אושרה תכנית להגדלת היצע הדירות להשכרה בפריפריה - מה היא כוללת?

לפי התכנית יינתן סבסוד שכ"ד לרוכשי דירות בנגב ובגליל הממתינים להשלמת דירתם ויאותרו מבני ציבור נטושים אשר ישופצו למטרת השכרה
|
(3)
בית

קבינט הדיור אישר היום (ב׳) את התוכנית להגדלת היצע הדיור בנגב ובגליל ולעידוד ההתיישבות באזור בעלות של כ-110 מיליון שקל.

לראשונה תשתתף המדינה, באמצעות המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בבניית דיור להשכרה. רשויות עירוניות בנגב ובגליל אשר ירצו לבנות דיור להשכרה, יקבלו תמיכה מהמדינה באמצעות השתתפות בעלויות הבנייה עצמה, הדבר יעודד רשויות ויזמים להשקיע בבניה להשכרה.

על פי התכנית, יינתן סבסוד שכר דירה למאות משפחות ויחידים אשר רכשו דירות בהתיישבות העירונית בנגב ובגליל. הטבה זו תינתן על ידי השתתפות בשכר דירה בגובה של 800 עד 1,200 שקל לתקופה של עד שנתיים. ההטבה תינתן לרוכשים דירה ראשונה בלבד אשר מתגוררים או עוברים להתגורר בנגב ובגליל.

מבנים נטושים יוסבו למגורים
פרויקט נוסף אשר יספק פתרונות מגורים להשכרה בזמן קצר ובעלות נמוכה ייעשה באמצעות איתור מבני ציבור נטושים, שיפוצם והסבתם למגורים מוזלים. המשרד לפיתוח הנגב והגליל יסייע לרשויות ולגרעינים בשיפוץ המבנים. להערכת המשרד לפיתוח הנגב והגליל, מהלך זה יגדיל את שוק הדיור בנגב ובגליל בעוד מאות יחידות דיור להשכרה ויאפשר לצעירים להתיישב באזורים אלו.

באשר להתיישבות הכפרית, אומץ מודל "בתי אגודה" לפיו רשות מקרקעי ישראל תאפשר לרשות להקצות עד 7 מגרשי בנייה למגורים לצורך בניית יחידות דיור אשר יושכרו למתיישבים עם אפשרות לרכישה בהמשך. על פי המודל, האגודה מחויבת להשתמש בכספי כל יחידת דיור שתימכר לטובת בניית יחידת דיור חדשה להשכרה. בכך, המודל מאפשר יצירת דיור להשכרה באופן עקבי גם בהתיישבות הכפרית. ההטבה המשמעותית לשוכרים היא בכך שתשלומי השכירות ששילמו במשך אותה תקופה, ייחשבו כחלק מההון העצמי שלהם בעת רכישת יחידת הדיור.

לפיד: "חלק מתכניתנו לייצר מלאי דירות להשכרה"
שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד אמר כי "מדובר במהלך המהווה חלק חשוב בתכניתנו לייצר מלאי מספק של דיור להשכרה ודיור בר השגה בכל רחבי הארץ. הפרויקטים אשר נכללים בתכנית יסייעו לפיתוח הנגב והגליל ולתמרוץ מעבר אוכלוסיות חזקות לפריפריה".

השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום: "ההחלטה שהתקבלה היום בקבינט הדיור היא בשורה משמעותית אשר תשנה את מפת הדיור בנגב ובגליל. התכנית מתבססת על מודלים אשר ייצרו בזמן קצר יחסית דיור להשכרה בהתיישבות העירונית והכפרית ובכך תיתן מענה לביקוש ההולך וגדל לדיור להשכרה באזורים אלו. ההטבות הכלולות בתכנית יפחיתו את העומס הכלכלי על המשפחות והצעירים, ויאפשרו להם לעבור להתיישב בנגב ובגליל. מדובר בצעד נוסף וחשוב בדרך להבאת 300 אלף תושבים חדשים לנגב ולגליל בעשור הקרוב."

נחמה בוגין: "איני מאמינה בהצלחת התכנית"
בני קרת, מנכ"ל אזימוט, אומר: "מדובר בתכנית חשובה מאוד למדינת ישראל שיכולה לסייע בפיזור האוכלוסייה ובהקטנת הצפיפות במרכז הארץ. לדעתי התכנית החדשה של קבינט הדיור מהווה בדיוק את התמריץ הנוסף כדי לגרום לאוכלוסייה חזקה, צעירה ויצרנית לעבור לאזור הנגב והגליל ולשנות את המושג האנתרופולוגי של הפריפריה - להפוך אותה לחזקה יותר מבחינה חברתית וכלכלית. מענקי ותמריצי דיור שונים , כמענק שניתן בירושלים לרוכשי דירות בגובה 100,000 שקל, מענקי הסתגלות והקלות שונות בשכר הדירה יסייעו מאוד לחזק את אזורים אלה".

לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: "מתן הטבות ועידוד התיישבות בפריפריה הינו צעד חשוב ונכון. איני מאמינה בהצלחת התכנית, אך במידה ואכן תצליח כמתוכנן ותמשוך כ 300 אלף תושבי מרכז להעתיק את מגוריהם לפריפריה, השפעתה תורגש בצמצום הפער בין ההיצע לביקוש באזור המרכז אשר יביא להתייצבות במחירי הדירות."

לפי בוגין, אין זה מספיק להתמקד בפתרונות להשכרה בלבד וצריך לעודד את הקבלנים לבנות בפריפריה ולהגדיל את היצע הדירות למכירה. "הטבות לקבלנים יוכלו לאפשר את שיווק הדירות החדשות במחיר אטרקטיבי ולעודד את המעבר לאזורים המרוחקים. ובאשר לציבור, יש להעניק הטבות יעילות למי שבוחר לעבור ולגור בפריפריה, כשלצד סיוע לתושבים החדשים יש לשים כמטרה גם את חיזוק האוכלוסייה הקיימת. על כן, לצד פתרונות הדיור, על המדינה לדאוג גם למקומות תעסוקה, מסחר, בילוי ופנאי לתושבים החדשים והותיקים, שכן ללא תשתיות אלה יהיה הפיתוח איטי יחסית ותוצאות הגעתה של אוכלוסיה גדולה וחזקה, יורגשו באופן פחות בולט".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  למה הם לא מבינים?????
  סתם אזרח 02/09/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבנות בפריפריה זה נחמד אבל כל העבודה והעסקים נמצאים במרכז. אין תחבורה נורמלית ולהגיע מרמת גן למרכז תל אביב לוקח ביום טוב 30 דקות אז מחוץ לגוש דן זה בכלל סיוט. איך אנשים יגיעו לעבודה? או שידאגו לעודד עבודה איכותית בפריפריה או שידאגו לתחבורה מעולה למרכז עם פיזור טוב בכל הנקודות או שיבנו במרכז דירות. זה כל כך פשוט ומובן
  סגור
 • 2.
  רק דיבורים אנחנו רוצים לקנות דירה בכרמיאל והמחיר פשוט
  כרמיאלי 02/09/2013 18:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא שפוי מיליון שקל לדירה???. רק קבלן אחד בונה ומחזיק את העיר בביצים שרק לפני שלוש שנים מכרו אותה דירה בחצי לפיד קדימה נראה אותך בונה שכונה חדשה בכרמיאל שזקוקה לבניה דחוף
  סגור
 • 1.
  על תוכניתו הגרועה דירות להשכרה . עם 22 מליון שח בבנק
  לפיד לא מוותר 02/09/2013 16:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין לו בעיה לגור כל חייו בשכירות ועוד ישאר לו כסף אבל למסכנים זה הנצחת העוני . מי אלה שהצביעו עבורו? ולמה הם לא מפגינים נגדו?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות