סטפק: "ישראל במצב כלכלי מהטובים בעולם - הרגולציה הורסת כל חלקה טובה", מספק 4 שיפורים שיזניקו את הצמיחה

"תעודת עניות לממשלה שהמשק לא צומח 5%, הממשלה טיפלה בנושא הגז בחלמאות של ממש"
|
(32)
צבי סטפק, צילום: bizportal

"נקודת המוצא של המשק הישראלי טובה בהרבה מזו של מרבית מדינות העולם, הן בהקשר של החוב הלאומי והן בהקשר של החוב הצרכני. יתרה מזו: הדמוגרפיה הישראלית היא בעלת מאפיינים מבטיחים הרבה יותר מהדמוגרפיה הכמעט סטגנטית של מדינות רבות בעולם כמו באירופה או ביפן. לכן, אין סיבה, לכאורה, שהמשק הישראלי לא יוכל לחזור לקצב צמיחה של בין 4% ל-5%", כך אמר צבי סטפק, מבעלי בית ההשקעות מיטב דש, בסקירה אודות פוטנציאל הצמיחה של המשק הישראלי ב-2015.

לדבריו, למשק הישראלי יש לא מעט יתרונות נוספים בהשוואה למשקים רבים אחרים – "מדובר במשק קטן ולכן גם גמיש בתגובתו להתפתחויות כלכליות בעולם, הוא משק שמתאפיין ביצירתיות ובחדשנות ולא בכדי ההייטק הישראלי מושך התעניינות מכל העולם המערבי, הודו וסין, ולאחרונה המשק התברך גם בגילוי משאבי גז אדירים. ואם אחרי כל זה, הוא צמח בשנים האחרונות בשיעור ממוצע של של כ-3.0%, שמהווה גידול של כ-1%  בתוצר לנפש, זו תעודת עניות, קודם כל, למקבלי ההחלטות במשק. אלה נמנעו מביצוע רפורמות חיוניות בשורה של תחומים, ובהם: מונופולים, בנקאות, שוק ההון, רמת הפריון הנמוכה בסקטור הציבורי, ועוד".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

סטפק ממשיך ואומר: "יתרה מכך, מה שהם כן עשו זה שינויים תכופים ומהירים בכללי המשחק העסקיים תוך יצירת אי-וודאות אדירה ופגיעה בנכונות להשקיע במשק. הרגולציה העודפת, הלא-מידתית והמשתנה תדירות, אוכלת בכל חלקה טובה במשק. השתלשלות העניינים בנושא מאגרי הגז היא דוגמא לחלמאות של ממש".

סטפק מאשים גם את הבידוד הבינלאומי הגובר של ישראל כמשפיע על הזירה הכלכלית, אם כי לדבריו, כרגע במידה מוגבלת, "אבל צריך להישמר מפני הגעה למצב שהמציאות המדינית תכתיב גם מציאות כלכלית שתכלול גם סנקציות".

מעבר לרפורמות המתבקשות במשק ישנם לפי סטפק ארבעה תחומים מרכזיים שראוי להשקיע בהם כיוון שהתשואה שהם יספקו לדבריו למשק תהיה גבוהה במיוחד:         
תחום התשתיות, שבו צריך יהיה להשקיע סכומי עתק כדי לסגור פיגור של שנים, תחום התיירות שהערך המוסף שלו ותרומתו לתעסוקה במשק היא אדירה, הגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק ע"י עידוד המגזר החרדי וע"י עידוד המגזר הערבי והמהלך הרביעי – עידוד העסקים הקטנים והבינוניים. כל אלה, בסופו של יום, יתרמו להגדלה של ממש ברמת הפריון של המשק ולגידול בתוצר.

"לצורך כל אלה ולצרכים רבים נוספים מיועד התקציב שהינו כלי לקביעת הקצאת הסכומים וביטוי לסדר עדיפויות שנקבע ע"י הממשלה באישור הריבון – הכנסת.  אחת הבעיות הבסיסיות של התקציב הינה שהוא נבנה מידי שנה על בסיס התקציב הקודם, בבחינת טלאי על טלאי, בלי לעצור, לחשוב ולבחון אותו מן הבסיס. לכן, אסור להתפתות ולהגדיל תקציבים ממשלתיים מסוימים מעבר למתחייב מגידול האוכלוסיה".

"תוספת תקציבית לא בהכרח תעזור"
סטפק מסביר כי יש לא מעט משרדי ממשלה שבהם תוספת תקציבית לא תשפר כהוא זה את רווחת האזרח, אלא תהיה בבחינת זריקת כסף לפח: "הכסף צריך להיות מושקע בשיפור רמת הפריון, למשל,  ע"י מעבר מ"דור הפקס" במגזר הציבורי ל"דור הדיגיטלי", בשיפור דרמטי ברמת ההוראה בחינוך, ועוד. ובכלל, אופן קבלת ההחלטות התקציביות לוקה, לעיתים קרובות, בהיעדר יעדים ובהיעדר מדידה של השגת יעדים, לרבות מדידת עלות-תועלת. הוא גם לוקה בשינויים תכופים, שכל מנכ"ל של חברה היה משלם עליהם במשרתו לו נהג כך. בחלק מהמקרים נכון להעדיף סיוע ישיר למי שזקוק לו על פני גידול תקציבי שרק ייצר עוד משרות מיותרות במגזר הציבורי, ואין שום בטחון שיגיע לנזקקים לו".

סטפק טוען כי הגדלות תקציביות צריכות להתמקד, כאמור, במרכיבים שהם מחוללי צמיחה, דוגמת תשתיות ותיירות – "חלק מזה יכול להיעשות בשיתוף של הון פרטי באופן ישיר והון שמנוהל ע"י גופים מוסדיים. בסיטואציה הנוכחית של עלויות מימון נמוכות במיוחד של גיוס אגרות חוב לטווח ארוך, מעלה מאוד את הכדאיות הכלכלית של פרויקטיי תשתית. אין שום צורך ואין שום הצדקה להעלות מסים, להמציא מסים חדשים, ו/או לבטל פטורים (למעט, למשל, הפטור ממע"מ באילת שהוא מיותר לחלוטין). הגרעון התקציבי נמצא בשליטה, ולפני שבכלל שוקלים מהלכי מיסוי, יש הרבה שניתן וצריך לעשות קודם – לחייב דיווח כללי ולגבות מס מן ההון השחור שיכול לממן את אותן תוספות שיידרשו לפיתוח המשק ושגשוגו".

לסיכום אומר סטפק כי הוא  מאוד אופטימי לגבי המשק הישראלי כבר בשנת 2015: "למרות שזו תהיה שנה כמעט אבודה בהקשר של מהלכים כלכליים על רקע הבחירות, הצמיחה יכולה בהחלט להגיע ל-4% בשנת 2015, ואם יעשו את מה שמתבקש, אז בשנת 2016 הצמיחה תוכל לנסוק ל-5%. אבל, כל האופטימיות הזו מותנית, כמובן, ברגיעה ביטחונית ובאי הידרדרות לסיטואציה שבה מדינת ישראל תיקלע לבידוד בינלאומי על כל ההשלכות הכלכליות שיהיו לאלה, וזה, בסיטואציה של ממשלה צרה, יהיה בגדר משימה לא פשוטה".

תגובות לכתבה(32):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 26.
  סטפק אתה חי בלה לה לנד! אנחנו הולכים לחורבן עם הקיסר! (ל"ת)
  פינסקר 04/06/2015 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  אדם חכם
  יוסי 21/05/2015 18:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כל מילה שלו בסלע.
  סגור
 • 24.
  סטפק יושב על ערמת דולרים ואומר מה שאומר ,חבל שהוא לא
  בא 21/05/2015 16:05
  הגב לתגובה זו
  3 1
  רואה כמה אנשים חסרי כול יש בישראל ,אנשים שעובדים אבל לא יכולים לקנות כלום במשכורתם .הכול כאן יקר מאוד .
  סגור
 • 23.
  עכשיו ביבי הוא משרתם של 61 חבריכנסת, בגלל בועת הנדלן
  בא 21/05/2015 16:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנשים לא רצו אותו ובחרו באחרים כמו לפיד וכחלון ,אני מקווה שהוא למד לקח ויתן לכחלון לעשות את העבודה וגם ככה יוכל לקחת על זה קרדיט .ביבי זה רידיק ,ורידיק הוא מומחה להישרדות .
  סגור
 • 22.
  אם המצב כל כך טוב.......
  אבנר 21/05/2015 14:34
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אם המצב באמת כל כך טוב אז הוא נוצר בגלל הרגולציה או למרות הרגולציה? אם הרגולציה כל כך דומיננטית אז זה בגלל הרגולציה שכנראה אינה כל כך גרועה.
  סגור
 • טען עוד
 • זה מנוסח די טוב . (ל"ת)
  בא 21/05/2015 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 21.
  קורא לגילה חלמאי? גילה אידיוט מושלם
  אהרון 21/05/2015 14:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עוד ילמדו באקדמיה זיגזוג נוסח גילה ויבינו את בריחת המשקיעים
  סגור
 • 20.
  אני רוצה להוסיף ל-5 ארגוני סביבה יחמוביץ גילה שעוצר
  עדי 21/05/2015 14:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שעוצר בכח את לוויתן ועדים שהם בעלי הכוח שמשביתים את המשק מתי שעושים משהו שלא מוצא חן בעניהם ועוד אירגונים שמחפשים לעצור את המשק ויוצרים אוירה שלתוכה ניכנס הממונה על ההגבלים העיסקיים שתוקע את הגז קרי לוויתן
  סגור
 • 19.
  מכוון לפוליטיקה?
  לפי הכתבה 21/05/2015 13:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נשמע כמו נאום בחירות של לפיד
  סגור
 • 18.
  מספר 5 אתה פשוט טמבל
  אסף 21/05/2015 13:21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  כל השמות שהזכרת אינם בממשלה ואין להם כל תפקיד כל השמות שהזכרת למעט לפיד גם לא היו בממשלה ואין להם כל תפקיד כמה שטויות אפשר לפלוט ללא הכרה ?
  סגור
 • הטמבל הוא אתה. תאר לעצמך שהם היו בממשלה מה
  ל 18 21/05/2015 15:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  היה קורה. עובדה ששלי יחימוביץ משפיעה. לפיד הקשיב לחברה מהברנ'ה העיתונאית שמא תכתוב עליו פוסט. לכן אימץ את דעותיה לא למכור את כיל. אבוג'ן רק עזרה פה עם נימוקים טיפשיים שניתן היה לסדר בהסכמים. ומה עם סתיו שפיר? עם חוק השכירות האדיוטי בדיוק כמו מע"מ 0.? התערבות שלא במקום בשוק החופשי כדי לצבור נקודות ולעשות קריירה פוליטית ותו לא. סתיו שפיר נדבקה למחאה .אחת שאין לה כסף לא הולכת ללמוד בלונדון שטויות כמו עיתונאות זה רק למליונרים. הם לא בממשלה אבל זה לא הפריע לשלי לרוץ לבג"ץ ולעשות מהומה עד שהיא נזרקה מבג"ץ. זה לא מפריע לה לתמוך בעובדי כיל כל עוד היא לא משלמת אלא עידן עופר היא איתם. מה זה איתם? לצבור כוח פוליטי שהרי כסף היא לא תתן להם ולא תתרום לאף עובד. כולם גרמו נזקים ורוכבים על גל המחאה. מישהו יודע מה מחיר הקוטג'? הם יודעים מה מחיר קוטג' בהונגריה יפן הולנד ארהב וקנדה. והכוונה לבתים ולא לגבינה המאוסה הזאת.
  סגור
 • 17.
  הרצפה עקומה
  ההוא מכאן 21/05/2015 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  במקום לשכור מנהלי השקעות איכותיים, מאשים את האוויר, האדמה הסביבה, הממשלה ואת השכנה. בוא, תתמקד בלנהל יותר טוב את הכסף של הלקוחות שלך ולא להסתובב סביב קשקושים שנשמעים טוב.
  סגור
 • 16.
  כל מילה בסלע
  הבן של רפי 21/05/2015 12:46
  הגב לתגובה זו
  2 2
  רק חבל שבמקום לתת לאנשי מקצוע לנהל אנחנו ממשיכים לתת את המושכות לאנשים שעוסקים רק במתן גובים חשוד הקופה הציבורית . אנחנו חייבים סטפק למשרד האוצר.
  סגור
 • 15.
  אוסף שטויות - רוב העם נחנק מיוקר המגורים! הכל אשליה!
  חי בתוך עמו 21/05/2015 12:39
  הגב לתגובה זו
  7 3
  רבית אפס וכסף זול פימפמו כאן כלכלת פירמידה של כאילו צמיחה.. רוב העם כבר מוציא יותר מ-40% מהכנסתו על מגורים. החל מעגל של מיתון כבד, והכל בגלל בועת הנל"ן. מה שאתה רואה זה אשליה, ישראבלוף בראשות ביבי..
  סגור
 • עם 2 ילדים בגן תשלם 2000 דולר לחודש במקרה הטוב
  סע לארה"ב 21/05/2015 15:13
  הגב לתגובה זו
  3 2
  שכירות של 3 חדרים 1300 דולר. משכורת של 6000 דולר לפני מס גם שם יקר. הוצאות חינוך בריאות ושכר דירה זה חצי משכורת לפחות ושל אלה שמרויחים היטב. פחות מ 4000 דולר עם ילד אחד בגן זה חיים בדוחק גם שם.
  סגור
 • 14.
  ישראל ננמצאת במצב טוב אבל האזרחים לא.
  א 21/05/2015 12:25
  הגב לתגובה זו
  7 1
  קצב הגידול המהיר בחוב האזרחי יביא למעצור בכלכלה בטווח הזמן הבינוני , היפר האינפלציה במחירי הנכסים תוביל לזעזועים קשים בכלכלה לשנים ארוכות. המצב הנוכחי הוא אשליה אחת גדולה.
  סגור
 • 13.
  הרסתם כל ״חלקה טובה״ בחברה
  לידיעת סטפק 21/05/2015 12:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אני מבין שאתה מרגיש מרוצה מעצמך ומההבנה שלך, אתה אולי צודק , אבל החברה שלנו נהרסה בעבור זה, צפה שזה יחזור אלינו , ואז תזכור את זה. אל תנסה להבין תמשיך לחיות את החיים הטובים שלך.
  סגור
 • 12.
  לעניין הרגולציה
  אנונימי 21/05/2015 12:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לעניין הרגולציה, ההפך הוא הנכון. ראו מה קרה השבוע באפריקה. למה גם אנו משקיעים בני"ע בארה"ב ולא בלונדון? הרי זה בשעות שלנו ובאותה שפה. בלונדון אין כמעט רגולציה. גם אין שקיפות. כמשקיע, אני צריך רק ללחוץ על המקלדת והרגולציה צריכה להיות זו ששומרת עלי
  סגור
 • 11.
  לסטפק צמיחה 5%
  יעקב 21/05/2015 11:57
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כנראה שאתה חי בסרט!!!!!!!!! המדיניות של פישר .ביבי.הנגידה ריבית האפס!!!!!!!!!! העלתה את מחירי הדירות ב200@ ואת יוקר המיחיה ב200% המשכורות לא עלו עשרות שנים. כל הסבים. האבות.והילדים ממושכנים למשכנתות ולדיור !!!! ההכנסה הפנויה שלילת !!!!!!!!!!! איר תהיה צמיחה !!!!!!!! אין מקומות עבודה חדשים!! רק מנפחים את הבורסה ואגחי"ם הקטסטרופה בדרך !!! שאלה של זמן אתה מדבר רק מהפוזיציה לניפוח המניות!!!!!!!! פיטורים בכל פינה! נתוני האבטלה זה הבלוף הכי גדול צא קצת לעמך ומהקופסא!!!!!!נתת כסף לתשובה שעשה תספורות !!!!!!!!!! חומר למחשבה
  סגור
 • 10.
  בטח כלכלה מהטובה בעולם
  תום 21/05/2015 11:53
  הגב לתגובה זו
  3 2
  עם מצב חברתי על הפנים. מה החכמה.
  סגור
 • 9.
  הרבה זמן לא קראתי קשקוש פלצני כזה
  חלמאי 21/05/2015 11:46
  הגב לתגובה זו
  7 11
  מביך
  סגור
 • כתבה רצינית
  אלי 21/05/2015 12:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אתה צודק ב 100 אחוז כל הצרות בגלל רגולטורים פופוליסטים שהורסים הכל
  סגור
 • 8.
  כי חצי מדינה כמו עבדים. עובדים יותר אך רמתחיים נחותה. (ל"ת)
  סרגיי 21/05/2015 11:45
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 7.
  סטפקה לך לפנסיה. מספיק עם בלה בלה (ל"ת)
  בלהה 21/05/2015 11:42
  הגב לתגובה זו
  4 9
  סגור
 • 6.
  רציו
  רציו 21/05/2015 11:40
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לפתח מיד את ליויתן כל חודש זה המון כסף למדינה
  סגור
 • 5.
  נמאס כבר לשלם על המחאה של האדיוטים שישבו באוהל
  המחאה 21/05/2015 11:37
  הגב לתגובה זו
  10 5
  ואחכ רצו לקחת מליון שח משכנתא. נמאס כבר שהיועץ של דרעי הוא הטמבל שהתבכיין על הקוטג'. בגלל אהבתו לקוטג' כולנו משלמים. כולם רוכבים על גל המחאה כבר כמה שנים ולא נמאס להם. זה מביא להם מקום בכנסת. הורס לנו את הכלכלה וזה לא נגמר. סתיו שפיר ושלי יחימוביץ אסון כלכלי. אי אפשר להיפטר מהם. מזל שלפיד יושב בצד אחרי הנזקים שהוא גרם. ממשלה של טמבלים שעלו לגדולה.
  סגור
 • צודק !!! פופליסטים שרצו קרנבל קיץ. (ל"ת)
  משב 21/05/2015 13:39
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • כמה שאתה צודק (ל"ת)
  נכון מאוד 21/05/2015 13:23
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 4.
  הבנקים עושקים בריבית כי הם מקבלים
  בנקים 21/05/2015 11:34
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בריבית 0 מבנק ישראלולוקחים הרבה הרבה הרבה יותרעד 9%..זה עושק גדול
  סגור
 • 3.
  הרגולציה וגילה הרסו פיתוח ליוויתן
  חילוק 21/05/2015 11:29
  הגב לתגובה זו
  6 2
  זה אומר הכל
  סגור
 • 2.
  אז למה ריבית 0
  קרנית 21/05/2015 11:23
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לעזעזל
  סגור
 • 1.
  פלוריסטם (ל"ת)
  טבע הבאה 21/05/2015 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות