שוק המניות לאן? "התחמושת של הבנקים המרכזיים נגמרה - ויש לזה השלכות"

הכלכלן הראשי של מיטב-דש בראיון ל-BizTV, על המצב הכלכלי הנוכחי והגורמים שיכתיבו את הכיוון
|
(5)
אלכס זבזי'נסקי, צילום: יח"צ
ימים ספורים לאחר תחילת הרבעון השני של 2016 ואחרי רבעון ראשון סוער במיוחד, הגיע אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב-דש לראיון באולפן BizTV.
 
המצב הכלכלי הנוכחי?
"השנה התחילה לא רק מירידות בשווקים, אלא הנתונים הכלכליים בעולם היו פחות טובים וזה הקיף את המדינות והשווקים, אם ארה"ב, אירופה ואסיה, ותחזיות הצמיחה יורדות בהתאם. כנראה נראה עוד פחות משבוע שקרן המטבע מורידה את תחזית הצמיחה ל-2016. התמונה מצטיירת כך שהעולם מתמתן מבחינת צמיחה. ראינו גם נתונים טובים יותר, בעיקר בארה"ב, וכנראה שזה נובע משינוי הכיוון של הנפט והדולר האמריקאי".
היכולת של הבנקים המרכזיים להשפיע?
"אני חושב שבחודשיים-שלושה האחרונים היכולת של חלק מהבנקים המרכזיים הגיעה למיצוי. התחמושת שלהם נגמרה. הצעדים שנעשו על ידם לאחרונה, כמו הורדת ריבית, השפיעו על השווקים לתקופה מאוד קצרה, וגם על הכלכלה ההשפעה לא תהיה חזקה. למשל הצעדים שנעשו ע"י הבנק האירופי לא הצליחו להפחיד את המטבע האירופי, וזה מרכיב מהותי שכל בנק נוקט כדי לעזור למשק שלו. מי שנשאר עם הכלים זה הבנק האמריקאי שצריך להחליט אם להעלות ריבית או לחכות."
מה ההשלכות?
"אם היכולת של הבנקים באמת מצטמצמת או כמעט לא קיימת בחלק מהמקומות, אז התפקיד המרכזי יהיה של הנתונים הכלכליים. נראה תגובות חזקות יותר של השווקים לאותם נתונים, ולא בכיוון תגובת ה-QA?? שהנתונים הלא טובים דווקא גרמו לשווקים לעלות. השווקים, לפחות באירופה, יפן וסין, מצפים היום לנתונים כלכליים טובים יותר כדי לתמוך בהם ולתת להם אפשרות לעלות. אם לא נראה כיוון ברור של הנתונים לחיוב אז השווקים יכולים להיות מאוד עצבניים, הם יכולים לפרש כל נתון שלילי כסימן שהמשק הולך ונחלש וכאמור, אין בנק מרכזי שיבוא ויושיע."
מה הצפי שלך לגבי ריבית הפד'?
"בתקופה האחרונה שמענו נגידים וחברי ועדה מוניטרית, וכל אחד הולך לכיוון אחר, אחד אומר שתהיה עליית ריבית באפריל, אחד אומר ביוני. אני חושב שהנאום של יילן בשבוע שעבר היה מאוד חשוב כי היא שמה קו ברור והצביעה לאן הבנק המרכזי הולך, בהנחה שהיא מובילה והיא באמת מובילה. כל הנאום הוקדש לסיבות למה לא צריך למהר ולהעלות ריבית. אפילו את העליה באינפלציה שבאמת היתה לאחרונה בארה"ב, אמרה הנגידה שהיא לא בטוחה שזו התפתחות בת קיימא ושהיא מוטרדת מהירידה בציפיות האינפלציה לטווח ארוך, כך שאחרי הנאום הזה הגעתי למסקנה שאם נראה שתי העלאות ריבית השנה – זה יהיה המקסימום. יכול להיות שנראה רק אחת."
הרמה של שוקי המניות נוכח ההיחלשות הכלכלית, מצב סביר?
"מבחינת עליות וירידות אנו דורכים במקום, זה לא שהבורסה עשתה מהלך. צריך לזכור שהריבית עדיין אפסית והיא תישאר אפסית לעוד הרבה זמן, מה שצפוי לתמוך בשווקים כמו שזה תמך בשנים האחרונות. יש עוד דברים חיוביים כמו עליה במחירי הנפט שהורידה קצת לחץ מהחברות וממדינות מסוימות, ויש גם התאוששות בשווקים מתעוררים. גם היחלשות הדולר הורידה לחץ מהשוק האמריקאי. יש פה גורמים מאזנים, למרות שזו לא תקופה פשוטה ומשקיעים צריכים להיות עם יד על הדופק ולבדוק נתונים כל הזמן."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  קנו מניות מכל הסוגים עליות בטוחות (ל"ת)
  רוני 06/04/2016 19:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  המומחה
  לוך 06/04/2016 16:04
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אתם לא באמת יודעים מה יהיה סתם זורקים מחשבות
  סגור
 • 3.
  השועל והכרם וריבית השקר
  נגידים שהרסו עולם 06/04/2016 15:34
  הגב לתגובה זו
  5 1
  צריך לעלות ריבית כבר לפני שנים ושוק חופשי.
  סגור
 • 2.
  איש רציני!!
  יצחק 06/04/2016 15:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל מילה שהוא מוציא מהפה נשמעת רצינית כל כך בגלל המבטא הרוסי הכבד שלו , אם היה ממליץ על משהו ספציפי הייתי קונה עכשיו רק בגלל הטון שלו..
  סגור
 • 1.
  כמו אלי אוחנה בבובה לילה (ל"ת)
  יכול לעלות או לרדת 06/04/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות