רשות ני"ע: יש לאפשר תשלום ישיר של חברות עבור פרסום אנליזות

בפרסום אנליזה על ידי חברה הקשורה לחתם יחולו כללים נוספים כגון איסור על קיום קשר ביניהם בכל הקשור לעבודת הניתוח ויקבעו כללים שיבטיחו מניעת השפעה

|
ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי

הרשות לניירות ערך מפרסמת הבוקר (ד') הודעה כי במסגרת התכנית האסטרטגית שגיבשה, זיהתה הרשות כשל בתחום האנליזות אשר יש להסדירו ובכך לחזק את אחד מהיסודות הדרושים לשוק הון ציבורי, מתקדם וחדשני ופרסמה הצעה לתקן את כללי התגמול. הרשות מציעה לאפשר קבלת תמורה עבור פרסום אנליזות באופן ישיר או עקיף, על ידי החברות המסוקרות.

ברשות טוענים כי ענף אנליזות משוכלל ומקצועי הוא רכיב הכרחי בשווקי הון מפותחים, שכן ביצוע אנליזות לחברות מאפשר למשקיעים בבורסה לתמחר את השווי שלהן באופן שתואם לערכן. תמחור ראוי של חברות בבורסה יחזק את מעמדה כזירה אטרקטיבית לגיוס הון או חוב ויגביר את הפעילות בה. לכן, ענף אנליזות מפותח צפוי להגדיל את פעילות הבורסה ולמשוך חברות ומשקיעים מהארץ ומהעולם.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מציעה לאפשר תשלום ישיר של חברות עבור פרסום אנליזות
הרשות לניירות ערך מציעה להסדיר את נושא התגמול עבור אנליזות בכלל ובקרב גורמים הקשורים לחתמים, בפרט. הרשות מציעה לאפשר קבלת תמורה עבור פרסום אנליזות באופן ישיר או עקיף, על ידי החברות המסוקרות, תוך הרחבה וחידוד של הכללים לגילוי ולצמצום ניגוד העניינים. המודל המוצע הינו בהתאם לבחינה, שקיים סגל הרשות לניירות ערך בחודשים האחרונים, הקשורה בזיהוי כשלים וחסמים המונעים את התפתחות התחום בישראל.

בהתאם לנתונים ולמסקנות שהתקבלו, רשות ניירות ערך פרסמה היום הצעה להערות ציבור. הצעת הרשות היא לתקן את כללי התגמול מתייחסת לשני מישורים: האחד, להתיר קבלת תמורה באופן ישיר מחברה מסוקרת בהנפקה ראשונה, גם על ידי חברות שאינן בעלות רישיון ואשר מפיצות את האנליזות ללקוחות כשירים בלבד; והשני, להתיר פרסום אנליזות בהנפקה ראשונה וחוזרת על ידי חברה שקשורה לחתם או מפיץ. כך, גם ברוקרים שיעמדו בכללים יוכלו להפיץ אנליזות ללקוחותיהם על פי המודל המוצע.

פרסום האנליזות יהיה כפוף לכללי צמצום ניגודי עניינים
פרסום האנליזות, יתאפשר בכפוף לעמידה בכללים לצמצום ניגודי עניינים וכללים בנושא גילוי. כך למשל, יאסר על אנליסט להתחייב למתן עבודת ניתוח חיובית או למחיר יעד כלשהו; יאסר על תאגיד מסקר להחזיק באמצעי שליטה בתאגיד מנפיק; התאגיד המסקר יקבע נהלי עבודה שיבטיחו את אמינות עבודות הניתוח. כמו כן, יחולו חובות גילוי שונות ובכללן, גילוי של כל מחירי היעד שנתן התאגיד המסקר במסגרת עבודות שערך לגבי הצעות לראשונה של ניירות ערך לציבור, ולצדם מחיר נייר הערך ביום המסחר הראשון לאחר ההנפקה, שבעה ימים לאחר יום המסחר הראשון ו-30 יום לאחר היום האמור. מהלך זה צפוי לייצר מאגר מידע מבוסס ומקיף לגבי יכולת החיזוי של אנליסטים. המידע שיצטבר יאפשר למשקיעים לבחון ולבחור את האנליסטים על פי התממשות תחזיותיהם.

מגבלות נוספות על חתמים
בפרסום אנליזה על ידי חברה הקשורה לחתם יחולו כללים נוספים המתאימים לנסיבות אלה, וביניהם: איסור על קיום קשר ביניהם בכל הקשור לעבודת הניתוח; יקבעו כללים שיבטיחו מניעת השפעה, לחץ או פיקוח על התאגיד המסקר או על מי מהפועלים בשמו, על ידי החתם או מגורם אחר הקשור אליו, במישרין או בעקיפין; לא יועבר תשלום או שווה תשלום ולא יקיימו קשר עסקי אחר ביניהם; התאגיד המסקר הקשור לחתם לא יפרסם עבודת ניתוח על התאגיד המנפיק בארבעה עשר הימים שלפני הנפקה חוזרת, בה מעורב החתם, ובמשך שלושה חודשים לאחר הנפקה ראשונה או חוזרת ("התקופה השקטה"). חשוב לציין כי סעיף זה לא יחול במקרה של עדכון עבודת הניתוח לנוכח מידע מהותי נוסף שהתגלה או אירע במהלך "התקופה השקטה", לרבות פרסום דוחות כספיים עיתיים על ידי החברה המסוקרת. 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "היעדר ענף אנליזות מפותח שמעניק כיסוי אנליטי לחברות הנסחרות בבורסה בתל אביב הוא כשל שוק. לדוגמא, אנו מודעים לכך שאחד החסמים בחיבור ענף ההיי טק לשוק ההון הישראלי הוא היעדרם של מומחים לביצוע הערכות שווי של חברות טכנולוגיה. זו אחת הסיבות בגינן אנו מאבדים חברות ישראליות לטובת שווקים מתחרים בעולם. פיתוח ענף אנליזות מקצועי ומשוכלל, כמקובל בעולם, יגביר את הרלוונטיות והאטרקטיביות של שוק ההון הישראלי. המהלך להסדרת הענף ולעידוד ביצוע אנליזות גם תומך ביעדים שהגדרנו ברשות לשנים הקרובות לביסוס ולהרחבת השוק הציבורי, מתוך הבנת תרומתו לציבור המשקיעים, לפיתוח השוק ולכלכלת ישראל".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות