגרור קשיים מהותיים וטכנולוגים, וסכנה אפשרית למערכת הפיננסית
 | 
קרנית פלוג, צילום: יצחק הררי
בנק ישראל מפרסם היום את סיכום עבודתו של צוות בין-חטיבתי שהקימה הנגידה, ד"ר קרנית פלוג, בנובמבר 2017 לשם לימוד ובחינה של נושא המטבעות הדיגיטליים בהנפקת בנקים מרכזיים.
הצוות הישראלי אינו ממליץ שבנק ישראל ינפיק שקל דיגיטלי בעתיד הקרוב וטוען שיש צורך להמשיך לבחון את התחום ולעקוב אחרי ההתפתחויות בעולם.
הנפקת שקל דיגיטלי נוגעת לכל תחומי העבודה של בנק ישראל. לכן הצוות כלל נציגים ממחלקות רבות בבנק. הנושאים היו התפתחויות התחום ובעיקר בבנקים מרכזיים בעולם עם  התייחסות למצב שבו יונפקו מטבעות דיגיטליים בעולם וההשלכות על שוק המט"ח בישראל. תרחישים שונים של החלפת המזומן לאמצעי תשלום אחרים. עמדות הציבור כלפי שקל וירטואלי.
בנקים מרכזיים בעולם בוחנים את האפשרות להנפיק מטבע דיגיטלי או להשתמש בטכנולוגיות מבוזרות במערכות התשלומים, אך אף מדינה מפותחת לא הנפיקה עד כה מטבע דיגיטלי לשימוש נרחב. בנק ישראל הקים צוות ללימוד ובחינה של הנושא. בכמה מדינות מפותחות נמצאים בשלב מתקדם של בחינת ההיתכנות של הנפקת מטבע דיגיטלי, מנגד בנקים אחרים הצהירו כי הם אינם מתכננים להנפיק מטבע דיגיטלי בעתיד הקרוב מפני שמערך התשלומים במדינותיהם יעיל ומספק חלופות טובות. 
מתוך עבודת הצוות עולה כי אין כיום איפיון אחיד למטבע דיגיטלי בהנפקת בנק מרכזי, ניתן לקבוע את נגישותו של המטבע אם לציבור כולו או רק למוסדות פיננסיים ואת אופי ההנפקה אם מבוסס על רישום במאזן הבנק או על אסימונים, מה תיהיה מידת האנונימיות ואם יישא ריבית או לא יישא ריבית כלל. מתוך המסמך אפשר להבין את הייתרונות, החסרונות והסיכונים במטבע דיגיטלי.
הנפקת מטבע וירטואלי צפויה לגרור קשיים מהותיים וטכנולוגים, וסכנה אפשרית למערכת הפיננסית. עוד עלה לבדיקה גם האם מערכת לתשלומים מיידיים וסופיים מייתרת את המטבע הדיגיטלי. מערכת כזו קיימת במדינות אחדות (שוודיה,אנגליה, סינגפור ואוסטרליה). ישראל החלה לפעול לאחרונה להקמתה.   
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות