כלכלנים: ברננקי יאלץ להוריד את הריבית פעמיים

סקר של האתר בלומברג מראה כי הכלכלנים כבר לא אופטימיים כבעבר, מורידים את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב. סבורים, כי על הפדרל ריזרב לנטוש את העקרונות המוניטרים של שמירה על יעדי המחירים על מנת למנוע מהכלכלה להתדרדר למיתון
|
כלכלנים: ברננקי יאלץ להוריד את הריבית פעמיים

נשיא הפדרל ריזרב, בן ברננקי מיוסר מהירידה הראשונה מזה ארבע שנים בהיקף התעסוקה שנרשמה ביום שישי האחרון, יאלץ להפחית את שיעור הריבית המוניטרית לפחות פעמיים עד לסוף השנה. זאת בכדי לעודד את הביקושים לתוצר האמריקני ולמנוע מכלכלת ארה"ב להכנס למיתון עוד השנה. זאת על פי סקר של 66 כלכלנים בכירים מגופים פיננסים גדולים ברחבי העולם, שערך האתר בלומברג.

החולשה הבלתי צפוייה בשוק העבודה האמריקני נתמכה היטב מהמצב השורר בשוק המגורים האמריקני. זאת עשויה להוביל את ה'פדרל ריזרב' לזנוח בצד את בעיות האינפלציה. בשבוע הבא צפוי ה'פד' להפחית את הריבית המונטרית ב-0.25%, כך שתעמוד על 5%, ולאחר מכן עוד הפחתה נוספת של 0.25% בחודש הבא, כך שתעמוד על 4.75%, זאת על פי סקר של 66 אנליסטים וכלכלנים.

"המטרה היא להתמודד מול הסיכון האמיתי לצמיחה, אני סבור שעל ה'פד' להוריד את הריבית", כך אמר קרל טננבאום, כלכלן ראשי ב-LaSalle. "שוק עבודה חזק היה הבסיס לכל מה שראינו עד כה בכלכלה 'הבריאה', והוא גם הסיבה העיקרית למה רבים מאיתנו חשבו כי הכלכלה יכולה לעבור את המשבר", עוד הוסיף.

הנתונים אשר הגיעו בשישי האחרון יצרו מצב בו גם הנוקשים מבין הכלכלנים, אלו שעד כה סברו שה'פד' לא יפחית את הריבית שינו דעתם. הכלכלנים בברקליס נטשו את ההערכה הותרת הריבית על כנה. הגורמים בפירמה סבורים כעת כי הבנק המרכזי יפחית את הריבית שלוש פעמים רצופות שיעור מצטבר של 0.75%, במהלך שלושת הפגישות הבאות של חברי ועידת השוק הפתוח. הנקודה הפחות אופטימית בסקירתם היא הורדת תחזית הצמיחה לשנה הקרובה ל-1.5% בלבד.

עוד טוענים הכלכלנים בסקר שהצמיחה בכלכלת ארה"ב תהיה 2.2% ברבעון הרביעי, 0.4% פחות מהתחזיות בחודש שעבר. הסקר נערך בתקופה שבין ה-30 לאוגוסט ל-7 לספטמבר, וכשני שלישים מהתחזיות נתקבלו לאחר פרסום הנתונים משוק העבודה ביום שישי האחרון.

ההתרחבות בכלכלה עשויה להאט מהקצב המהיר של הרבעון השני-4% במונחים שנתיים. הקפיצה הפתאומית בעלויות האשראי, שהובלה על ידי התמוטטות שוק הסאב-פריים, הביאה את סקר אמון הצרכנים לשפל של שנתיים. האינדיקטור משמעותי ביותר, במיוחד לאור העובדה שהצרכן האמריקני הוא המשענת של הכלכלה האמריקנית כולה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות