על ספקולציות והימורים: במה שונה הבורסה ממפעל הפיס?

 | 
(25)
לאחרונה צפים בתקשורת כל מיני נתונים לגבי מפעל הפיס, מכונות המזל של מפעל בפיס, הטוטו, ואף חברות תיווך הימורים. בניגוד לדעיכה בבורסה, שוק ההימורים החוקיים (שמתווסף לו שוק לא-חוקי גדול, אינטרנטי ופיזי) גדל ממחזור של כ-5.5 מיליארד שקל לכ-10.2 מיליארד שקל השנה.
שיעור התשלום לזוכים (לפני מס, שהוא כמו מס רווח הון פחות או יותר) בשוק החוקי עומד על 60% בלבד, ואחרי מס (בשולי – יש תקרה קטנה לא ממוסה, וכמדומני גם לא בת קיזוז) על 42% בלבד. קרי אם קנית כרטיס ב-100 שקלים, אתה צפוי בתוחלת לקבל בחזרה 60 שקלים לפני מס ו-42 שקלים אחרי.
הלך הרוח של מהמר, שלרוב מהמר בשביל הריגוש או התקווה שבהימור, זר לי כספקולנט. ספקולנט (או מהמר מקצועי בשולחן פוקר אל מול דגיגי פוקר, או סופר קלפים בבלאק-ג'ק למשל) עושה פעולות מסוכנות עם תוחלת רווח חיובית. פעולה בודדת כזו היא אולי הימור, כי בכל זאת לקחת כיוון על תשלום צפוי של 50 על אירוע 55/45 זה אקראי למדי, אך פעילות שיטתית כזו עם ניהול סיכונים נכון (קרי הימנעות מgambler’s ruin), הינה גם בעלת תוחלת רווח חיובית וגם בעל ודאות גבוהה, אם לוקחים כיוון עם תוחלת חיובית על מספר רב של אירועים בלתי-תלויים סטטיסטית.
שוק המעו"ף, מעבר לשימושו החשוב מאוד לגידור סיכונים, הינו שוק שפועלים בו גם ספקולנטים. בשביל שספקולנטים יוכלו לפעול צריך מרווחי קנייה/מכירה נמוכים, שכן אם אתה לוקח כיוון על אירוע 50.5/49.5 שהשוק מתמחר ב50/50, זה כדאי אך ורק אם מרווחי הקנייה/מכירה (ועמלות) הינם פחותים מ-1/100.
הספקולציה עצמה, שבישראל יש לה שם רע מסיבות לא ברורות, הינה בעלת חשיבות חברתית, שכן עצם פעולת הספקולציה מכנסת את המחירים בשוק למחירים הוגנים ומונעת הטיית מחיר והטעיה. כינוס המחירים למחירים הוגנים מאפשר למשקיעים "תמימים", שאינם מתמחרים את הנכסים, לקנות את הנכס בשוק במחירים המצוטטים בשוק וללא בחינה מעמיקה של המחירים המוצעים להם.
מדוע המהמרים לא משווים מחירים? מדוע הם לא במעו"ף?
בחינת נתוני התשלום של שוק ההימורים החוקי (הבלתי-חוקי במקרים רבים אינו יותר טוב, שכן למפעילים יש עלויות גבוהות בשל התמודדות עם החוק, והשוק אפל ומוסתר ואין בו תחרות מחירים, אלא תחרות על בסיס אחר, כמו הצתת מתחרים), מראים שהמהמרים בו מתעלמים מאופציה חוקית למהדרין ובעלת תשלום צפוי גבוה הרבה יותר. לא רק זאת, אלא שבאופציה זו לא חייבים לחכות עד לסוף תקופת ההימור אלא ניתן לסגור את ההימור (ע"פ התפתחויות ההימור) בכל מועד. זה קיים גם בשווקי הימורים חוקיים בחו"ל, למשל בבריטניה, על אירועים מסוימים, אך פחות בארץ.
אופציה זו, היא שוק המעו"ף. ה-house-edge למהמר תמים שקונה או מוכר אופציה אקראית בסכום קטן מגולם בכמחצית ממרווח הקניה/מכירה (בהנחה שה-mid-point הוא ההוגן) בתוספת עמלת המסחר, חלקי מחיר האופציה. אם נשים מספרים, אז  אופציה ב-700 שקל נסחרת טיפוסית בשוק בספרייד של 10 שקלים, וכשהספרייד גדל ל-20, לרוב כי המחיר ההוגן הוא "בול" על המחיר העגול, פקודה שתוגש באמצע לרוב תופגש מהר. אם נניח עמלה של שני שקלים, אז אנו מקבלים עלות למהמר "תמים" של 7 שקלים על 700, קרי עלות של 1%. המהמר ה"תמים" במקרה הזה צפוי לפגוש 99% מכספו לפני מס. המיסוי עצמו הוא גם נמוך יותר (25%), וגם ניתן לקזז הפסדים אל מול זכיות (כך שתשלום המס הוא על הרווח נטו. בהימורים התשלום הוא על רווחי ברוטו, וזאת אף אם סכומי ההשקעה (בכרטיסים וכולי, לאורך שנים) עולים על הזכייה.
ניתן במעו"ף להמר עם יחסי זכייה שונים. אופציות רחוקות מאוד מהכסף, או מרווחים עולים/יורדים רחוקים, פרפרים רחוקים כולם עם יחסי השקעה:זכיה גבוהים (ניתן אף להגיע 1:אלפים). מאידך, ניתן גם לבנות הימורים עם יחס זכייה של 1:2 או 1:3 (למשל מרווח עולה/יורד על הכסף, הוא כזה), ואף נמוכים מכך.
בניגוד למשחקי מפעל הפיס (וגם טוטו שלא ביום המשחק), ניתן לקחת הימור ולראות את התפתחות סיכויי הזכייה לאורך זמן. כמו מרוץ סוסים, אך עם אפשרות לסגור את ההימור בכל נקודה בזמן המרוץ.
במחירים ובעמלות הנוכחיים יש לשוק המעו"ף יתרונות רבים למהמרים. גם מי ש"תמים", רצוי שיבחר זירה עם יחס תשלומי זכייה גבוהים ככל האפשר. להפסיד 40% לפני ענייני המס למפעיל המוסדר לעומת הפסד של 0.2%-2% ל"כרישי המעוף" כבר בעת קניית הכרטיס, זו בחירה רעה. שלא להזכיר שיש אפשרות במעו"ף לעשות ספקולציות מושכלות יותר (ואף להרוויח כסף מספקולציה בתוחלת), ולגדר חשיפות שוק ואף חשיפות אישיות למשק הישראלי שאינן מתיק מניות. אך, גם אם כל רצונך הוא "הימור תמים" ללא מחשבה, יחסי הזכייה במחירים הרגילים השוררים בשוק הינם משופרים.
תגובות לכתבה(25):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  למה הנוכל היהודי הגנב מסתיר את זהותו???
  קליפ 28/05/2016 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 2
  בגלל שהמרואיין הנוכל היהודי יודע שהוא יגרום להשמדתם (כמו המפלצת ענבל אור ) עשתה בחסות התקשורת הערמומית. פונה אליך המרואיין: הצג את זהותך המפלצתית!!!
  סגור
 • אין הבטחת שווא בכתבה - אף מצויין תוחלת הפסד 1% לפעולה
  סוחר סחור 29/05/2016 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדוע שיזדהה? מה ייצא לו מזה?
  סגור
 • סוחר יקר גם אני רוצה לצוד ת'עדר!
  קליפ 29/05/2016 22:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתכן שבעיית המהמרים היא נפשית. יהיה כיף עם המוני יהודים יכנסו למעוף. בדרך הזמן אותם לאופציות דולר שקל
  סגור
 • 8.
  כתבה מעניינת.
  קפטן M 27/05/2016 12:27
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אני עוקב ונהנה לקרוא באופן קבוע את הכתבות של סוחר מעו"ף. לא עוד קשקשת ברמה נמוכה... קבל ח"ח
  סגור
 • 7.
  וואו אני לא מאמין
  סוחר נגזרים 27/05/2016 11:09
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שנתת לגיטימציה לסחור באופציות מעוף לציבור, תשמע לא איכפת לי באמת שיכנס עוד כסף טיפש ואז אני ארוויח יותר , אבל נו באמת.. הם יפסידו את התחתונים שלהם, כשאתה ממלא לוטו זה בינארי ואתה בונה על להיות מליונר, כשאתה סוחר במעוף בנגזרים אתה לא קונה אופציה רחוקה ב100 שקל בשביל לעשות אותה 1000 , לפחות לא פעם אחת, קונה בכמות,ואז גם אם השוק ירד ב80 נקודות באחוזון ה93 של ההתפלגות הנורמלית ואתה קנית 100 נקודות,אז אתה צריך שזה יקרה מהר . אני סוחר מעוף כמקצוע, אם יבואו אנשים מבחוץ לסחור אז הכסף שלהם יעלם ברגע,כמו שאמרת זה מקום הימורים לגיטימי ושם יש הצדקה להשקיע 70000 שקל לא כמו בלוטו,יצור מצוקה.
  סגור
 • ניתן כמובן לפעול באופן לא אחראי במעוף ובהימורים.
  סוחר סחור 29/05/2016 10:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם במפעל הפיס - שמפעיל היום מכונות מזל - אפשר להמר ולהפסיד את כל המשכורת. השאלה היא בהינתן שעושים הימור כזה - למה לעשות את זה במקום שאתה מפסיד 40% כבר בעת ביצוע הפעולה + יש בעיית מס עם הזכויות (חוסר יכולת לקזז "השקעות" קודמות בהימורים שהפסידו).
  סגור
 • קשקשן
  זורו 28/05/2016 19:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מכיר הרבה "סוחרי מעוף כמקצוע" שדווקא מפסידים כסף.
  סגור
 • 6.
  להכניס כמה שיותר מהציבור לאופציות!!!
  קליפ 27/05/2016 10:47
  הגב לתגובה זו
  2 2
  למה? ככה סיכוי שלי להרוויח(לזכות ) מהמטומטמים יעלה! היתרון בבורסה שאפשר תמיד להביא עוד כסף טיפש מהבית ולשרוף אותו חי בשוק האופציות.
  סגור
 • אכן לכותב יש פוזיציה - אך היא מוצהרת.
  סוחר סחור 29/05/2016 10:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קונקרטית, יחס תשלום:השקעה (אקס עמלות בשני המקרים) הינו עדיף במעו"ף על פני זירה שלוקחת 40% על כל פעולה (+בעיית מיסוי).
  סגור
 • כאילו שאתה מרוויח במעוף. קשקשן. (ל"ת)
  זורו 28/05/2016 19:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  ההפסדים בפיס ובאופציות שונים במימד הזמן
  דג רקק במעוף 27/05/2016 10:09
  הגב לתגובה זו
  5 1
  בפיס מדובר בהפסד קטן כל פעם, לאורך שנים. אז לכאורה זה פחות מורגש. באופציות , אפשר למחוק את הכסף במכה אחת. זה הבדל ששום שיווק וחינוך לא יוכלו לנצח, ואולי טוב שכך. שמענו על מספיק מקרים שאנשים הפסידו את כל כספם בגלל אופציות, כסוחר קטן ששעוסק בכך ( עיסוק צדדי) מספר שנים אני יכול לאמר שגם אני חטפתי כמה מכות כואבות, במיוחד בשנים האחרונות כשקל מאוד לווסת את השוק.
  סגור
 • יש מהמרים כפייתיים שמהמרים במכונות, חיש-גד- וכולי.
  סוחר סחור 29/05/2016 10:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שורפים את כל המשכורת. ועוד. לא מדובר רק באנשים שקונים כרטיס לוטו פעם בשבוע (למרות שגם להם משתלם לקנות אופציה ב50 שקל במקום). מדובר באנשים שהולכים לתחנה וקונים 100 כרטיסי חיש-גד. או הולכים למכונות מזל של מפעל הפיס ומהמרים עד שהם מסיימים את המשכורת. בפעולה אחראית במעו"ף ניתן להגביל את היקף החשיפה להפסדים.
  סגור
 • 4.
  תשובה לשאלתך
  amir 27/05/2016 08:55
  הגב לתגובה זו
  8 2
  מדוע שמהמר רציונאלי יקח הימור עם תוחלת הפסד של 60% אם הוא יכול לשחק באופציות עם תוחלת הפסד של 1%. ובכן, הבעיה טמונה בגוף השאלה. מהמר ו - רציונאלי, לא הולכים ביחד. ע"פ אותו הגיון אני יכול לשאול מדוע שמהמר רציונאלי יקח הימור עם תוחלת רווח של מינוס 1% אם הוא יכול לא להמר כלל. אבל אנשים כן אוהבים להמר, ומפעל הפיס שואב בעיקר אנשים מאוכלוסיות נחשלות, לכן הוא מכונה מס טיפשות, כל אחד 'יודע' שמכבי תנצח, שהפועל תוציא תיקו ושצפרירים חולון תפסיד. קל מאוד. ואז גם רואים את המשחק עם בירות וגרעינים ויש ריגוש נחמד. זה לא כמו לבהות בגרפים שהציבור לא מבין מה הם אומרים, לא יודע מה זה אופציה, לא יודע להזין פקודות בתוכנת מסחר, לא יודע עברית, לא יודע אנגלית, וחושב שהבורסה היא למומחים בלבד. הציבור חושב שהוא מומחה בספורט, לא באופציות. לגבי לוטו - פשוט קונים חלום. הסיכוי קלוש אבל היי - יש לי סיכוי להתעשר אז מה אכפת לי לשים 50 שקל? מכונות מזל - טוב זה כבר לאנשים גמורים, לוחצים ומדחיקים, ריגוש מיידי. הם לא ממש חושבים ואם הם חושבים וממשיכים אז זה כי הם מכורים. בנוסף, הציבור יפסיד את כספו באופ' לא רק 1%.
  סגור
 • אתה צודק לגבי הטיפשות/רציונליות.... אבל למה לשלם יותר?
  סוחר סחור 29/05/2016 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אנשים טיפשים יכולים להשוות מחירים. לפחות חלק מהזמן, לא?
  סגור
 • "אם הוא יכול לשחק באופציות עם תוחלת הפסד של1%"...
  מה??? לא הבנתי... 27/05/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה יודע מה פרוש "תוחלת הפסד"? באופציות מעו"ף, תוחלת ההפסד של סוחר ממוצע היא הרבה יותר יותר ממה שכתבת. או שהיתה לך טעות הקלדה.
  סגור
 • נכון ולא נכון
  אמיר 31/12/2016 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם בחירת האופציות היא אקראית כולל סגירת הפוזיציות, אז תוחלת ההפסד היא 1% אבל מאחר והיא אינה כזאת, אז תוחלת ההפסד לרוב המשקיעים היא הרבה יותר גרועה... וזה מה שקורה במציאות.
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  למה?
  א 26/05/2016 22:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כי מהמרים הם טמבלים. זה הכל.
  סגור
 • אז צריך ללמד אותם. להציב מקדם מעוף באזורי התחנות....
  סוחר סחור 27/05/2016 02:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אנשים באופן כללי טמבלים - עדיין ניתן לתת כיוון לעדר... לבורסה יש תקציב שיווק? לחברים שאינם בנקים? כל שצריך הוא לתת דברי פרסומת. אפשר גם לפתוח ארקיידים של תחנות מסחר - כפי שמפעל הפיס פותח תחנות עם מכונות מזל (slots וכאלה). יחס הזכיות במעוף, והאקשן, לוקח slots כל יום.
  סגור
 • 2.
  כתבה
  דייב 26/05/2016 15:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בעצם הוא אומר שרק מטומטמים משקיעים בבורסה או קונים כרטיס פיס...כי בשניהם הסיכוי להרוויח הוא אפסי !
  סגור
 • לא. בלוטו אתה מפסיד 40% בקניה. בבורסה אפשר להרוויח.
  סוחר סחור 26/05/2016 16:04
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בהחלט ניתן, בפועלה מושכלת, להרוויח בבורסה - אם כי אתה צריך להיות חכם יותר מהפעיל הממוצע. בלוטו - מדובר ב"השקעה" שכבר בקניה אתה מאבד 40%. לא ניתן להרוויח בלוטו באופן -שיטתי-. ואם אתה חפץ אך ורק בהימור - למה לא לקנות אופציות באופן -טיפש- - ולהפסיד באזור 1% בעת הקנייה לעומת 40% הפסד בלוטו?
  סגור
 • דייב, תתרגל הבנת הנקרא (ל"ת)
  אבשלום קור 26/05/2016 15:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  אתה בעצם שואל למה למלא לוטו במקום לסחור במעוף?
  דג רקק במעוף 26/05/2016 15:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אל תשכח שכל מי שרוצה למלא לוטו או טוטו או שמוטו, יכול לעשות זאת ללא שום מגבלה. כדי לפתוח תיק אופציות מעוף עם הרשאת כתיבה צריך מינימום של כמה עשרות אלפי שקלים.
  סגור
 • בשביל להמר לא צריך לכתוב - שיקנה אופצייה מחוץ לכסף....
  סוחר סחור 26/05/2016 16:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה הסיבה הרציונלית במילוי לוטו, אם ניתן להשיג שיעור תשלום גבוה יותר בקניית אופצייה רחוקה מהכסף? CALL, PUT, מה שבא לו? קניית אופציות לא דורש הרשאות מיוחדות - כל לקוח בנקאי (או חש"ב) יכול.
  סגור
 • הזכרת פרפרים ומרווחי יחס אז צריך לכתוב
  דג רקק במעוף 26/05/2016 16:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אבל אם רק רוצים לקנות קול או פוט, אז אכן כל אחד יכול.
  סגור
 • אתה צודק, אבל גם אלו "כתיבות לייט" עם תקבול חיובי בלבד
  סוחר סחור 26/05/2016 17:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה צודק שעבור חלק מהאופציות שהזכרתי - דרוש הרשאת כתיבה (אם כי מספיק מסגרת הקרובה לאפס (רק תרחיש "שווי שוק" הטיפשי יכול ליצור דרישה - וגם זאת לרוב לא)).... אבל רוב קוני הפיס והטוטו הם בעלי חשבון בנק... ואף בעלי תיק השקעות (לרוב באיזה קרן נאמנות או בפק"מ, עבד עדיין). לא מדובר במשוכה סופר כה קשה.
  סגור