מנכ״ל אורתם סהר: ״אין סיבה אחת לקריסה. המשבר התחיל ב-2013״

 | 
אמיר נחום, צילום: שחר תמיר
אמיר נחום, מנכ״ל אורתם סהר שקרסה ואתמול נחתם הסכם לרכישתה בכ-150 מיליון שקל, דיבר על התהליך שהוביל לכך בועידת עיר הנדל״ן באילת: ״איו סיבה אחת לקריסה של החברה. יש כאן גורמים רבים שנפגעו מקריסת אורתם סהר״.
״אני פה כי חשוב לי להתעמת עם המצב ולהגיד לכם שעבדנו קשה מאוד 17 שנים. קמנו כל בוקר וחזרנו בחושך הבייתה. הבעיה של חברות הבנייה היא תזרים, שנולד ונוצר בעיקר בפסיכולוגיה של משברים. כל הגורמים הטכניים מחוזים לא הגיוניים ועד מצב שבו אין לי פועלים. צוק איתן נפל עליי. סתם סופות חורף נפלו עליי, מי תהום, עתיקות בקרקע, שביתת הנמלים. הכל נפל עליי. אין דרך בעולם שקבלן יוצא מזה״, אמר נחום.
הקריסה התחילה ב-2013
נחום הסביר את המצב הקשה אליו נקלע כמנכ״ל {אורתם סהר}: ״אורתם סהר נולדה בשנת 2000, את מאליבו (זרוע הביצוע) פתחנו בשנת 2005. המשבר התחיל ב-2013, הפסדנו בפרויקט אחד ולא שילמו לנו בביה״ח רמב״ם בפרויקט שביצענו בשיתוף חברת מנרב. בית חולים של 60 אלף מ״ר מתחת לקרקע. ורמב״ם בחרו לא לשלם לנו מעל 100 מיליון שקל בגלל עיכובים לטענתם״.
״באותה השנה ב-2013, נפלה המרפסת בחדרה. אירוע חמור ואם זה לא היה גינדי זה לא היה כה מתוקשר. מאז היו אירועים רבים שלא סוקרו. באותו היום שנפלו המרפסות מבלי שאף אחד תחקר ולקח חודשים להבין את הסיבות. במקביל, חברות הביטוח לא שילמו לנו וליזמים. הוצאנו 30 מיליון שקל מכיסנו לתקן את הנזקים וגם גינדי שילמו סכום די זהה. לאחר שלושה חודשים צוק איתן נפתח וסגרו את השטחים. 70 יום לא היה לנו פועלים מהשטחים. תוך שישנם 54 אתרים. כל האתרים נעצרו ל-70 ימים שלמים. אתרים גדולים עלותם בכל חודש היא כמיליון שקלים. מישהו פיצה אותנו על כך?״.
״לא מדובר בצירוף מקרים, כל שבוע נפל לי עוד קבלן ועוד קבלן. הבנקים ובמיוחד בנק לאומי ברגע קריסת המרפסות החליט שלא מאפשר דבר וסוגר את החברה. שלא נדבר על אירועים אחר כך, מיד חברות הדירוג הורידו דירוגים. אחרי 3 שנים של ניסיונות לרפא את הדבר הזה. החברה מגיעה להקפאת הליכים, ומבינים שמדובר סך הכל ב-200 מיליון שקל חוב לספקים בחברה. במקביל לכך, הלקוחות חייבים 400-500 מיליון שקל, בגלל האיחורים שהם טוענים אליהם ולא משלמים״. 
לסיכום אמר נחום כי יש משולש בפרויקט וברגע האחרון שוכחים את חברות הביצוע: ״בפרויקט חדש - יש משולש. היזם תפקידו לשווק, יש מי שממן ויש את המבצע. יש קשר הדוק בין כל אלה. אחרי הבאת טופס 4 - עולה קיר בטון ביני ובין השניים האחרים, לא משחררים לי ערבויות, ולא משלמים לי. לא יתכן ואין את זה בסקטור אחר״.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה