כיצד להרכיב צוות עובדים מנצח עבור פרויקט?

 | 
livnat, צילום: יח"צ
מאת : לבנת קיזנר**
הבסיס להצלחתו של כל פרויקט הוא מי מוציא אותו לפועל, כלומר – צוות העובדים. לא פשוט לבחור את צוות העובדים שילוו את הפרויקט ואיך לנהל אותם לאורך הפרויקט בכדי שיהפכו להיות צוות מנצח - כזה שמקפיד על עבודה סימביוזת, מפגין מוטיבציה, יוצר סביבת עבודה נעימה ועומד ביעדי הפרויקט. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אז איזה עובדים לבחור? ראשית, נחלק את העובדים ל-3 טיפוסים עיקריים:
עובדים המונעים מהפרויקט- עובדים אלה יציבו את הפרויקט מעל הכול. הם חדורי מוטיבציה, אך עלולים להתאכזב או להיכנס לאדישות כאשר הפרויקט אינו מתקדם כפי שציפו.
עובדים המונעים מכסף- עובדים אלה נמשכים בעקבות הכסף ולא משנה להם מהו הפרויקט. במקרה זה חשוב לקחת בחשבון  שללא תגמול הוגן עובדים אלו עשויים שלא לנצל בצורה מקסימלית את כישוריהם  ולעשות עבודה פחות טובה מזו שהיו עושים אילו תוגמלו על פי ציפיותיהם .
עובדים המונעים מתסמונת הגיבור -  עובדים הרוצים ל"הציל" את העולם. עובדים אלה יחשבו מראש על נקודות החולשה של הפרויקט וירצו לזכות בתהילה על כך שישנו את המצב ויצילו את הפרויקט מכישלון. לעיתים הגיבורים עלולים לתקן את מה שאינו מקולקל ולגרום לבעיות נוספות בשל כך.
לאחר שסיווגנו באופן כללי את סוגי העובדים, הנה שישה כללי אצבע לבחירת הצוות המנצח:
1.בחרו נכון את חברי הצוות על בסיס אישיותם  
חשוב מאוד לקחת בחשבון את האישיות של העובדים לפני שבוחרים אותם לצוות. היכרות עם מבנה האישיות של עובדי הפרויקט תעזור לנו  לעצב צוות יעיל ואף לנטרל השפעתן של תכונות שליליות ולנווט את הצוות לכיוונים חיוביים יותר.

2. צרו גאוות יחידה
פרויקטים זוכים להצלחה כאשר חברי הצוות מרגישים שייכות וגאוות יחידה. ניתן לייצר גאווה כזו  כאשר מנהל הפרויקט משקיע בחיזוק הקשרים בין  חברי הצוות מבחינה מקצועית וחברתית. חשוב מאוד להטמיע בצוות שייכות לארגון בכלל ולפרויקט בפרט ולהצעיד אותו לעבר המטרה, בלי להשאיר אף אחד מאחור.
3. קבעו יעדים ברורים ומסרו אותם באופן קבוע לעובדים
צוות משועמם ונטול יעדים נוטה להירדם . למול זה , צוות שיודע בברור מה יעדי הפרויקט יהיה  צוות חד וערני. בכדי ליצור צוות שמחובר באופן הדוק ליעדי הפרויקט נדרש גם פרגון ותגמול  לאורך כל הפרויקט בכדי שהצוות ירגיש שהוא בכיוון הנכון . חשוב לזכור שהצלחה של הצוות לאורך כל הפרויקט תוביל לתחושת סיפוק ותעלה את התפוקה של כל אחד  ואחד מהעובדים החברים בצוות.
4. הקשיבו לחברי הצוות
הקשיבו לרעיונות ולתובנות של חברי הצוות והיו זמינים עבורם. ניהול צוות דורש נוכחות שלכם בשטח בכדי שהעובדים ידעו שכאשר הם נתקלים בבעיות הם יקבלו מענה. צוות שהמנהל שלו מסור ומחויב ידע לפנות ולבקש עזרה והכוונה, להתייעץ ולהציע. בנוסף, היצירתיות של העובדים מתעוררת לרוב כאשר אין חשש מביקורת קטלנית לכן כדאי להקשיב לעובדים ללא ביקורת ולאמץ מדי פעם רעיונות טובים ובכך לפרגן להם ולהעצים את תחושת השייכות.
5. מפו בעיות שיכולות לצוף תוך כדי הפרויקט
בעיות במהלך הפרויקט, שלא אותרו בזמן, עשויות לגרום להידרדרות הפרויקט עד לכישלונו הסופי. בחינה תמידית של הצוות והסינרגיה בין חבריו יכולה לסייע לאתר עובדים שלא מסתדרים , לנטרל מתחים, להחליף משימות שאינם מתאימות לצוות ולמנוע התקדמות של הצוות לכיוון הלא נכון. יחסו חשיבות לכל עובד המציף קשיים או מעדכן אודות אי-נעימויות הקיימות במקום העבודה ונסו למצוא גם לזה פתרונות. קחו בחשבון שדחיית פתרון לבעיות שצפות במהלך הפרויקט עשויה להיות הרסנית לצוות בפרט ולפרויקט בכלל .
6.  עודדו שיתוף פעולה
שיתוף פעולה בין חברי הצוות הוא רכיב חיוני בתהליך הפרויקט ובהצלחתו ומנהל הפרויקט חייב לטפחו. לפיכך, יש חשיבות גודלה לעודד שיתוף פעולה איכותי ולדאוג שהוא נעשה בשוטף.
לסיכום, ניהול פרויקט מצליח ייפול ויקום על צוות עובדים. ברגע שאתם כמנהלים תשימו דגש על בחירה נכונה של עובדים והקנית כלים להגשמת היעדים והמטרות של הפרויקט, תראו כי התוצאות הרצויות כבר תגענה לבד.
 
* המאמר מיועד למנהלות ולמנהלים.
 
**לבנת קיזנר -הכותבת היא מנהלת המכללה העסקית של לשכת המסחר תל אביב והמרכז.  המכללה העסקית, עם מעל  40 שנות ניסיון, מציעה מגוון רחב של קורסי מקצוע והעשרה  בתחום : ניהול כללי  , יעוץ עסקי , ניהול פרויקטים , סחר בינ"ל, רכש ולוגיסטיקה , שיווק ומכירות , חשבונאות וכספים והפקת אירועים .
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה