דירקטור ב-S&P: "הריבית השלילית עלולה להוביל לכלכלת 'מזומנים בלבד' - ממש כמו לחזור בזמן"

 |  (9)
מבוא למאקרו
קרוב ל-500 מיליון אנשים גרים במדינות שבהן שער הריבית מתחת לאפס, כך נמסר לפי סוכנות S&P , דבר מה שעשוי להחזיר את הביטוי "מזומן בלבד" לשגרה.
שערי ריבית שליליים נועדו כדי להזרים כסף מהציבור לכלכלה, שכן אם רמת הריבית במשק גבוהה, מחיר האלטרנטיבה גבוה, והתושבים יעדיפו לחסוך ולצבור תשואה, אך כאשר הריביות נמוכות, ואף שליליות, לא קיים למעשה 'מחיר אלטרנטיבה' ובמקום לחסוך ולצבור תשואה ההפקדה נשחקת ו'צוברת' ריבית שלילית. בתיאוריה, הריבית השלילית (שאותה קובע הבנק המרכזי במדינה) אמורה להניא את הצרכנים מרצונם לחסוך ולעודד את הבנקים להלוות. בנקים מרכזיים ביפן, האיחוד האירופי, ומספר מדינות ביבשת אירופה כבר נמצאים בטריטוריה של ריבית שלילית.
מעבר לכך שהריבית השלילית אמורה לעודד צריכה, היא עשויה להביא לכך שהצרכנים ייאלצו לחפש אלטרנטיבות אחרות להפקדת כספם, שכן הפקדה בבנק 'תצבור' ריבית שלילית ותשמש למעשה מעין 'דמי אחזקה של הכסף'.
אנדרו פרנפויין, דירקטור ב-S&P Global Ratings, אמר כי "ביפן, יש לנו אנקדוטות כי למעשה רוכשים כספות למטרת אחסון מזומנים, בעיקר מהסיבה שביפן הנטייה השולית לחיסכון הנקי של משקי הבית גבוהה ואף הולכת וגדלה, ולכן במקום לבצע הפקדה בנקאית שלמעשה פוגעת בחיסכון, הם שומרים את כספם 'מתחת למזרן', או למעשה בתוך כספות". לפי דיווחים בתקשורת, מכירות כספות ביתיות לצרכנים יפנים עלו מאז החלטת הבנק המרכזי של יפן להוריד את שער הריבית במדינה אל מתחת לאפס.
כמות המזומנים ביידי הציבור ושהבנקים מחזיקים עומד על כ-2 טריליון יורו,  דבר שיכול להכיל מעל ל-950,000 מזוודות, כ-300 משאיות הובלה, או כ-195 חדרי מלון, כך לפי דיווח של הפיננשל טיימס החודש.
פרנפויין התייחס לדבר כאל לחזור אחורה בזמן. "אם הריבית השלילית תתפשט מעבר למוסדות הפיננסים הגדולים אל הכלכלה בכללותה, הכלכלה תעבור יותר ויותר לכיוון כלכלת מזומנים בלבד. משמעות הדבר היא גידול בעלויות העסקה וגידול בסיכוני גניבה". יחד עם זאת, חלק מהתעשיות צפויות להרוויח מהדבר, כמו חברות אבטחה וייצרני כספות. יהיה מעבר לחברה שתתבסס על תשלום במזומן בלבד. מדובר בחוסר פרודוקטיביות, יהיה מסובך יותר ויקר יותר לבצע עסקאות. זה ממש כמו לחזור אחורה בזמן".
נזכיר כי אמש, מארינו וולנסיס, מנהל השקעות ראשי בחברת Baring Asset Management תקף בראיון לאתר CNBC את מדיניותם של הבנקים המרכזיים מסביב לעולם וקבע כי פרוטוקול הפגישה היה "משעמם ביותר" ואמר כי המשקיעים לא למדו מהם דבר. "הם (הפד') כבר יודעים שמדיניות מוניטארית אינה אפקטיבית". "אני סבור כי הסיכויים שדבר מה יתרחש (אצל הפד', בהקשר להעלאת שער הריבית) לפני סוף השנה הם נמוכים ביותר". עוד הוסיף: "הם (כל הבנקים המרכזיים) יודעים כי זה (המדיניות המוניטארית) לא אפקטיבי אך אף אחד מהם לא יגיד לנו את זה, ולעולם לא יודו בכך. יש דברים מסוימים שהעומדים בראשות הבנקים המרכזיים לא יכולים לספר, ויש דברים מסוימים שהם לא יכולים לעשות". וואלנסיס הוסיף כי שיעורי ריבית שליליים, כמו שניתן לראות ביפן, ובבנק המרכזי של האיחוד האירופי, הרסו את מודל העסקים של הבנקים, והוא מאמין כי אין כעת באפשרות המלווים להרוויח תשואה.לכתבה המלאה לחץ כאן.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  במעלה הגבעה וחוזר חלילה (וחס) .
  סיזיפוס 21/08/2016 09:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הריבית השלילית שהיא בין הגורמים לכסף זול מצד אחד ולחוסר אלטרנטיבות מצד שני , היא הסיבה העיקרית לנפוח מדדי המניות בפער לא סביר מהכלכלה האמתית קרי , מצב החברות והרווחים שירדו . זאת למעשה בועה שמתנפחת ואם זה יימשך ולא יעלו את הריבית , הבועה תתפוצץ והכלכלה האמריקאית (והעולמית) יישאבו בחזרה ל"חור שחור" שממנו יהיה קשה לצאת ובכך יימחקו כל הישגי ההתאוששות של שמונה השנים האחרונות ויהי צריך להתחיל הכל מהתחלה . כגורלו של סיזיפוס המיתולוגי !
  סגור
 • לצערי
  הרצל 21/08/2016 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערי אני חושב שאתה צודק אך השאלה היא איך זה שמה שאנשים פשוטים כמוני מבינים, לא מבינים מובילי הכלכלה אז או שלא מבינים או שהם פוחדים להיתיצב מול האמת או שהמצב הזה טוב לבעלי ההון ( חברים של קובעי המדיניות )
  סגור
 • 7.
  רק מזומן
  עמוס 21/08/2016 00:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בקר טוב אליהו . שנים עובד רק מזומן ללא כרטיסי אשראי. להפחית שימוש בכרטיסי אשראי . גופים פיננסים מנצלים שימוש בכ.אשראי ועושים רוחים על חשבונינו.הפסיקו להשתמש באשראי.
  סגור
 • 6.
  בקרוב הבנקים בארץ יתנו ריבית על מזומן בעו"ש שתהיה נמוכה
  יועץ לרקפת מבל"ל 20/08/2016 13:43
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ב-2% על הריבית אותו היא גובה מהלקוחות. חזון אחרית הימים?
  סגור
 • 5.
  ניקח הלוואה נבזבז לא נחסוך אבל שהכל יתהפך
  יויו 20/08/2016 07:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא נוכל לקנות כלום זאת אומרת שהדירות ירדו והריבית תעלה והכל יהיה בזול
  סגור
 • 4.
  ריבית שלילית טוב לכלכלה (ל"ת)
  הבבון איציק 19/08/2016 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 8
  סגור
 • 3.
  הבנקים הם העושקים של הכלכלה.
  עובד בנק 19/08/2016 20:14
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מרוויחים כ 10 מיליארד שקל לציבור בשנה. והכסף הזה הולך רק לכמה משפחות. לעצור את ההרס הזה של הכלכלה
  סגור
 • 2.
  קול שפוי במקהלת הבנקים המטורפים (ל"ת)
  שמטוב 19/08/2016 19:50
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 1.
  מעניין (ל"ת)
  סקרן 19/08/2016 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור