מסלול ההתנגשות של קבינט הדיור - והתשובה של אביגדור שהלהיטה את הרוחות

עמיר שאלתיאל, יו"ר ומייסד קבוצת אלדר, על מחאת ההורים בעקבות פתרונות הדיור של האוצר עבור הצעירים

 | 
(10)
הריצה אחרי פתרונות דיור לזוגות הצעירים מייצרת משבר חדש עבור האוצר ולמעשה מכניס את קבינט הדיור למסלול התנגשות מול ההורים. בשבועות האחרונים מתחזקת מחאה של תושבים מאזור גוש דן והשרון שמתנגדים לתכניות הבנייה החדשות בערים שלהם. הריצה אחר שיווק אגרסיבי של דירות רק לזוגות צעירים חסרי דיור מייצרת לחץ כבד בקרב שאר האוכלוסיות, שרואות עצמן כנפגעות העיקריות בזכויות שלהם בשל ציפוף יתר והעמסה על התשתיות. המחאה מתחילה לבעור ומחייבת את האוצר לבחון את אותן טענות לעומק, מכיוון שבשלב זה נוצר מצב שקבינט הדיור מרצה אולי את הזוגות הצעירים, אבל מרגיז את ההורים.
המאבק הבולט והמתוקשר ביותר הוא בפתח תקווה, שם פונו מפגינים על ידי המשטרה. ראש העיר יצחק ברוורמן והתושבים מנסים בכל כוחם לעצור תכניות ענק במתחם סירקין של אביגדור יצחקי ואנשיו. הבעיה היא שזו לא מחאה נקודתית לתושבי פ"ת. ראו מה קורה בהרצליה והמאבק של התושבים נגד תכנית המתאר שאמורה להוסיף 30 אלף יח"ד והכפלת האוכלוסייה. בהוד השרון נאבקים התושבים באמצעות הגשת 2,000 התנגדויות לתכנית מתאר שאמורה להוסיף עוד 26 אלף יח"ד לעיר, בעיריית רמת השרון לא אישרו את תכנית המתאר שהיתה אמורה להוסיף כ-20 אלף יח"ד לעיר - פי 2 מהמצב הנוכחי, ותושבים נוספים מערים נוספות מצטרפים למחאה הזו.
להבדיל מהתחדשות עירונית שמייצרת win-win, כלומר גם תוספת היצע לזוגות צעירים וגם דירות חדשות להורים, הקמת שכונות הענק בפרברי הערים מרעה, לטענת התושבים, את תנאיהם. בוודאי כאשר על פי ההגרלות במחיר למשתכן ניתן לזהות כי חלק גדול מהזוכים כלל אינם בני המקום. על פניו, ההורים צריכים לשמוח על פעילות הממשלה שאולי תוריד מהם חלק מהעול בסיוע לרכישת דירה עבור ילדיהם, אולם במקביל גובר מבחינתם החשש כי אותן תכניות יתקעו אותם בפקקים אין סופיים, בשכונות צפופות ובמוסדות חינוך שעולים על גדותיהם.
ראשי ערים רבים נכנסים בקרוב לשנת בחירות ומה הם סיפקו לתושבים שלהם: בנייה מאסיבית עם הבטחה לתשתיות חדשות שאולי ייצאו אל הפועל? מדובר בבעיה אלקטורלית עבורם. החשש הגדול של ראשי הערים, שעלולים לשלם בכיסא שלהם, נובע מכך שהם יצטרכו להסביר לתושבים מדוע עליהם להמתין בפקק עוד 15 דקות בכל בוקר או למה מצטופפים 35 ילדים בגן במקום 25 כפי שהורגלו עד כה.
דומה שגישת קבינט הדיור על פי תשובת של אביגדור יצחקי למוחים: "אני לא מאמין בגישה שלפיה צריך קודם להביא פתרונות תחבורה ואחר כך לבנות בתים", מלהיטה עוד יותר את האש הבוערת מתחת לפני הקרקע. מדובר בתשובה שמכניסה את שני הצדדים במסלול מהיר להתנגשות חזיתית. מסלול בו רצון הממשלה הוא לספק פתרונות מהירים לזוגות הצעירים לבין הרצון של התושבים למנוע פגיעה במקום מושבם באמצעות תכניות ענק שמצופפות את העיר ומגדילות את הגודש על התשתיות הקיימות.
מאז שנכנסו לתפקיד פועלים באוצר למציאת פתרונות בזק, אבל ענף הבנייה לא מגיב טוב לפתרונות כאלו ובמהלך קדנציה אחת לא ניתן לפתור את כל הבעיות מבלי לייצר אחרות. לכן הממשלה וקבינט הדיור חייבים להתמקד בתכנון ובפתרונות ארוכי טווח. המטרה שצריכה לעמוד לנגד עיני הממשלה היא שהזוגות הצעירים ייהנו מדירות בבעלותם אבל שגם הוריהם לא ירגישו כי קופחו בתהליך הזה.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  צדק
  רון 26/07/2017 22:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכול ראשי הערים שמתנגדים לבנייה שיחזירו את הכסף שהם מקבלים מהמדינה ושיסתדרו לבד נראה אותם חצופים
  סגור
 • 9.
  כל הדירות שבונים ממילא ישארו ריקות, אז שום צפיפות... (ל"ת)
  חחחחח 20/07/2017 05:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 8.
  הכותב מנהל שנה מאבק נגד כחלון שמפריע לו לנפח מחירי דיור (ל"ת)
  אריה 20/07/2017 01:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 7.
  קשקוש מוחלט של אינטרסנט
  ממש, אבל ממש לא 19/07/2017 21:03
  הגב לתגובה זו
  7 0
  במשק הישראלי מוצר מצב יחודי בו מוצר הכרחי כמו קורת גג הפך לגן עדן לממכר נדלן. המדינה בשנה האחרונה מנסה לתת העדפה לזוגות הצעירים - קרי אלו שאין להם דירה ולא היתה להם דירה ב- 6 השנים האחרונות תוך העדפת על בעלי הנכסים והעוסקים בסחר בנדלן. השאלה כרגע היא האם המדינה תצליח להוריד את המחירים במדרגות של 30% כשלב ראשון ולאחר מכן עוד 20-40% כשלב שני או שיגיע ארוע חצוני שיכניס את המשק למיתון כתוצאה ממנוף מאוד גדול של משקי הבית כתוצאה ממחירים הזויים. לעניות דעתי, המדינה פועלת לאט מדי על מנת לספק קורת גג למשפחות עם ילדים ומאפשרת "לשוק" ובעיקר לעושי השוק למכור דירות במחיר של פי 5 ויותר מעלות הבניה כולל על קרקעות עבר שנקנו בפרוטות. שלא יעבדו עליכם: מחיר בניה של דירה בגמור סביר בבניה רוויה הוא סביב 70,000$ ל- 100+ מ^2. זו הסיבה שעד שהתנפחו המחירים כתוצאה מהריבית הנמוכה ודחיפת הלוואות ע"י הבנקים ניתן היה לקנות בפריפריה או במגזר הערבי דירות ב- 250,000 ש"ח ל- 130מ בנוי לדירות בנות 10 שנים.
  סגור
 • 6.
  אז זה שאלתיאל
  אלון 19/07/2017 17:16
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שמנסה למכור ולמכור? נחכה לו בסיבוב... הנפילה תהיה כואבתתתתת לא קונים כלום! מי שקונה עכשיו פשוט סתום, ויגיע לו לפשוט את הרגל עוד כמה שנים ראו הוזהרתם
  סגור
 • 5.
  למה לבכיר נדלן יש גישה ישירה
  אסף 19/07/2017 17:12
  הגב לתגובה זו
  9 0
  לכתוב טורי דעה כאן? תנו לאדם ברחוב, אם ככה, גם לכתוב טורי דעה על עסקיו של אותו אדם.
  סגור
 • 4.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירו 19/07/2017 16:55
  הגב לתגובה זו
  8 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל את אזרחיה!
  סגור
 • 3.
  אל תעשו חמישה ילדים... ילדים זה ברכה אז עד הסוף בלי
  גבי 19/07/2017 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 2
  תלונות
  סגור
 • 2.
  מה עם הגילוי הנאות?
  אדיר 19/07/2017 16:40
  הגב לתגובה זו
  11 0
  ממש לא לחינם יו"ר אלדר מבקר כאן את הממשלה , הוא מעוניין שיותר משפרי דיור ומשקיעים יקנו דירות חדשות כדי להגביר את הביקוש אבל הוא שוכח, עדיין רוב הדירות הנמכרות היום הן לא במחיר למשתכן - וראה איזה פלא יו"ר יקר , אין קונים! םחות משקיעים , פחות משפרי דיור ובטח שלא מחוסרי דיור. ה-ס-ת-י-מ-ה ה-ח-ג-י-ג-ה!!!!!!
  סגור
 • 1.
  מה המצב עמיר שאלתיאל?
  איציק 19/07/2017 16:21
  הגב לתגובה זו
  9 0
  לא קונים ולא שוכרים דירה במחיר בועה חבל לך על הזמן. המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדיור!
  סגור