יו"ר איגוד קופות הגמל: "המחזורים בימים האחרונים - מאוד מדאיגים"

בדיון הוועדה על הצעת החוק לפטור מרווחי הון על משיכת כספי גמל אמר נציג רשות המסים: "למרות חוק פנסיית חובה, למיליון עובדים לא מתבצעות הפקדות"
 |  (9)
קופות גמל
"תתעוררו, אין שוק הון בישראל", כך קרא היום ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בדיון בהצעת חוק לפיה, מי שצבר פנסיה בגובה שכר מינימום בקרן פנסיה או בקופת גמל לקצבה, יהיה פטור ממס רווחי הון מכספים שימשוך מקופת גמל לתגמולים, וזאת לאחר שחלפו 15 שנה ממועד ההפקדה הראשון לקופה.

ח"כ חיים כץ, אמר בדיון: "בקדנציה הזאת נחזיר את החיסכון ההוני לאזרחי מדינת ישראל. גם במשרד האוצר מבינים שהם עשו שגיאה שחיסלו אותו, אבל קשה להם להודות. אין היום בורסה; הגענו למחזורים של 350 מיליון שקל ביום, לעומת שני מיליארד בעבר. אז יש מס 25% על רווחי הון, אבל אין ממי לגבות אותו. הגיע הזמן שמשרד האוצר יפקח עיניים, יתעורר ויחשוב על פתרונות יצירתיים. לא יהיה לנו כלום במדינה בלי שוק הון".

יורם מנחם, יו"ר איגוד קופות הגמל: "המחזורים של הימים האחרונים מאוד מדאיגים והשוק סובל מחוסר . זה לא מצב בריא לשוק ההון. בנוסף, התייחס מנחם להידרדרות המצב בשוק החיסכון ואמר: "הציבור הצביע ברגליים ועשרות מיליארדים נעלמו מהחיסכון הפנסיוני של אזרחי ישראל".

בשיחה עם Bizportal הבהיר מנחם כי מאז שנת 2008, אז שונה החוק, הפסיק הציבור כמעט לגמרי להפקיד בקופות הגמל. כך שהפקדות שמיועדות לחיסכון וניתנות לפדיון רק בגיל הפנסיה ורק לפי השיטה התקציבית, ירדו מאז ב-60%-70% מדי שנה. מדובר במיליארדי שקלים שלא מגיעים לחיסכון. הציבור הפנה את מרבית הכספים לצריכה וזה מטריד.

לשאלת כץ, ענה צור גינת, מנהל תחום עצמאיים ברשות המסים שבישראל יש כיום 3.5 מיליון אזרחים מקבלי הכנסה, אך למיליון מהם אין הפקדות לפנסיית חובה. "ייתכן שיש בעיה באכיפה, ייתכן שחלקם סטודנטים או עובדות משק בית שלא הפקידו עבורם כספים".

ח"כ קירשנבאום שייזמה את הצעת החוק אמרה: "אני תומכת בכך שיש להבטיח פנסיית מינימום לכל אזרח, ולכן ההטבה המוצעת בחיסכון בקופות הגמל תבוא כרובד שני ותיושם רק אצל מי שחסך לפנסיית מינימום. ההטבה בקופות הגמל תהווה למעשה תמריץ לחיסכון פנסיוני".

רג'ואן גרייב, סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, הביע הסתייגותו מהצעת החוק. לדבריו, כבר כיום ניתן למשוך כספים בצורה הונית מהחיסכון הפנסיוני (למי שצבר פנסיית מינימום) ולקבל פטור מלא ממס. "הצעת החוק הזאת נותנת תמריץ מופחת", אמר.

יו"ר הוועדה ח"כ כץ אמר כי הוועדה תוסיף ותדון בהצעת החוק בקרוב, וכי היא צפויה לעבור שינויים מנוסחה המקורי.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  זה מה שיקרה להכנסות ממע"מ באם המע"מ יעלה, ההכנסות יקטנו
  huro 04/07/2012 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שקורה להכנסות עקב העלאת המס על הבורסה.
  סגור
 • 8.
  ממשלה כושלת ונחשלת
  בן אליעזר 04/07/2012 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצלחתם בגדול!!! הצלחתם להרוג כמה חלקות טובות .אלו שנשארו -הלוויתם בדרך.נטפלתם לתינוק שעדיין לא נולד-הגז-ועדות בלי סוף,כל ועדה תוקעת את המסמר שלה.ארון הקבורה מוכן,רק להכניס את הקרבן לתוכו,אותנו.במקום לעודד ולפתח אוצר כזה,שמים מכשולים על כל צעד ושעל,לתינוק הזה הרבה אבות והוא ימות יתום.(קראו מה מתרחש ,כפי ששמענו בועידה האחרונה אתמול).עקב הצורך לממן עשרות שרים מיותרים ללא כל תיק,לשכות ללא מעש,צבא עוזרים ומנהלי לשכות,צי של רכבי שרד ,והכל על חשבוננו. פניתם למקור מבורך,שוק ההון.ללא שוק זה אין כלכלה.בתאוותכם,מיסיתם שוק זה (לראשונה בתולדותיו).מה קרה?מה שאני עשיתי-כולם עשו:פנינו לשווקים אחרים.התוצאה:אין מחזורים,אין ממי לגבות מס דפוק זה,אין גיוסי כספים ונשארתם עם תאוותכם בידיכם-נגוז מקור סחיטה זה.בדרך זו יש סיכוי שתצליכו להרוס הכל.
  סגור
 • 7.
  השודדים מתלוננים
  נפגע פנסיה 04/07/2012 16:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יו"ר אגוד שודדי הפנסיה בוכה לכנסת שכמות הפריירים שהם יכולים לדפוק הולכת ופוחתת כי סוף סוף הבין גם האזרח שבמסווה תכנית פנסיה גונבים אותו
  סגור
 • 6.
  הממשלה הזאת שמתימרת להיות קפיטליסטית
  מוטי 04/07/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרסה את הבסיס של השיטה הקפיטליסטית שהיא הבסיס לעושר של מדינות. הבורסה בארץ פשוט לא קיימת. תוסיפו עוד מיסים ועוד ששינסקי ונראה לאן תגיעו.
  סגור
 • 5.
  פגיעה בסוכנים פגיעה בציבור
  סוכן 04/07/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משרד האוצר הוריד כמעט בחצי את עמלת הסוכנים על שיווק קופות גמל , תחום הגמל נהייה לא משתלם , אין מי שיגייס ולכן גם אין תנועה והמחזורים נמוכים
  סגור
 • 4.
  עמלת מינימום בורסאית! רגולציה מכבידה! מיסוי!
  lepxii 04/07/2012 13:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  די עם כל המכות!
  סגור
 • 3.
  אתמי שדוקא צריך להדאיג זה הרשות אבל בין כך משכורת דופקת
  gg 04/07/2012 13:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חבורה של אוכלי חינם יושבים שם לפחות 5 שנים כל אחד ורואים את זה לנגד העיניים ולא מסוגלים לעשות כלום במקום לחשוב על איך לעודד משקיעים הם הבריחו את כולם ונתנו לנוכלי השוק בתי ההשקעות לצאת בהנפקות הזויות של אופציות שתומחרו כחלק מחבילת הנפקה כאשר כולם ידעו בוודאות ש 99% מהם ימחקו, בדיוק ככה אבל בדיוק מבריחים את המשקיע הקטן אותו מחפשים היום כי הגדולים ברחו כבר מהאורווה עם קופון שמן, ותדע לך אדון מנכל קופת גמל או מה שלא יהיה הם לא יחזרו כמו שקרה בעבר אלא אם כן העוול יתוקן וזה כבר לא עניין כלכלי אני למשל גם אכלתי אותה וכיום עובד רק בחול אם יחזירו לי את כל מה שהפסדתי אחרי מה שטעמתי בחול אני לא חוזר למסחר הדפוק שלכם בארץ לעולם ובכל מחיר פשוט ירקתם לבאר ממנה אתם הייתם שותים
  סגור
 • 2.
  אולי איזה סוכריה בדמות הורדת מס .נגיד ל10 אחוז . (ל"ת)
  בא 04/07/2012 12:46
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • 1.
  עוד רגולציה ועוד רגולציה ועוד רגולציה
  אילן 04/07/2012 12:42
  הגב לתגובה זו
  7 0
  לפי הכתבה התחילו להפנים שלא משנה גובה המס אלא גובה הפעילות אז בקרוב מאד יבינו גם אנשי הרשות לניירות ערך שכמה שתהיה יותר רגולציה ככה יהיה יותר גרוע לשוק ובסופו של התהתליך ולא יהיה מאיפה לשלם לפקידי הרשות את המשכורות.
  סגור