פרוטקול הפד': הריבית צפויה להישאר ללא שינוי, הבנק דן בהרחבה של תוכנית הרכישות

פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה של הבנק מאותת שוב כי הריבית בארה"ב צפויה להישאר ללא שינוי "אם לא תתרחש הרעה משמעותית בנתונים". בפד' טוענים כי הריבית בשוק הריפו עשויה לזנק שוב באפריל הקרוב
|
(1)
פאואל, צילום: gettyimages

וועדת השוק הפתוח של הפד' (FOMC) פרסמה הערב את פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה, שנערכה בסוף אוקטובר האחרון. כזכור, הפד' בחר להוריד בפגישה זו את הריבית ב-25 נק' לרמה של 1.5%-1.75% (לכתבה המלאה).

כפי שנרמז במסיבת העיתונאים שלאחר פרסום ההחלטה, נראה כי הפד' רוצה כעת להותיר את הריבית ללא שינוים בחודשים הקרובים, ולראות כיצד 3 הורדות הריבית האחרונות משפיעות על הפעילות הכלכלית בארה"ב. מהפרוטוקול עולה שמספר חברים ביקשו להדגיש לציבור כי "לא תיהיה הורדת ריבית נוספת ללא הרעה משמעותית בנתונים". 

מספר חברים בוועדה טענו כי 3 הורדות הריבית האחרונות מצודקות לנוכח החולשה הכלכלית בעולם וחוסר הוודאות בנוגע למדיניות הסחר של ארה"ב. לטענתם, הסיכון לכלכלה האמריקנית נוטה למטה. 

בנוגע להתערבות החסרת תקדים שמבצע הבנק בחודשים האחרונים (לכתבה המלאה), חברי הוועדה דנה באופציות נוספות לשליטה על הריביות. מספר חברים בוועדה העריכו כי השקה  של standing repo facility, או בפשטות מה שהבנק עושה היום רק בצורה מסודרת, הוא כלי יעיל בשליטה על הריביות. בפד' טוענים היום כי התפרצות של הריביות בשוק הריפו עשויה להתרחש שוב באפריל 2020, בתקופת תשלומי המס (ותאריך סיום תוכנית הרכישות  בהיקף של 60 מיליארד דולר שהשיק הבנק בחודש שעבר).

עוד בנושא, מספר חברים בוועדה טענו כי הבנקים הורידו את "כריות הביטחון" שלהם, למרות שהם היו צריכים לעלות אותם. חלק מהחברים בוועדה רוצים לשמור על רזרבות הבנקים מעל לרמה של תחילת ספטמבר האחרון, וחלק אף רוצים לעלות לרמות רזרבה גדולות יותר (נזכיר כי הדרך היחידה לעלות את רזרבות הבנקים היא ע"י תוכנית רכישות). 

בפגישה האחרונה דן הפד' באפשרויות "לא קובנציונאליות" נוספות ברקע לעבודה כי הריביות בארה"ב קרובות ל-0. הפרוקטול מצביע כי יש תמיכה גורפת של חברי הוועדה בשימו ב" large-scale asset purchases" או במילים פשוטות תוכנית רכישות.

נציין כי הבנק מתעקש לא לקרוא לרכישות האחרונות שביצע "תוכנית רכישות", מהסיבה כי הוא רוכש רק אגרות חוב קצרות מועד. בפועל, מדובר באותו אפקט. 

עוד עולה מהפרוטוקול כי כל חברי הוודעה אינם רואים בשימוש בריבית שלילית כאמצעי אטקרטיבי, למרות דבריו של הנשיא טראמפ בתקופה האחרונה.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הדולר יזנק מחר
  אלי 21/11/2019 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדיווחים בעולם A third election in a year is on the cards for Israel Israel has been run by a series of caretaker governments with limited ability to fix urgent problems such as the budget deficit and bursting hospitals סוכרים את ההסברה של מודיס? אז מזה היא בדיוק הזהירה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות