למרות התנגדות הקבלנים: בג"ץ אישר הבאת חברות בנייה זרות

|
(3)
בתים בבנייה, צילום: Bizportal

למרות ההתנגדויות והביקורות: בית המשפט העליון דחה היום (ד') על הסף את העתירות שהוגשו נגד החלטת הממשלה המטילה על משרד הבינוי והשיכון לפרסם קול קורא להבאת חברות בנייה זרות לישראל.

לאחר שבחודשים האחרונים הוגשו מספר עתירות כנגד משרד הבינוי והשיכון, המבקשות לבטל את הקול קורא להבאת חברות בנייה זרות לארץ,  בטענה כי תנאי ה'קול קורא' עלולים להביא לפגיעה בזכויות העובדים הזרים שיבואו לישראל, לרבות גבייה אסורה של דמי תיווך, וכי המדינה פוגעת בקבלנים בענף הבנייה. 

כאמור בג''ץ קיבל את עמדתה של המדינה כי בסמכותה לפרסם את ה'קול קורא' במתווה שהוצע ושוכנע כי ננקטו צעדים משביעי רצון להבטחת זכויות עובדים במסגרתו.
 
אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אני מברך על החלטת בית המשפט הבוקר, אשר נותנת משנה תוקף לפעילות המאומצת של  המשרד להעלאת היקף הבנייה ורמת התיעוש בענף. אין לי ספק כי חשיפת ענף הבנייה לטכנלוגיות תיעוש מתקדמות, והגדלת מספר העובדים יחולל שינוי משמעותי במשק הישראלי. יש בארץ קבלנים מצויינים והסינרגיה בינם ובין החברות הזרות תביא להתייעלות, חסכון ותיעוש בענף חשוב זה."

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי בחודש מרץ האחרון, בעקבות החלטת מממשלה בנושא, המשרד פרסם 'קול קורא' להבאת חברות ביצוע זרות המתמחות בבנייה באיכות גבוהה וברמת תיעוש גבוהה, על עובדיהן המיומנים בכך. המדובר בחברות ביצוע זרות אשר להן ניסיון רב בבנייה למגורים במדינות שונות תחת כללי רגולציה שונים מהמקובל בארץ מוצאן. 
 
בפסק הדין קבע בית המשפט כי המתווה שהציע משרד הבינוי והשיכון להבאת חברות בנייה, הינו בסמכות הממשלה, ומטרתו, להגדיל את רמת תיעוש ופריון העבודה בענף הבנייה בישראל, נעשית תוך שמירה על זכויות עובדים זרים. עוד הוסיף בית המשפט בדיון כי הבאת חברות זרות לענף מסוים לצורך הגברת תחרות והתייעלות הינה מקובלת והיא מידתית למול טענות הקבלנים. עוד הנחה בג"ץ את המדינה להגביר את האכיפה בנושא זכויות העובדים הזרים שיגיעו לישראל מכוח ה'קול קורא'.
 
המועד האחרון להגשת הצעות לקול קורא הנו ה-15 לאוגוסט, ולאחריו תתכנס ועדת מכרזים של משרד הבינוי והשיכון לבחירת החברות הזוכות.

נזכיר כי לפני קצת פחות מחודש בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכלכלה ח"כ איילת נחמיאס ורבין, שמילאה את מקומו של היו"ר אמרה כי בסוף לא יהיו דירות, הקבלנים הקטנים יעופו מהשוק וגם לדיירים לא יהיה למי לפנות: "לא הצלחתם לשכנע אותנו שיבוא החברות הזרות הוא הפתרון האולטימטיבי למצוקת הדיור". באותו הדיון, נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר כי החברות הזרות לא יורידו את עלויות הבנייה, אך ייתכן שיסייעו לצמצם במספר חודשים את משך הבנייה. הוא הוסיף כי יש חשש בעיקר לעובדים בחברות הקטנות וקרא ליישם את החלטת הממשלה על הבאת 20 אלף עובדים זרים במקום חברות זרות.

בחודש מאי במהלך כנס שקיים משרד הבינוי והשיכון קראו לנספחים כלכליים בישראל להגיש מועמדות לקול הקורא, ושם נאמר כי בשלב הראשון, יגיעו כ-60 אלף עובדים תחת 6 חברות למשך כ-5 שנים, עם אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יתן בוסט רציני לבניה אבל בטווח ארוך יותר הענף בסכנה (ל"ת)
  קבלן 03/08/2016 22:35
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • הרגתם אותנו נחנקנו אין גבול לחזירות אין גבול לרווחים המ
  גג 04/08/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  4 1
  המופרזים אלה עשרות שנים אכלתם אותנו מאמצע שנות ה90, בעשור האחרון זה קטסטרופה לכו לעזעזל אם הענף שלכם, מצידי שלא תבנו יותר אלה רק חברות בניה זרות ,שום חזיר יזם קבלן ישראלי ,חברות בניה ישראליות שתלכו לקיבינימט תחזרו את האדמות שאתם דוגרים אליהם ומספסרים בהם ושרק חברות בניה מסין וטורקיה יבנו ,לא אתם יא תעבי בצע חסרי שובע.
  סגור
 • 1.
  ישר כח
  aaa 03/08/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ישר כח לכחלון,גלנט וכל הצוות. לא להרתע מהקבלנים שמנסים לתקוע מקלות בגלגלים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות