ענקית האספקה שמכה את התחזיות וממשיכה לצמוח

אחרי תקופה פחות חיובית, ווסקו עשתה תהליכי שיפור והתייעלות והתוצאות מובאות כל רבעון; רפורמת המס של טראמפ צפויה לתרום להרחבת הפעילות של לקוחותיה

לחברת WESCO INTERNATIONAL שהוקמה ב-1994 ויושבת בפנסילבניה, ארה"ב, פעילות גלובלית ענפה. היא מעניקה שירותים לכ-70 אלף לקוחות מ-17 ארצות ומפיצה יותר ממיליון מוצרים של 26,000 יצרנים לחברות ממגוון תחומים ובעיקר תעשייה, תשתיות, בניה, וכן לסקטור הממשלתי-ציבורי. כמו כן, ווסקו מספקת שירותים נוספים ללקוחותיה בתחום תמיכה טכנית, הלוגיסטיקה, האספקה, תחבורה ושינוע, אחסון וניהול מלאי, ייעול ובקרת ייצור, בטיחות ועוד.

ווסקו פועלת במודל של MRO (ר"ת maintenance, repair & operating), וכן במודל של OEM (ר"ת original equipment manufcturers), והיא מפיצה ומוכרת ללקוחותיה מוצרים כגון ציוד תקשורת, כבלים, רכיבים אלקטרונים וחשמליים, חלקים למכונות, תאורה ואף מעניקה ללקוחותיה שירותי תמיכה לוגיסטיים של שינוע, אחסון והפצה. שווי השוק המוערך בצפון אמריקה לשירותי MRO ו-OEM  ביחד עומד על 800 מיליארד דולר והוא צפוי להתרחב.

ל-WESCO עשרה מרכזי הפצה חדשים, 500 סניפים (340 מהם בארה"ב) ושיתופי פעולה עם חברות ויצרנים רבים כדי להביא ללקוחותיה את הפתרונות הטובים ביותר עבורם. החברה מעסיקה כ-9,100 עובדים. שווי שוק החברה עומד על 2.9 מיליארד דולר. הפיזור של החברה בתחום הלקוחות הינו גבוה, כאשר אין אף לקוח יחיד אשר אחראי ליותר מ-4% מהכנסות החברה וכל עשרת הלקוחות הגדולים של החברה ביחד אחראיים ל-17% מהכנסות החברה ממכירות.

מיהם הלקוחות של ווסקו?
בשנת 2017, כ-37% מהמכירות הגיעו מלקוחות בסקטור התעשייה, 33% מלקוחות שהינם קבלנים, 16% מתחום התשתיות ו-14% מאחרים כגון: גופים ממשלתיים וציבוריים וחברות מתחומים אחרים.

המכירות לפלח של הקבלנים גם הן מתפרשות על תחומים רבים כאשר הקבלנים עצמם מגיעים ממגוון תחומים: חברות בניה והנדסה בתחום התשתיות, התקשורת והפרויקטים שלהם מגוונים: בתי זיקוק, מסילות רכבת, מפעלי  טיהור וטיפול במים, מרכזי שירות, בתים מרכזי נתונים.

תחום התשתיות כולל תאגידים עירוניים, תאגידים המעניקים שירותי חשמל, פרויקטים פרטיים של תשתיות ועוד. החברה מעניקה מוצרים ושירותים לחברות הללו. ברמת ההכנסות קרוב ל-75% מההכנסות מגיעות ממרכזי ההפצה המצויים בארה"ב, אולם המרכזים הללו משרתים גם חברות מחוץ לה ולכן אי אפשר לייחס את כל ההכנסות לפעילות בארה"ב עצמה. 21% ממרכזים המצויים בקנדה, 1% ממקסיקו ו-3% ממרכזים אחרים בעולם. עם זאת ברור כי חלק ניכר מהכנסות החברה נוסעת מפעילות בצפון אמריקה.

בסקטור הממשלתי/מסחרי הלקוחות כוללים בתי ספר, בתי חולים, חברות ניהול נכסים וסוכנויות ממשל מקומיות וארציות. הפריסה הגאוגרפית הרחבה של החברה עוזרת לה לספק את הצרכים של לקוחותיה במהירות תוך צמצום עלויות עבורה ועבורם.

ווסקו שואפת לצמוח בעיקר בהתבסס על צמיחה אורגנית, הרחבת סל השירותים שלה והצעת מודלים ותכניות פעולה חדשות ללקוחות קיימים וחדשים אשר יעודדו אותם להשתמש בשירותיה יותר ויותר, תוך שהם מוציאים חלק מניהול שרשרת האספקה שלהן והלוגיסטיקה הכרוכה בכך החוצה.

שנת 2016 כנקודת מפנה
אם נבחן את התוצאות הכספיות של ווסקו בשנים האחרונות, נראה כי בשנת 2016 החל השיפור המשמעותי בביצועי החברה. בין השנים 2012 ועד 2016 קצב המכירות היה מאד לא יציב ועמד על מכירות ברמות של 7.30 מיליארד דולר לרמות של 7.90 מיליארד דולר .

בשנת 2017 הציגה החברה מכירות של 7,679 מיליארד דולר והציגה שיפור של 4.70% מול השנה הקודמת. לפי התחזיות, את שנת 2018 החברה תסיים עם מכירות של 8,263 מיליארד דולר וכאן מדובר כבר בשיפור משמעותי יותר של 7.61% בין השנים.

כאשר בוחנים את ה-EBITDA של החברה,  נראה כי  בשנה החולפת ווסקו הציגה רווח של 385 מיליון דולר, בדומה לשנת 2016, ואילו שיעור ה-EBITDA עומד על 5% מסך המכירות. לעומת זאת בסעיף הרווח הנקי, שיכול להעיד אם החברה מנוהלת ביעילות, ניתן לראות כי החברה הציגה רווח נקי של 164 מיליון דולר, מה שמהווה שיפור משמעותי של 61%  לעומת  2016.

כיום שיעור הרווח הנקי עומד על 2.14% מסך המכירות לעומת 1.39% בשנת 2016. שיעורי רווח נמוכים יחסית הם אחד הנושאים שעימם חברות בתחומה של ווסקו צריכות להתמודד כמו גם עם תחרות לא קטנה הקיימת בתחום ויכולה להוביל לירידת מחירים של המוצרים שהיא משווקת.

החברה צפויה לסיים את 2018 עם EBITDA של 424 מיליון דולר, מה שמהווה שיפור של מעל 10% בין השנים ושיעור ה-EBITDA יעמוד על 5.13% מסך המכירות. גם בסעיף הרווח הנקי אנו צופים לשיפור משמעותי והחברה תציג רווח נקי של 227 מיליון דולר אשר מהווה צמיחה של 38.50% בין השנים. שיעור הרווח הנקי יעמוד בסוף שנת 2018 על 2.75%.

ווסקו מכה את התחזיות
על פי תחזיות שמרניות של החברה נראה כי גם בשנים 2019 ו-2020 החברה צופה המשך צמיחה הן בסעיפי המכירות וכן בסעיפי הרווה הנקי, אשר צפויים לעמוד על 8.606 מיליארד דולר ו-8.968 מיליארד דולר בהתאמה כל שנה.

ההון עצמי של החברה כיום הוא 2.11 מיליארד דולר שווי נכסי החברה הוא 4.73 מיליארד דולר, לעומת התחייבויות של 2.619 מיליארד דולר. מכפיל ההון של החברה עומד על 1.38 בלבד, ונראה כי מדובר בחברה אשר לא ממונפת כלל.

מכפיל הרווח של החברה עומד כיום על 14.70 ובסוף השנה מכפיל הרווח החזוי יהיה 12.90. בשנים 2019-2020 מכפיל הרווח החזוי צפוי לעמוד על 11.60-10 בהתאמה כל שנה. אם אנו בוחנים חברות מקבילות לה, הן בגודל והן בסוג הפעילות, נראה כי מכפיל הרווח בתעשייה זו הינו דומה ועומד על 15.

אחרי תקופה פחות חיובית, ווסקו עשתה תהליכי שיפור והתייעלות בשנת 2016 והתוצאות מובאות כל רבעון, כאשר היא מכה את התחזיות.

אנו מעריכים כי החברה תמשיך להתייעל וכן לצמוח במיוחד לנוכח המשך הצמיחה בכלכלה העולמית בדגש על צפון אמריקה. כמו כן, אנו סבורים כי נחזה בעלייה בהשקעות ההון של חברות, בעיקר בתחום התשתיות והתעשייה לנוכח תכנית התמריצים הפיסיקליים שמתכנן ממשל טראמפ להשיק. רפורמת המס אמורה לעודד גידול בהשקעות הון בתעשייה ובעסקים,  מה שאמור לתרום להרחבת הפעילות של לקוחותיה של ווסקו ולהיטיב עמה.
 
להלן התפתחות הרווח למניה בשנים האחרונות כולל תחזיות לשנים 2018-2019 (החברה הכתה את התחזיות בשלושת הרבעונים האחרונים):

התפתחות מכפיל הרווח בשנים האחרונות כולל תחזיות לשנים 2018-2020:

 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל 
 
הכותבים הם מנכ"לים משותפים באביב-שגב בוטיק השקעות

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות