IBI: "השווקים יביעו אופטימיות אך יישום ההחלטות של יוון בשטח מוטל בספק"

הפרלמנט היווני אישר הלילה את צעדי הצנע הקשים ביוון. זה לילה של מהומות באתונה, בניינים הועלו באש ועשרות מפגינים נפצעו בעימותים
 | 
(6)
הפרלמנט היווני (צילום: Getty images Israel)
הודעה הדרמטית מכיוון יוון לפיה הפרלמנט באתונה אישר הלילה את תוכנית הצנע הכוללת קיצוצים של 3.3 מיליארד אירו והמדינה מתקרב לסיוע בגובה ה-130 מיליארד אירו צפויה לתת את הטון בשווקים היום.

"לא מן הנמנע כי השווקים יראו בהחלטה זו מידה מסוימת של אופטימיות וזאת מתוך מיאוס בהתעסקות עם המשא ומתן הבלתי נגמר והצורך להמשיך בענייני היום", כותב הלילה קראל פרומוביץ, כלכלן מאקרו לשווקים הבינלאומיים ב-IBI.

"עם זאת, סביר להניח כי עד לאמצע חודש מרץ, עת הממשלה היוונית אמורה לפרוע חוב בהיקף של 14.5 מיליארד אירו, הגזרה היוונית תמשיך ותבער. שכן, עוד רבות מונח על הכף. מנהיגי גוש האירו טרם אמרו את דברם בגין תוכנית החילוץ החדשה ועסקת גלגול החוב הוולונטרית עדיין לא סוכמה", מוסיף פרומוביץ.

"דיבורים לחוד ומעשים לחוד"

"אין ביכולתה של הממשלה הנוכחית או כל אחת אחרת שתיבחר בחודשיים הקרובים, ליישם את צעדי הצנע ולהביא להבראת הכלכלה היוונית באופן בו הדברים מתנהלים כרגע ביוון. פרט לכך, המיתון הארוך והכבד וכמובן חוסר נכונותם של היוונים לתת כתף לתהליך הארגון מחדש של הכלכלה והתרבות היוונית, אינם מסייעים לכך. לכן, אין בהחלטה הנוכחית כל שוני מצעדי הצנע וההפרטה הקודמים אשר הוכרזו ונחקקו אך יישומם בשטח לא קרם עור וגידים באופן הרצוי", כך כותב פרומוביץ.

לסיכום, מעריכם ב-IBI כי יותר מסביר להניח שאכן יוון תקבל חבילת סיוע נוספת לבסוף ו"תמשיך להיות מונשמת לפחות עד שאירופה תרים את הראש מהמיתון הנוכחי". לפיכך, "הכלכלה היוונית צפויה להמשיך ולהיות במצב של צמח ולהימנע מהמתת החסד לפחות עד לסוף השנה הנוכחית", נכתב.

"יתכן שהשאלה עוברת להיות האם יוון תישאר דמוקרטיה או תחזור למשטר דיקטטורי?"

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים: "ההודעה עצמה היא חיובית - יוון תצליח לשלם במארס לבנקים והיציבות תישמר בינתיים. בנוסף ההודעה מאותתת לשווקים כי אין פתרונות קסם - מדינות בחובות לא יקבלו מימון ללא בקרה אלא אם יתחייבו לרפורמות. עם זאת, יוון התחייבה לקיצוצים אך זה לא אומר שתצליח בפועל לממש אותם".

"אציין כי המהומות ביוון התפשטו ברחבי המדינה והדמוקרטיה מתחילה להתערער. יתכן שהשלטון לא יכול בכלל לקבל כבר החלטות שיהיו מקובלות על הציבור: לא על הישארות בגוש היורו, לא על קיצוצים, לא על הדרכמה, כלום. יתכן שהשאלה עוברת להיות אם יוון תישאר דמוקרטיה או תחזור למשטר דיקטטורי, עם חונטה צבאית שתנהל את המדינה, כמו שהיה שם בין 1967 ו- 1974".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מעניין שבאירופה מגיבים יפה מאוד (ל"ת)
  גל 13/02/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אנחנו כבר הגבנו גם אתמול (ל"ת)
  סופר 13/02/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אז סתם הביאו את הרפורמות להצבעה????
  פאפאדופולוס 13/02/2012 09:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב איי בי איי לא אספו מספיק
  סגור
 • 2.
  המלצה לשיפור האתר
  המחשב 13/02/2012 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן לראות באתרים המתחרים שלכם ביצוע פרסומות ללא פגיעה בכתבות לדוגמה לא מתאפשר לפתוח את השורה שמראה דווח של בורסות בעולם כתוצאה מפרסום קסם נפט וזה אחד מהבעיות בשנוי החדש חבל
  סגור
 • את חברת התוכנה הזולה ביותר (ל"ת)
  ככה זה שבוחרים 13/02/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פוזיציונרים
  מבין משהו 13/02/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דיייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייי
  סגור