הבורסה הפלסטינית: כמה עשה מדד "אל קודס"?

פחות משעה מת"א יש בורסה נוספת, כמעט קשה להאמין. ועוד של הפלסטינים
|
הבורסה הפלסטינית: כמה עשה מדד "אל קודס"?
"מדד 'אל-קודס' רשם היום עליה של 1.92% וחתם את המסחר ברמה של 606.92 נקודות, כאשר מחזור המסחר עמד על 2.2 מיליון דינרים ירדניים". אין כאן טעות, מדובר על הבורסה של ה'שכנה'. מעבר לגדה צומחת ומתפתחת לה הבורסה השניה בגבולות ארצנו והיא הבורסה הפלסטינאית.

ב-7 לנובמבר 1996 חתמו מספר אנשי עסקים פלסטינאים על מסמך עם הרשויות הפלסטינאיות בדבר פתיחת בורסה בגבולות הרשות הפלסטינאית. ב-18 לפברואר 1997 נפתח באופן הרשמי המסחר בבורסת ה-PSE (Palestine securities exchange) ונציין כי היה זה המסחר האלקטרוני הראשון שנרשם בבורסה ערבית בכלל.

הבורסה הפלסטינאית ממוקמת בעיר שכם ואם שאלתם את עצמכם למה דווקא שם? תגלו שאין כאן מקריות. שכם ידועה כעיר הסוחרים וכל ערבי, בין אם ישראלי ובין אם פלסטינאי יאמר לכם כי הסוחרים המפולפלים והחכמים ביותר יושבים בעיר שכם.

נכון לשנת 2007, מניותיהן של 36 חברות רשומות למסחר בבורסה הפלסטינאית והן בעלות כולל של כ-4.5 מיליארד דולר. את המסחר מרכזים 9 חברות ברוקראג' היושבות בערים הפלסטינאיות הגדולות ומשמשות כחברי הבורסה הרשמיים. ערכי השוק של החברות הנסחרות בבורסה נקבעים לרב בדינרים ירדנים אך לפעמים גם בדולרים אמריקאים.

מפתיע אולי ככל שזה נשמע אבל בבורסה הפלסטינאית בת ה-11 נסחרת חברה אחת מחו"ל. עם זאת, לאחר שמגלים את שמה של החברה, נראה כי לא מפתיע למצוא אותה נסחרת בקרב המניות הפלסטינאיות. שמה הרשמי הוא 'החברה הפלסטינאית לפיתוח והשקעות'.

פרט למניות, לא קיימים בבורסה הפלסטינית מכשירים פיננסיים נוספים, אבל מבחינת כמות המדדים, נגלה עושר רב. 5 מדדים סקטוריאלים נסחרים בבורסה הפלסיטנית אך מעל כולם נמצא המדד המרכזי והוא מדד 'אל קודס'. מדד זה הוא המפורסם והוותיק ביותר מבין מדדי הבורסה הפלסטינאית והוא קיים מאז ה-8 ליולי 1997.

נראה כי מדד 'אל קודס' הנסחר ב-PSE לא נופל מבחינת התשואה ממדדי השווקים המתפתחים הידועים יותר (מתוך הנתונים אותם מפרסמת ה-PSE). מדד 'אל קודס' רשם בשנת 2003 עליה של 19%, ב-2004 עליה של 54% וב-2005 של 306% זאת בעוד היקף המסחר בשנה זו עמד על יותר מ-2 מיליארד דולר. אבל אם נביט לרגע בעין אובייקטיבית נראה כי למרות המספרים המלהיבים, אותם מציינת הבורסה הפלסטינאית ביחצ"נות יתרה, נמצא מחזור מסחר כולל של כ-5.5 מיליון דולר ליום בלבד. רק לשם השוואה, כל אחת מ-20 המניות הסחירות בתל אביב מרכזת מחזור גדול מזה.

שעות המסחר של הבורסה הפלסטינאית קצרות יותר מהבורסה שלנו. שלב הפתיחה המוקדם מתחיל ב-9:45 עד-10:00, לאחר מכן מתנהל המסחר עד השעה 12:00 בצהריים. בשעה זו מתחיל שלב הטרום סגירה שנמשך עד השעה 13:00. בבורסה מתקיים המסחר מיום א' ועד יום ה' וזאת פרט לחגים.

לגבי אפשרויות המסחר בבורסה הפלסטינאית, כך נמסר לנו: "ניתן לסחור בבורסה דרך כל אחד מ-9 חברי הבורסה שלהם הפזורים ברחבי הרשות. אבל אם אתה לא נמצא בתחומי הרשות ניתן לגשת לסניף בנק של HSBC בכל העולם ולבצע את המסחר דרך הבנק".

האם המסחר בבורסה הפלסטינאית יביא את ה'תרופה' וירים את הכלכלה הפלסטינאית? מתוך ראיון שערכתי עם בני גאון לפני חודשיים מסר איש העסקים הוותיק כי "לא משם תבוא הישועה. התרבות הכלכלית-עסקית הפלסטינאית היא משפחתית וקשה להוציא אותה מהמקום הזה. ריכוז השליטה בהון צפוי להישאר בבעלות משפחות אלה. דבר זה נובע מתוך המנטליות המשפחתית של הפלסטינאים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות