לא אומר לא: פישר - "להיות שר האוצר? אני לא מקבל תפקיד שלא הציעו לי"

הנגיד מקיים בשעה זו מסיבת עיתונאים - "הבירוקרטיה מדאיגה אותי; אנחנו הופכים למדינה עם שם פחות טוב ביכולת לבצע עסקים"
|
(13)
פרופ' סטנלי פישר, צילום: בוצ'צ'ו
אמש הודיע באופן מפתיע נגיד פרופ' סטנלי פישר על פרישה, שנתיים לפני סיום הקדנציה. במסיבת עיתונאים שנערכה היום (ד'ׂׂ), סיכם פישר את תקופת כהונתו.

"ביצענו רי-ארגון בבנק ישראל שהיה חשוב בזמן המשבר והיה רצון לנהל את המדיניות המוניטרית באופן יעיל לטובת המשק והאוכלוסייה ולשמור על יציבות מוניטרית ופיננסית", אמר פישר בפתח הדברים. "הנגיד הבא יהיה במצב יותר טוב מאשר אני הגעתי, אני עוזב בנק במצב טוב עם מערכת חזקה. המערכת החדשה של הממשל התאגידי בתוך המוסד הלאומי הזה היא מאוד חזקה."

"קשה לטפל במערכת קבלת ההחלטות בארץ"
פישר הביע דאגה מיכולת קבלת ההחלטות והבירוקרטיה במדינה ומשוק הדיור הדוהר - "עובדה מדאיגה היא שבסקרים בינלאומיים היינו במקום ה-26 ברמת הבירוקרטיה, כיום אנחנו במקום ה-38. במשק הבינלאומי התחרות היא ביחס למדינות אחרות, קשה לטפל בבעיות במערכת קבלת ההחלטות בארץ. הבעיה הנוספת היא שוק הדירות, בעיה שבנק ישראל, האוצר והממשלה יצטרכו לטפל בה. בנק ישראל יכל לטפל בצד הביקוש, אך הבעיה היא בצד ההיצע, כשמטפלים בו אז משפיעים על המחירים בכיוון השלילי."

פישר שיבח את פעילות פקידי הבנק בתקופת כהונתו - "עבדתי בלא מעט מוסדות בינלאומיים ואני יודע מהי מקצוענות וראיתי זאת כאן, בעיקר ובגדול במשך המשבר העולמי. בנק ישראל פעל ברמה מאוד גבוהה ויעילה, לא היו טעויות שאני זוכר, בכל מיני מקומות בהם יכלו לעשות טעויות מסוכנות הן לא קרו."

"הייתה תקופה בה תוך חמש שנים עבדתי עם ארבעה שרי אוצר, כעת עבדתי עם שר אוצר אחד יותר משלוש שנים. האוצר הוא גוף מקצועי, שמעתם אותי אומר לא מעט פעמים - חבל שיש לנו אוצר כל כך חזק, כל עוד לא יהיה במשרדים את היכולת לגבש את המדיניות שלהם ואחר כך להתמודד עם האוצר, זו בעיה. אנחנו צריכים את השליטה שהאוצר מביא בגיבוש המדיניות והשליטה על ההוצאות", טען פישר לגבי תיפקוד משרד האוצר במהלך תקופת כהונתו.

"הייתה לי ביקורת כלפי ראש הממשלה, אין מישהו מושלם"
לגבי יחס העם כלפיו, אמר פישר: "ברצוני להודות לגברת כהן מחדרה ולמקביל שלה בגדרה ולאלו שבאמצע. ההתייחסות של הציבור הישראלי אליי חיממה את הלב ואני מאוד גאה בזה ואני מודה לכולם גם על הביקורת שקיבלנו וגם על התמיכה שקיבלנו."

פישר התייחס ליחסיו עם ממשל נתניהו ולא חסך ביקורת על הגרעון שתפח - " יש לי אמון במה שהממשלה רוצה להשיג, אנחנו לא יודעים מי יהיה הצוות הכלכלי בממשלה החדשה, לא ידועה הקואליציה. אני יודע שנושא התקציב עומד בראש הרשימה של הנושאים הכלכליים שראש הממשלה והאוצר יודעים שהם צריכים לטפל בהם באופן רציני. לגבי הגירעון, בנק ישראל דיבר על כך ואמר שב-2013 תהיה בעיה בתקציב מאחר ושלושת היעדים - יעד הגירעון, הכוונות להמשיך להוריד שיעורי מס והגדלת ההוצאה הממשלתית, אמרנו את זה פעם אחרי פעם, באמצע השנה שעברה יצאנו לציבור. כשהתחלנו לפחד יצאנו לציבור וזה קרה בכנס קיסריה. אנחנו היועצים, לא מחליטים או מבצעים את התקציב, הייתי שמח לו הייתה לי יותר השפעה שם."

"הייתה לי ביקורת כלפי ראש הממשלה, אין מישהו מושלם, כולל אפילו בנק ישראל והנגיד שלו, יש לי גם ביקורת כלפי ההחלטות שלי ואני לא מתכוון לפרט. לראש הממשלה יש את מסגרת המחשבה שנדרשת לטיפול בבעיות. אני בטוח שכאשר הנגיד החדש יגיע שמהר מאוד יבינו שהוא או היא יכולים לנהל את הבנק. השווקים מתרגלים מהר מאוד ומבינים שלא בן אדם אחד מקבל את ההחלטות, בעיקר בתקופה זו של בנק ישראל", הוסיף פישר.

"קיוויתי שנשפץ את בניין בנק ישראל, אני לא חושב שהסכם השכר היה מושלם, מתקשים להשיג עובדים ברמה המקצועית, אך נתקן את זה", הסביר פישר לגביי היעדים שלא הצליח להשיג במהלך תפקידו. "את רוב הדברים שניסינו להשיג השגנו. אני לא יודע אם הצלחתי לשפר את איכות השיח הציבורי בארץ, זו הייתה אחת משאיפותיי."

"יש הגזמה ביחס למצב הכלכלי הנוכחי"
פישר נשאל אודות תוכניותיו לעתיד -"אני לא מקבל תפקידים שאף אחד לא הציע לי לקבל. סירבתי כמה פעמים לתפקיד שר האוצר, נפסיק כאן. לא הייתי עם משפחתי במשך 8 שנים, אז ניסע אליהם, אני מניח שבסוף נגור בשתי מדינות."

פישר נשאל אם במצב הכלכלי הנוכחי הקשה הוא תזמון נכון לפרידה - "לא ידעתי מה יקרה עד שיצאתי ממשרד ראש הממשלה אתמול. יש תמיד בעיות על המדף ואין עיתון שלא מוצא כל בוקר משבר בדרך, אני חושב שיש הגזמה ביחס למצב הנוכחי, הממשלה יודעת מה לעשות ביחס לתקציב, אני מניח ומקווה שהיא תהיה אחראית ובבעיית התקציב ניתן לתקן. ביחס לשוק הדיור הגיע הזמן שהממשלה תטפל בצד ההיצע, כל עוד שיעור הבנייה עמד על 40 אלף יח"ד ניתן היה לטפל בביקוש, אך כשהמספר יורד ל-30 אלף זה בעייתי. יש לי עוד 5 חודשים, לא ניתן לשוק הדיור לצאת משליטה, ננקוט בצעדים אם נצטרך."

"עמלות הבנקים ירדו 20% מאז כניסתי לתפקיד"
לגביי העיתוי הפוליטי של פרישתו, טען פישר כי "הדחייה של הודעת ההחלטה, ידעתי שאם אומר שבוע לפני הבחירות שאני מתכוון לפרוש יהיה רעש, ידעתי שגם אחר כך יהיה מישהו שיגיד שזה פוליטי, אך זה אישי ולא רק פוליטי. אנחנו הופכים להיות מדינה עם שם פחות טוב ביכולת לעשות כאן עסקים."

פישר נשאל לגביי עמלות הבנקים הגבוהות והשיב - "עמלות הבנקים ירדו ביותר מ-20% ב-5 השנים האחרונות, אנחנו רוצים שהעמלות יהיו הוגנות, אם נגיע למסקנה שעמלה מסויימת אינה הוגנת נשתמש בסמכות הפיקוח שלנו. אם הבנקים יצליחו להרוויח יותר על בסיס גידול ביעילותם אשמח, אך הם צריכים לקחת בחשבון את הלקוחות שלהם."

לסיכום אמר פישר: "אין לי תוכניות, אין לי תפקיד, אבל אני מתכוון להיות מעורב בחיים הציבוריים בארץ. מקווה שקולי ימשיך להישמע במוסדות השלטון."

תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  "לשפר את איכות השיח הציבורי בארץ"
  איגי 30/01/2013 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה רבה לפישר על מהלך הציוני מודל המאה 21, אני אישית לוקח על עצמי לשפר את השיח שלי כלפי חוץ, להתבטא בצורה מכובדת עניינית ולנסות תמיד לראות את כל מערך השיקולים ולא רק לקרוא כותרות ולמהר לבקר שוב תודה לפישר ומקווה שההילה והלך הרוח שלו ישפיעו על כולנו
  סגור
 • 12.
  ההצלחה של פישר במשבר הגדול הוסיפה לו נקודות רבות ואולי.
  אנונימי 30/01/2013 21:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי הנגיד רוצה למנף את ההצלחה.אך אני מאמין שאין מצב של צמיחה תמידית .ככל שהצמיחה גוברת כך רמות השכר גודלות.לכן רבותי. עובדי המגזר הציבורי באו בדרישות של תוספות שכר.זה הוא אחד הסימפטומים של הגירעון .אז היכונו לצימצום אותו מגזר.כמו כן הפיטורים יובילו למיתון מתמשך.
  סגור
 • 11.
  יום עצוב לכלכלה בישראל
  יהודה 30/01/2013 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מודים לך על השנים האחרונות, סטנלי
  סגור
 • 10.
  זה מה שחסר לנו שיהיה שר אוצר עשה מספיק נזק בנדלן
  כלכלן 30/01/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אנשים עוד יקללו אותו שנים על בועת הנדלן שיצר בגלל ריבית נמוכה
  סגור
 • 9.
  לבן בהיפוך אותיות ...נבל .ועשיר ...רשע ,משהו מצלצל לך
  בא 30/01/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 7
  פישל ,אתה לא לבן .ולא גבר .
  סגור
 • 8.
  חלב את הפרה מספיק
  מנחם 30/01/2013 12:17
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הוא יחד עם כל המיגזר הציבורי חגגו ועדיין חוגגים!!!!!!(חברת חשמל,מקורות,עיריות,נמלים וכול').הכל בלןף רבותי,בורח בזמן!!
  סגור
 • 7.
  הלוואי ופישר יהיה שר האוצר
  אחת שמבינה א 30/01/2013 12:08
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אני אהיה הראשונה שאברך אותו על המינוי הזה, אין אדם יותר מתאים לתפקיד הזה. זה ממש תפור עליו וגם שיהיה לנו סופ סופ שר אוצר עם ידע כלכלי ולא סתם אחד כמו שטיינץ והבדיחה של ביבי שרוצה למנות את לפיד לשר האוצר.
  סגור
 • 6.
  בטח רב עם שרה כמו בנט חחח
  אנונימי 30/01/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש למדינה 75 מיליארד דולר רזרבות שאדון ביבי יקח משם את הכסף לגירעון ולא מהעם !!!!!
  סגור
 • 5.
  ברוך שפטרנו (ל"ת)
  הכתום 30/01/2013 11:42
  הגב לתגובה זו
  2 5
  סגור
 • 4.
  מניות אפריקה נרכשות ע"י לבייב במחירי שוק (ל"ת)
  לח 30/01/2013 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  אפריקה נרכשת ע"י לבייב במחירי שוק (ל"ת)
  לפני הנפקה 30/01/2013 11:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  מה עושה הנגיד ?? קובע את הריבית ? קונה דולרים כשצריך ?
  מי יודע מה ? 30/01/2013 11:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גם אני יודע זאת . ואיזה תנאים שם בבנק ממש הפקרות ? ?
  סגור
 • 1.
  בקרוב חקירות נגד בנק ישראל. (ל"ת)
  עמירם מוזז 30/01/2013 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות