מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מרץ ב-0.5%

בחישוב שנתי, מדובר על קצב עליית מחירים של 1.4%, עמוק בתוך יעד האינפלציה של בנק ישראל. הנתון שצפוי להחזיר את הלחץ להעלאת ריבית ע"י בנק ישראל. מחירי הדירות חזרו לעלות
|
(4)
שוק בירושלים, צילום: Istock

האינפלציה חוזרת? מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מרץ בשיעור של 0.5%, לאחר ירידה של 0.1% בחודש פברואר, כך מעדכנת הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בחישוב שנתי, מדובר על קצב עליית מחירים של 1.4%, דבר שצפוי להגביר את הלחץ על בנק ישראל בפגישות הקרובות.

עליות מחירים בולטות בחודש מרץ נרשמו בסעיף ההלבשה וההנעלה, שהתייקר ב-3.4%, בסעיף התחבורה - עם עלייה של 1.1%, בסעיף התרבות והבידור - עם עלייה של 1% ובסעיף הדיור - עלייה של 0.8%. מנגד, ירידות מחירים נרשמו בחודש בחודש שעבר בסעיפי המשקאות והפירות והירקות, שהוזלו ב-1.1% ו-0.3% בהתאמה. 

ע"פ הדו"ח שפורסם הערב, מחירי הדירות עלו בחודשיים הראשונים של 2019 ב-0.6%, כאשר המגמה של החודשים הקודמים התהפכה. בחישוב שנתי, מחירי הדירות עלו ב-0.1%, לעומת ירידה של 1.4% בדו"ח הקודם.

בחלוקה גיאוגרפית, כלל המחוזות רשמו עליית מחירים, מלבד מחוז ירושלים. מחוז חיפה בלט עם עלייה של 1.4% במחירי הדיור במהלך החודש האחרון.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות אמר בתגובה לפרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ: "בנק ישראל נתון במלכוד. מצד אחד האינפלציה מרימה ראש בצורה משמעותית, דבר המחייב העלאת ריבית במטרה לשמור על תוואי אינפלציה מבוקר. מנגד, השקל חזק. הקריאות בארה"ב להורדת ריבית הדולר, צפויות לתרום לחולשת הדולר, יפגעו בתנאי הסחר וברווחיות הייצוא כך שפוטנציאל היחלשות הדולר מול השקל לא מיצה את עצמו. בנק ישראל, נידרש להלך בין הטיפות, להמתין עם העלאת הריבית עד שתמונת המגמה תתבהר, כמו גם, תמונת המאקרו כלכלה הגלובלית המשפיעה במישרין על הייצוא, בטרם יבצע שינוי בשער ריבית השקל. להערכתנו, בנק ישראל יאלץ לפעול באופן משמעותי רק בשלב מאוחר יותר, כאשר התמונה תתמוך בפריצת תוואי האינפלציה ותאפשר העלאת ריבית. ההשפעה הישירה בהעלאת הריבית מצד בנק ישראל, תהיה על הצריכה הפרטית ושוק המשכנתאות הרגיש לשינויים בשער הריבית".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  היום אנשים צרכים גם, מעל 50 שנה לשכור דירה.............
  היום אנשים צרכים 15/04/2019 23:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום אנשים צרכים גם, מעל 50 שנה לשכור דירה. ... תעשו את החשבון ... מאיזה גיל, מתחילים לשכור דירה.
  סגור
 • 3.
  בלופפפפ
  מיכה הכהן 15/04/2019 20:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מחירי הפירות וירקות עלו בטירוף. לא יודע למה נרשם שהיתה ירידה....צאו לסופר מרקט לראות קילו דלעת 25 שח לקילו. קילו שזיפים 26 שח לקילו.... מ ט ו ר פ
  סגור
 • 2.
  צריך לעלות את הריבית הרסתם את המדינה בנק ישראל רק נזק (ל"ת)
  צריך ועדת חקירה 15/04/2019 19:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  עוד לא אינפלציה
  לרון 15/04/2019 18:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך יש להתחיל להיזהר ,סוף דרכו של מחלון מנבאה את ההמשך!אם ימשיך ......
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות