תופעת ההפצצה ברגע הפקיעה - כך זה קורה

|
(8)

בחודש החולף הטרגדיה היוונית ופיצוץ הבועה הסינית סיפקו רקע למסחר יחסית תזזיתי לחודש יולי, שהוא לרוב מנומנם. שתי חזיתות אלו עדיין פעילות. השלטונות הסינים נוקטים פעולות היסטריות (כגון מאסר סוחרים שמוכרים), אשר למעשה רק מגבירים את ההיסטריה של המשקיעים (למרות שבטווח של יום-יומיים, הם כן מצליחים לשמור את השוק למעלה).

<

הטרגדיה היוונית נדמית כעניין שעדיין על השולחן (עוד בחירות בעתיד הקרוב, ועדיין לא סגורים על תנאי הארגון מחדש של החוב, כן סיכמו את תנאי הצנע), ובכל מקרה זהו עניין שטרם נפתר סופית (עשוי לצוץ שוב בטווח של חודש-חודשיים, או שנתיים).

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בחזית המקומית אנו שוברים שיאים חדשים - שיאים תמיד מושכים עניין של משקיעים חדשים פנימה, שרואים את הכותרת היומית של שיא חדש. נראה גם שבמסדרונות הרגולציה נושבת רוח חדשה לפחות בכל הנוגע להקלות על רישום חברות חדשות. אמנם, זה רחוק מלהיות מספיק (השוק עדיין בעודף רגולציה מסיבי, אשר יצר את קמילת הבורסה ביחס ל-2006-2007), אך ייתכן ששינויים אלה יובילו להנפקות, במיוחד אם החברות צופות עוד שינויים בעתיד.

<

ועכשיו מילה על תופעת הפצצת הפקיעה שמתרחשת אצלנו. משקיע באופציות צריך לקחת בחשבון בעת תמחור התנודתיות לפקיעה, גם בפקיעה החודשית וגם בשבועיות. המדד הקובע לפקיעה (בסייג של סגירה לא מתוכננת של הבורסה בשל נגיד שביתה) נקבע בנקודה ראנדומית בטווח של 09:45-09:46, וזאת בתנאי שהמדד בטווח של -2.5% ממחיר הבסיס, וכלל המניות במעו"ף בטווח של -7% ממחיר הבסיס (אם לא, יש עד שני הארכות של 3-4 דקות כל-אחת, כשבאחרונה יש מפסק רק על תא25 עצמו בטווח של -5%).

<

כמות המשתתפים במסחר הפתיחה איננו רב. אם בעבר היו גורמים מוסדיים שהיו מוכנים לפעול (למשל עם לימיטים עומדים דו-כיווניים בטווח מחיר מסוים) בימים עם צפי לנזילות בוקר, היום לא רואים זאת (סביר שבעיית רגולציה וכיסתו"ח הסיבה לניצול ההזדמנות). יש אמנם שחקנים סטטיים (למשל תעודות סל שמגלגלים חוזים לנכס בסיס), אך הם לאו דווקא מוכנים לפעול מעבר להמרה הסטטית (אשר ניתנת לרוב בלימיטים של -35% לפי העניין). כמות השחקנים האקטיביים הצטמצמה, הן בשל המצב הכללי בשוק והן מכיוון ששלב הפתיחה עצמו הפך למעט ארכאי (מלבד הפקיעה).

על רקע זאת - רואים הפצצות. מכיוון שקל יחסית להשפיע על מדד הפקיעה, וכשכל נקודה בכסף שווה 100 שקל לפוזיציה - יש כנראה גורמים שיש להם אינטרס להטיה כיוונית או אף תוספת רעש גרידא (מעל לאוכף). גורמים אלו מזרימים ביקושים / היצעים גדולים יחסית בתוך הדקה הראנדומית, ומצליחים להטות את השער התיאורטי באופן רגעי אף בטווח תנודה של כ-1%. לעיתים ההשפעה נעשית על-ידי הזרמת ביקוש / היצע חדש (או שינוי הלימיט שלו כך שייכנס לשער, דומה), ולעיתים על-ידי משיכת ביקוש / היצע (או שינוי הלימיט שלו כך שייצא מהשער, דומה). כמובן שבאופן מקבילי על כל 25 המניות במדד.

<

יש לציין, שגם אם משפיעים על השער ל-5 שניות, זה לאו דווקא תופס (כי זה לא השנייה האקראית). ולכן טווח השערים בו מדד הפקיעה היה יכול להיות (בתוך הדקה הראנדומית) הוא לעיתים רחב, אך הפקיעה עצמה יכולה להיות יחסית on-price. לגורם שמביט מהצד (ולא מוכן או יכול להפציץ), יש פה מספר סיבוכים והזדמנויות:

 • ככל שלוקחים פוזיציה גדולה קרובה לכסף, יש סכנה ל"משחק נגדי" לגורם שמוכן להפציץ.
 
 • תמחור הסטייה באופציות הקרובות לפקיעה צריכה לקחת בחשבון את אופציית ההפצצה. סטיית התקן הגלומה (או יותר נכון הואריאנס לפקיעה בשל ליל הפקיעה) על אופציה 10 נקודות מהכסף שונה מהרגיל ביום שאינו פקיעה. בנוסף, בשל מגבלת הבורסה של -2.5%, נוצר תמחור לא לינארי ביחס למחיר זה (מדד הבסיס כבר ידוע בסוף יום המסחר הקודם ב17:24-17:25 וידוע פחות או יותר גם קודם, האופציות ממשיכות עד 17:35). זאת  כיוון שניסיון הפצצה מוצלח (אלא אם מגיעים להארכה השנייה) לא יכול לעבור את 2.5%, שכן אם הוא עובר - תהיה הארכה. זה יוצר אפקט בו הסטייה הגלומה של אופציה המצויה עם סטרייק מתחת ל-2.5% הינו גבוה (יש כמובן גם את העקום הרגיל) ביחס לאופציות על סטרייק מעל ל2.5%.
 
 • בבוקר הפקיעה, ישנה הזדמנות לקנות / למכור נכס בסיס מעט off-price. עקרונית גורם שיש לו ביטחונות פנויים היה יכול לשים לימיט עומד ב -0.25% ממחיר הפתיחה הצפוי בכל מניה, ולאסוף / למכור סחורה בשל ההזדמנות (ניתן כמובן לסגור גם באותו יום - בהיקפים מסוימים). יש לציין שמי שמזרים כאלו לימיטים אולי רצוי שיעשה כן בסמוך מאוד (או אף ממש לאחר) לתחילת הראנדום, שכן לרוב ההיצע / ביקוש המצרפי נבנה על-ידי גורמי השוק טרום הראנדום (ולכן מפציץ שיודע את עלות אופציית ההפצצה עשוי לא להפציץ).

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אפשר תרגום לעברית בבקשה? (ל"ת)
  אחד מהעם 04/08/2015 23:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  כתבה טובה מאד אבל שופעת בטעויות תחביריות... (ל"ת)
  אבשלום קור 03/08/2015 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • זה מה שקורה כאשר נותנים לסוחרים לכתוב פרוזה...
  סוחר סחור 03/08/2015 12:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מי שיש לו attention span של שניה וחצי, ואשר קופץ ממניה לנגזר וחוזר חלילה, אין לצפות שיצטיין בהגהה יתרה.
  סגור
 • 4.
  כתבה טובה (ל"ת)
  מומחה מעוף 03/08/2015 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  ממש מגלה את אמריקה (ל"ת)
  בוקר טוב 02/08/2015 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  לא הרבה גופים
  איתי 02/08/2015 16:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסוגלים להזרים ביקושים/היצעים במאות מיליונים. אפשר לספור אותם על יד אחת
  סגור
 • 300 מיליון זה מעט. ובשבועיות מספיק 20-30.
  סוחר סחור 03/08/2015 08:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כסף קטן. במיוחד לגוף מסחר שפועל במינוף על ההון העצמי. ב2006 היה את הבחור שהשתולל עם בלוק של כ2 מיליארד שקל...... פה מדובר בכסף קטן יותר. מי שעושה את זה הוא אכן גוף עם יכולת מסוימת, אך קשה לומר שיוצאת דופן.
  סגור
 • 1.
  עוד פעם גולן מ"פאי" משתולל? (ל"ת)
  הילד 02/08/2015 16:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות