אחרי סאגת צרפת: אלו האירועים הדרמטיים השבוע בשווקים

באירופה יעקבו אחר כל התפתחות לקראת הסבב המכריע בבחירות. רפורמת המס בארה"ב תיחשף לראשונה. השבוע יפרסמו לא פחות מ-190 חברות בארה"ב את דו"חותיהן
 | 
סוחר, צילום: Getty images Israel
שבוע המסחר מעבר לים נפתח אתמול (ב') עם אנחת רווחה גדולה בבורסות העולם לאחר עלייתו של עמנואל מקרון המתון לסיבוב השני בבחירות בצרפת. כאשר סאגת צרפת לפי שעה מאחוריינו (עד לסבב המכריע), הסוחרים יפנו את הפוקוס לכיוונים אחרים.
חשיפת פרטים ראשונים אודות רפורמת המס של ממשל טראמפ
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צפוי לחשוף ביום רביעי הקרוב את אחת מהיוזמות הכלכליות החשובות עליהן הצהיר במהלך קמפיין הבחירות ולאחר כניסתו לתפקיד - רפורמת המס. הנשיא אמנם לא הסכים למסור פרטים נוספים אודות התכנית אך הסתפק ברמיזה קצרה כי הפחתות המס שיציג יהיו "גדולות יותר מההפחתות שנעשו בעבר".
כידוע, תכנית זו היוותה את אחד הטריגרים המרכזיים ל'ראלי טראמפ' שנרשם בשווקים עם היוודע דבר זכייתו, מאחר ובמסגרת התכנית הצהיר הנשיא יבוצעו קיצוצים עמוקים בשיעורי המס של יחידים ותאגידים, יופחתו מדרגות המס במדינה, יבוטלו המסים על רווחי פירמות אמריקניות שנצברו בחו"ל ותורגש הקלה משמעותית במיסים למעמד הביניים. כל אלו כאמור תורגמו לעליות בשווקים בציפייה לצמיחה משמעותית ברווחי הפירמות במדינה בעקבות צעדים אלו.
טראמפ עצמו מייחס לרפורמה במס מהלך שעשוי להטיב עם החברות במדינה ואף לעודד חברות אחרות להשיב את פעילותן לתוך גבולות ארה"ב ובכך להביא לצמיחה מואצת בכלכלה. מנגד, המשקיעים מצידם מגלים ספקטיות בנוגע ליכולתו של הנשיא לממש את יוזמותיו שכן החששות עלו בעיקר לאחר כישלונו המהדהד של טראמפ להעביר את רפורמת הבריאות בקונגרס, שאגב בימים האחרונים נעשים מאמצים להחיותה מחדש.
בתוך כך, מעניין יהיה לראות כיצד השוק יגיב לפרטי התכנית והאם האופטימיות בשווקים שנתמכה בהצהרותיו של הנשיא לקדם את הרפורמה אכן תתקבל כך גם הפעם.
עונת הדו"חות בארה"ב - השבוע העמוס מזה עשור
עונת הדו"חות בארה"ב מעלה השבוע להילוך גבוה (במיוחד) שכן רק השבוע יפרסמו לא פחות מ-190 חברות הנסחרות בוול סטריט, נתון חסר תקדים שמוביל לשבוע העמוס ביותר שידעו בשוק בארה"ב מזה כעשור.
יום חמישי צפוי להיות היום העמוס ביותר בשבוע ההיסטורי כאשר כ-70 חברות ידווחו את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הראשון של השנה הנוכחית. בין פירמות הענק שצפויות לפרסם את דו"חותיהן ניתן למצוא את גוגל, אמזון, אינטל, מייקרוסופט ואחרות.
הנה טבלת המדווחות השבוע:
 
עדכון הריבית בגוש האירו ופגישת בכירי הבנק המרכזי
ביום חמישי הקרוב תתקיים ישיבת הריבית של הבנק המרכזי האירופי (ECB) בראשות מריו דראגי, כאשר ההערכה הרווחת היא שהבנק יותיר את הריבית על כנה (ברמה אפסית) כמו גם שלא יכריז על שינוי במדיניותו הכלכלית, זאת למרות האינדיקציה כי חלה עלייה באינפלציה לצד נתוני צמיחה החזקים ששוחררו לאחרונה.
מירב תשומת הלב, בדומה לפעמים קודמות, תופנה למסיבת העיתונאים שייערוך נשיא הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, כ-45 דקות לאחר ההרכזה על הריבית. ההערכות הן כי דראגי יימנע מהצהרה על שינוי במדיניות וידבוק בעמדתו כי העלייה האחרונה באינפלציה היא זמנית, נתוני הצמיחה שבריריים וכי הסיכונים הפוליטיים בגוש האירו מחייבים את המשך התמיכה מצד הבנק המרכזי.
נציין כי לאור הסיכונים הפוליטיים והבחירות הדרמטיות הצפויות במדינות מרכזיות נוספות ביבשת, סקר שערך 'רויטרס' הצביע על כך כי הבנק המרכזי של אירופה צפוי לשנות את מדיניותו המוניטרית רק לקראת תום השנה או בתחילת השנה הבאה.
התפתחויות לקראת הסבב המכריע בבחירות לנשיאות צרפת
למרות צפירת ההרגעה שניכרת בשווקים ביום שלאחר תוצאות סבב הבחירות הראשון ועלייתו של המועמד המתון, עמנואל מקרון, לסבב המכריע שייערך ב-7 במאי מול מועמדת הימין הקיצוני, מרין לה פן, ביבשת יעקבו בדריכות אחר כל סקר חדש שעשוי לרמוז את כיוון הבוחרים ביום שלאחר צמצום 11 המועמדים לכדי 2 בלבד, במעין מפגש של "ראש בראש".
ההערכות בשוק צופות נצחון קל יחסית למקרון על פני לה פן, אך עם זאת ולאור העובדה כי לאחרונה התוצאות בשטח היו שונות לחלוטין מהסקרים וההערכות המוקדמות (בחירתו של טראמפ) ימשיכו המשקיעים לעקוב בקפדנות אחר ההתפתחויות במדינה.
לקט נתונים כלכליים
ביום שישי יתפרסמו בארה"ב נתונים ראשוניים על צמיחת הכלכלה במדינה במהלך הרבעון הראשון לשנה. ההערכות הן כי המשק התרחב בקצב שנתי של 1.1% בשלושת החודשים האחרונים.
גם בבריטניה יתפרסמו ביום שישי נתונים אודות הצמיחה הכלכלית בממלכה במהלך הרבעון הראשון לשנה הנוכחית. ההערכות הן כי הדו"ח יציג גדילה של 0.4% במהלך חודשי ינואר-מארס.
בגוש האירו יתפרסמו נתוני אינפלציה לחודש אפריל ביום שישי. הקונצנזוס בשוק מעריך כי הדו"ח יראה עלייה של 1.8% במחירי הצרכנים. מחירי הליבה צפויים לעלות ב 1%, זאת לעומת עלייה של 0.7% בחודש הקודם. יחד עם זאת, בספרד, צרפת, איטליה וגרמניה יפורסמו דו"חות מדד המחירים לצרכן במהלך השבוע.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה