מכה לבנקים: רשות ני"ע אישרה הקלות לחברי בורסה שאינם בנקים

פתיחת חשבון בבתי השקעות תתאפשר ללא נוכחות פיזית של הלקוח, לצורך נטרול יתרון פריסת הסניפים של הבנקים והגברת התחרות בענף הברוקראז'
|
(3)
ענת גואטה, יו"ר רשות נירות ערך, צילום: ענבל מרמרי

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אישרה היום (ד') מתן הקלות לחברי בורסה שאינם בנקים (חש"בים) לפתיחת חשבון מרחוק למסחר בניירות ערך. בהתאם להקלות שאושרו היום, פתיחת החשבון תתבצע באמצעות קשר טלפוני וממשק טכנולוגי, ללא הכרח בנוכחות פיזית בבתי ההשקעות. ברשות ני"ע מציינים כי מתן ההקלות לחש"בים כבתי השקעות יאפשר לציבור המשקיעים רחב יותר, מגוון רחב יותר של אפשרויות השקעה, במטרה לקדם את התחרות בענף הברוקראז'.

נציין כי בחודש נובמבר 2018, פורסמו המלצות הביניים של הצוות המשותף ברשות ניירות ערך וברשות התחרות (רשות ההגבלים העסקיים) להגברת התחרות בענף הברוקראז'. בין הממצאים שפורסמו בדו"ח, נמצא כי 97% מהלקוחות הפרטיים הסוחרים בניירות ערך מעדיפים לעשות זאת באמצעות הבנקים, על אף שעמלות הבנקים במרבית המקרים גבוהות יותר מאלו שמציעים חש"בים, המספקים שירותי מסחר (ברוקרים).

אחד הגורמים העיקריים המהווה חסם לתחרות בין הבנקים לחש"בים במתן שירותי ברוקראז' הוא היעדר פריסת סניפים למתן שירות ללקוחות פרטיים. לכן, לצורך קידום התחרות ניתנו הקלות אשר יאפשרו לציבור המשקיעים לפתוח חשבון מרחוק ולבצע פעולות בניירות ערך, פיקדונות ומשמורת בחשבון אצל חש"ב.

בנוסף, ההוראה הקיימת הגבילה את היקף הנכסים בחשבון לסכום של מיליון שקל ואסרה על ביצוע פעולות מחוץ לבורסה לניירות ערך בתל אביב ועל ביצוע עסקאות מתואמות בניירות ערך, לחשבונות שנפתחו מרחוק, ללא זיהוי פנים אל פנים. בהתאם, החליטה יו"ר הרשות על הסרה מוחלטת של המגבלות שחלו על סוגי הפעילויות ועל היקף ההשקעות המאושרות לביצוע בחשבון ניירות הערך, המנוהל על ידי חש"בים, אשר נפתחו מרחוק.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "אנו פועלים לייצר מגוון אפשרויות השקעה ופלטפורמות למסחר עבור ציבור המשקיעים, באמצעות הסרת חסמים שאינם רלוונטיים לעולם של ימינו, בנוסף להשקת מוצרי השקעה חדשים. כיום, משקיעים בעולם יכולים לסחור בניירות ערך באמצעות הטלפון החכם מכל מקום בעולם ובכל רגע נתון. מתן ההקלות ביחד עם האפשרות לבצע השוואת עמלות מעניק לציבור המשקיעים כוח במטרה לקבל את השירות הטוב ביותר עבורם".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הדבר הזה קיים כבר מלפני שנה לא הבנתי מה ההבדל?
  רמי 14/02/2019 13:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה הרשות ממחזרת הקלות שנתנו לפני יותר משנה ? או שיש עדכון בהקלות ללקוחות? לדוגמא להעביר מחשבון השקעות אחד לחשבון השקעות שני מזומן? זה לא אפשרי, אני צריך להעביר לחשבון הבנק שלי את הכסף ומחשבון הבנק שלי להעביר לבית השקעות השני שבחרתי. אני מדבר על מטח/מטבעות, בית ההשקעות לא מוכן לקבל שום כסף שאני מעביר אליו אלא אם זה מחשבון הבנק שלי שהוגדר בחשבון בפתיחה הדיגיטלית, מה זה שווה הקלה הזאת ?
  סגור
 • 2.
  עוד צעד קטן לשוויון.
  א 14/02/2019 00:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בהצלחה לכולם. כל הכבוד משמח מאוד.
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד !
  אבי 13/02/2019 17:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סוף סוף קצת תחרות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות