מצב שוק העבודה בארה"ב לא משאיר הרבה ברירות לברננקי

ההערכות הנוכחיות מדברות על כך שמשבר שוק המגורים והאשראי מחלחל לתוך עמודי התווך של הכלכלה האמריקנית ואין טוב מנתון המשרות החדשות שפורסם היום, בכדי להיווכח בכך
|
מצב שוק העבודה בארה"ב לא משאיר הרבה ברירות לברננקי

הכלכלה האמריקנית איבדה כמות משרות בלתי צפוייה בחודש אוגוסט, ובכך גוברים הסיכונים לצמיחה מהירה במחצית השנייה של השנה. המשק האמריקני איבד 4,000 משרות בחודש שחלף במגזר הלא-חקלאי, הרבה מעבר לתחזיות הקודרות ביותר לתוספת של 35,000 משרות בלבד. נזכיר, כי בחודש שעבר נוספו רק 92,000 משרות חדשות למשק האמריקני, כך שבהחלט ניתן לחוש בהתדרדרות מהותית במצב שוק העבודה.

לפיכך, לאור הנתונים הנוכחיים שפורסמו היום על ידי משרד העבודה האמריקני ניתן להבין כי לפדרל ריזרב לא תהיה שום ברירה ב-18 לספטמבר, אלא להוריד את הריבית המוניטרית לפחות ב-0.25% ולהציל את שוק העבודה האמריקני על ידי הגדלת הביקושים לתוצר.

כאמור, המעסיקים קיצצו 4,000 משרות בחודש החולף, בהשוואה לתוספת של 68,000 משרות בחודש יולי בסקטור הלא-ממשלתי. אולם, שיעור האבטלה נותר עדיין 4.6% בעוד שכ-600,000 איש ירדו מכוח העבודה.

הירידה בכמות המשרות שנוספו למשק האמריקני היא הסממן הברור ביותר לכך שמצב שוק המגורים האמריקני חילחל לתוך יסודות הכלכלה האמריקני, והזעזועים בשוק האשראי אינם עוד דבר שניתן להתעלם ממנו. נזכיר כי התעסוקה היא אחת מאבני היסוד של כל כלכלה, בשוק העבודה נקבע התוצר של כל מדינה והוא מייצג את צד ההיצע בכלכלה הקיינסיאנית הקלאסית.

על פי סקר של בלומברג קונסנזוס התחזיות עמד על גידול של 100,000 משרות חדשות במהלך החודש האחרון, זאת על פי החציון של 88 כלכלנים ואנליסטים בכירים. חשוב להבין כי אף אחד מהאנליסטים לא חזה ירידה במספר המשרות.

התעשיינים, הקבלנים והמגזר הממשלתי הובילו את הירידות במספר המשרות בחודש שעבר. המשרות במפעלים ירדו ב-46,000, הכמות הגדולה ביותר מאז יולי 2003, זאת לאחר ירידה של 1,000 בחודש שעבר. הכלכלנים מצידם צפו ירידה של 10,000 מקומות עבודה בעבור המגזר הייצור התעשייתי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות