הסיבה שתעודת הסל XLP נראית לנו מאוד מעניינת בסיטואציה הנוכחית

איתי ליפקוביץ, מנכ"ל בית ההשקעות הורייזן, מתייחס לסקטור הצריכה בארה"ב, ומספק המלצה
 | 
(4)
שוק הצריכה מושפע רבות משוק התעסוקה, שהוא הגורם הבסיסי ביותר המאפשר עלייה בצריכה לאורך זמן. לרוב ירידה באבטלה ועלייה במספר המועסקים במשק גוררת אחריה עליית שכר, שגוררת עלייה בצריכה. מספר המועסקים בארה''ב גדל בשנה האחרונה בכ-3 מיליון עובדים בהמשך למגמת העלייה בשנים האחרונות. במקביל, שיעור האבטלה ממשיך להיות נמוך ונע סביב ה-5%.
לאחר האטה משמעותית בקצב עליית השכר בארה"ב בשנים שלאחר המשבר, שהתמשכה גם לאחר שהאבטלה החלה לרדת, לאחרונה ניתן לראות שינוי מגמה. השיפור בשוק התעסוקה בארה"ב משפיע גם על כוח המיקוח של המועסקים ולעלייה בשכרם. העלייה בשכר משפרת את כוח הקנייה של הצרכנים, במיוחד כאשר האינפלציה נמוכה, והיא תומכת בהמשך הגידול בצריכה הפרטית, ובמיוחד בצריכה הבסיסית. הירידה החדה במחירי הסחורות בשנתיים האחרונות מורידה את העלויות של מוצרים ושירותים רבים, בעיקר בתחום האנרגיה, וצפויה לעלות את ההכנסה הפנויה למשק בית ולהשאיר לאוכלוסייה יותר כסף לצריכה פרטית. מדובר על חיסכון של מאוד דולרים למשק בית בחודש, אשר מתחלקים בין חיסכון לעתיד, השקעות וצריכה פרטית שנועדה לשפר את רמת החיים.
ומה קורה היום?
האינדיקאטורים הכלכליים מצביעים על כך שמצב הצרכנים בארה"ב משתפר, אך עדיין מושפע מהמשבר הכלכלי של 2008. עם זאת, העלאות הריבית הצפויות בארה''ב עלולות לפגוע בצריכה הפרטית, אך אנו צופים שהן לא ישפיעו עליה בצורה משמעותית עקב צעדים מעודדי צמיחה הצפויים לקרות בכלכלה האמריקאית בשנה הקרובה, ומכיוון שהעלאות הנ''ל לא תהיינה משמעותיות. בנוסף, נכון לעכשיו נראה שבחירתו של דונלד טראמפ ומשנתו הכלכלית יכולות להאיץ את הצמיחה והצריכה האמריקאית. טראמפ הודיע כי בכוונתו להכפיל את הצמיחה ל-4%-5% בשנה. כמו כן, הוא מתכנן להוריד את מסי החברות עד לרמה של 15%, וגם את המסים על הפרטים, מה שאמור להגדיל את ההכנסה הפנויה של הצרכנים וכתוצאה מכך גם את הצריכה הפרטית.
חברות הצריכה הפרטית בעידן הדיגיטלי מתקדמות לשיפור מהירות השירות הניתן לצרכן. לכן, לעסקים קטנים יש יתרון משמעותי בעניין הנ''ל, עקב כך שהם יכולים להתנייד ולתת שירות במהירות רבה יותר מאשר בארגונים גדולים. חברה יוצאת דופן בעניין הנ''ל היא אמאזון, שלמרות גודלה הרב היא מסוגלת לתת שירות יעיל ומהיר לצרכן, בעיקר בעקבות ההתייעלות הטכנולוגית שלה, והעברת רבים משירותיה לניהול של מכונות ומחשבים. כמו כן, כחלק ממגמה זו, קניות הצרכנים דרך האינטרנט ממשיכות להתחזק, וגם בתחום הזה אמזון מככבת, ובסבב החגים האחרון 38% מסך הקניות שנעשו באינטרנט בוצעו דרך אמזון.
בעוד שחברות צריכה כמו אמזון, פרוקטור אנד גמבל (PG), אפל, ועוד עלו, בתקופה האחרונה חברות קמעונאיות שבבעלותן חנויות ספגו ירידות שערים חזקות כמו מייסיס ואמריקאן איגל בעקבות מלחמת מחירים קשה בשוק הקמעונאי. בעקבות התחרות הקשה, החברות הן הגדילו את שיעורי הרווחים הגולמיים והתפעוליים שלהן ואף סגרו חנויות מפסידות וצמצמו את השטח הריבועי לחנות. אנו רואים התאוששות בתחרות הקשה ששררה בענף, וצופים להמשך המגמה.
 אז מה מומלץ?
המלצותינו למשקיעים שרוצים להשקיע בסקטור הצריכה ולא רוצים חשיפה מנייתית ישירה, היא תעודת הסל על הצריכה (סימול: XLP). מרבית החברות בתעודת הסל הן חזקות, יציבות ומחלקות דיבידנדים באופן קבוע. עם זאת להערכתנו עדיף להיכנס לאחר תיקון של העליות החזקות שהיו לאחרונה. למשקיעים שמעדיפים מניה ספציפית, אנו ממליצים על מניות שהתמחור שלהן נמוך מהשווי האמתי. זאת בשל התחרות החזקה שהייתה בענף החברות הקמעונאיות, וצפויות להניב רווחים גדולים יותר בסביבת תחרות נמוכה יותר בשל התייעלות ושיפור הרווחים הגולמיים והתפעוליים.
דוגמה למניה כזו היא חברת Big Lots .(BIG) Big Lots באמצעות חברות הבנות שלה משווקת בעיקר מוצרים ביתיים במחירים קמעונאיים. מעבר לכך שהיא צפויה ליהנות מהמדיניות הכלכלית של דונלד טראמפ (התכניות להורדת מס החברות, והמס על הפרטיים), יש לה חוסן כלכלי. חוסן זה מתבטא בחובות זניחים ויתרת עודפים גבוהה שעולה עם השנים, שמאפשרת לביג לוטס להמשיך בחלוקת דיבידנד וברכישה עצמית של מניות בשיעורים גבוהים (בשנת 2016 בוצעו רכישות עצמיות וחלוקת דיבידנדים בשיעור של כ-10% משווי השוק). בנוסף, למרות התחרות, היא הצליחה להגדיל את המחזורים.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  האיש הזה הוא בושה רק מוליך שולל אנשים אדם לא אמין וטועה (ל"ת)
  מאור 16/05/2019 22:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  FXG
  מוזס 30/01/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר אגרסיבית פוטנציאל תשואה גבוהה מהXLP
  סגור
 • 2.
  סוף סוף כתבה שלאחריה הנייר עולה
  עולה יפה הXLP 25/01/2017 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד על הכתבה מה אתה חושב על הXLY? גם שווה קנייה?
  סגור
 • 1.
  בושה של כתבה - תתבייש איך מפרסמים הטעיה כזו
  עולב עולב עולב 25/01/2017 14:47
  הגב לתגובה זו
  2 3
  לא ביג לא דיסני ולא נייקי בתעודה הזו (אז מה מומלץ? המלצותינו למשקיעים שרוצים להשקיע בסקטור הצריכה ולא רוצים חשיפה מנייתית ישירה, היא תעודת הסל על הצריכה (סימול: XLP). מרבית החברות בתעודת הסל הן חזקות, יציבות ומחלקות דיבידנדים באופן קבוע, כמו חברת נייקי, מקדונלד'ס, דיסני ועוד)
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות