קרנית פלוג: "לא נהסס להשתמש גם בכלים לא קונבנציונלים"

קרנית פלוג: "שיפור השירותים הציבוריים יחייב למצוא איזו בין היקפיהן של ההוצאות האזרחית והביטחונית"
|
(14)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ

נגידת בנק ישראל הגישה היום לממשלה ולוועדת הכספים של הכנסת את הדין וחשבון של בנק ישראל לשנת 2014. ד"ר קרנית פלוג מנתחת את כלכלת ישראל ברקע לריבית הנמוכה, הירידה במחיר הנפט, העלייה בשער הדולר, טווח האינפלציה (1%-3%).

אחד הנושאים הבולטים שנגידת בנק ישראל בחרה להתייחס אליהם הוא מחירי הדיור הגבוהים: "מחירי הדירות הוסיפו לעלות השנה, המשך לתהליך שהחל ב-2007. הממשלה יזמה בשנתיים האחרונות מגוון צעדים להגדלתו של היצע הדירות, אולם רבים מהם טרם הגיעו לידי מימוש מלא. להבדיל מצעדים אלה, תכנית 'מע"מ אפס' עלולה הייתה להגדיל את הביקוש לדירות; התכנית לא אושרה בסופו של דבר, אולם ההמתנה לאישורה גרמה במהלך השנה לצמצום זמני של מספר העסקאות. מספרן של התחלות הבנייה נותר גבוה גם השנה, ומספרן של השלמות הבנייה הגיע לרמתו הגבוהה ביותר זה שנים".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מה הממשלה צריכה לעשות בתחום הדיור?

"כדי להמשיך לשמור על רמה גבוהה ובת-קיימא של התחלות בנייה, בפרט באזורי הביקוש, תידרש הממשלה להמשיך לפעול בצד ההיצע בכל התחומים הרלוונטיים - התכנון, שיווק הקרקעות, קידום הפינוי של מחנות צה"ל, וההתחדשות העירונית - תוך טיפול במעטפת הדרושה להתחלות בנייה, לרבות פיתוח תשתיות עירוניות, תִמרוץ הרשויות המקומיות לאשר בנייה בתחומיהן, ועוד. המפקח על הבנקים נקט השנה צעד נוסף כדי לצמצם את הסיכון הנשקף למערכת הבנקאות מהאשראי לדיור: הוא הורה להגדיל את כריות ההון שהבנקים נדרשים להקצות כנגד אשראי זה".

ריבית בנק ישראל בשפל היסטורי של 0.1% לאחר שלוש הפחתות ריבית דרמטיות ומפתיעות החל מחודש יולי 2014. הנגידה מופתעת מאינפלציה הנמוכה במשק נוכח הריבית הנמוכה שאמורה באופן תיאורטי להביא להגדלת ביקושים ולעליית מחירים.

קל מאוד להאשים את בנק ישראל בניפוח מחירי הדיור בגלל הריבית הנמוכה, אך במאה ה-21 עם הגלובאליזציה והיעדר גבולות כלכליים משק לא יכול להישאר עם ריבית חריגה כשבעולם יש ריבית אפסית.

קרנית פלוג תוקפת את אוזלת ידה של הממשלה: "הממשלה שולטת במרבית הקרקעות במדינה ובהליכי התכנון, ויש לה תפקיד חשוב בהגדלת היצע הדירות. התגובה של היצע הדיור לעלייה בביקושים שהסתמנה מ-2007 הייתה איטית ומהוססת. בשנתיים האחרונות ראינו גידול משמעותי בהיקפי סיומי הבנייה. אם אלה יתמידו, ויכללו גם את איזורי הביקוש, סביר שניראה קודם התייצבות ואח"כ אפילו ירידה במחירי הדירות. אבל כדי שזה יקרה נדרשת עבודה קשה של כל הגורמים הממשלתיים, ששת"פ ביניהם הוא המפתח להגדלת ההיצע לאורך זמן".

בבנק ישראל מעריכים שקיים פוטנציאל להגדלת היצע הדיור במרכז כרוך בציפוף באזורים האורבניים באמצעות כלים כמו יישום מוגבר של תמ"א 38; של פינוי בינוי; וגם של פינוי מחנות צה"ל ובנייה באזורים שיפונו.

לד"ר קרנית פלוג אג'נדה חברתית שבאה לידי ביטוי במחקרים שפרסמה בעבר. היום בראש בנק ישראל היא אומרת: "על הממשלה לפעול להגדלת הפריון במשק, להעמקת שילובן של אוכלוסיות מגוונות בשוק העבודה, ולשיפור רמתם של השירותים הציבוריים, בפרט החינוך. כדי להשיג יעדים אלה תצטרך הממשלה להגביר את יכולתה ליישם רפורמות שהיא יוזמת. שיפור השירותים הציבוריים יחייב גם למצוא את האיזון הראוי לאורך זמן בין היקפיהן של ההוצאות האזרחית והביטחונית. כל אלה יסייעו להגדיל את כושר התחרות של המשק, להאיץ את צמיחתו, להביא את פירות הצמיחה לכלל האוכלוסייה, ולצמצם את העוני ואי-השוויון".

תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  ספסרי קרקעות 95%שייכים למדינה !!! (ל"ת)
  חיים 13/04/2015 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  מחסור הדיור=מכוון ומתואם הנגיד +בובו=
  כותבי תרחישים 01/04/2015 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנגיד שעזב -והנעזב ,,- מתואמים טלפונית , היוזמה למחסור המכוון-מ " אל תגיד נגיד"- הוא רצה להיות הנגיד האירופאי- רצה להראות להם שמחירי הדיור הטסים , , . , מחזקים הבנקים בישראל ?!! ולכן הוא ראוי שהבנקאים יבחרו בו לנגיד אירופאי, לבסוף הוא הומלץ עי החניך שלו- ברנננקי, לסגנות הנגידה , מחליפו-תו מודעת למחסור המכוון-[ שימו לב המחסור המכוון שכביכול תורם לעמידות בנקים- בעצם גורם לפעולה הפוכה, מחירים שהינם בועה ומוחזקים עי חלק קטן מציבור יורדים למחיר שפוי,ופחות הנפילה גורמת לקיצון, מחירים שפויים-במיתון נתמכים עי קונים נבונים,
  סגור
 • 9.
  תפקידה של הנגידה להכנס לענייני קרקעות ולתקוף את הממשלה?
  רן 01/04/2015 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני חושב שלא.לא יתכן שכל פקיד יקח לו סמכות כאילו נבחר ע"י הציבור.לא משנה אם צודקת או לא.
  סגור
 • 8.
  זה רק תירוץ למה שהממשלה בינכה תכננה . להעביר אוכלוסיה
  פינוי מחנות צהל 01/04/2015 10:31
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לדרום ותו לא. לא חסר קרקעות בכלל. גם אפשר להרוס שיכונים מכוערים בני 60 שנה במרכז ולבנות חדש. אבל הבירוקרטיה וצרות העין חוגגים פה. העברת מחנות צהל לנגב תהיה בעתיד בכיה לדורות. לרכז הכל במקום אחד זה טמטום הכי גדול שיש הפוליטיקאים יודעים את זה אבל העיקר שיעבירו אנשים לשם בכח. כל בוקר אלפי חיילים ירוצו לתפוס את הרכבת לדרום אלפי חיילים במקום לחזור כל יום הביתה יחיו במחנות צהל צריך לספק להם מים חשמל מזון וכו. ורק תדמיינו מתקפת טילים על המחנות המרוכזות במקום אחד ותראו שיש פה מדינה מפגרת ומטומטמת שזורה חול בעיני הציבור. מחנות צהל במרכז הם הכרח . אסור לרכז הכל במקום אחד. ממשלה של חלמאים וטיפשים . בדיוק כמו ההחלטה שלהם לא לבנות במרכז ועכשיו יש תוצאות של בועת נדלן. אז....שלא יעבדו עליכם.
  סגור
 • 7.
  הביתה כמה שיותר מהר. (ל"ת)
  פלללןג 01/04/2015 10:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  אטום עכשו באופנה. נהנתניהו עושה על זה אין ספור סיבובים (ל"ת)
  כלומר 31/03/2015 20:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  כל הכבוד , פינוי מחנות צהל ופינוי קרקעות
  אלי 31/03/2015 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבניה , צהל הוא הגורם היחיד ששומר על הקרקעות המדינה כדי שלא יהיה כל המרכז בטון ואספלט . הכיוון הוא פינוי בינוי , העלות הקרקע היא 0 שם ניתן להוריד מחירי הדיור. אף דייר לא יהיה מוכן לשלם משכנתה גבוהה והנכס יהיה נמוך מהערך הקנוי
  סגור
 • 4.
  כל הזמן מאיימים בארץ הזו בפצצות אטום ובטילים כימיים (ל"ת)
  איציק 31/03/2015 13:49
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 3.
  איסור על משכנתאות= נשק בלתי קונוונציואנלי שיפיל מחירים
  ציפי 31/03/2015 13:29
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אבל הוא לא ריאלי. מה שכן ריאלי זה הגבלת משך המשכנתא ל 15 שנים בלבד, ולמשקיעים ל 10 שנים. בכך הסך הכולל של החזרי המשכנתא דווקא מוזל, אבל ההחזר החודשי גבוה יותר. את הישראלי כל מה שמעניין זה החזר חודשי, ולכן אם שכר דירה פתאום ייראה זול יותר, אנשים יבחרו להמתין עם קניית הדירה. למוכרים לא תהיה ברירה אלא להוריד מחירים בכל הארץ כדי "לפגוש" את הקונים. משכנתא קצרה גם מאפשרת להחזר החודשי לעלות פחות במקרה של עלייה בריבית בעתיד (כי המח"מ קצר). ***לגבי היצע: פלוג כועסת על הממשלה שלא מגדילה היצע, ושוכחת שסטנלי פישר ביקש בדצמבר 2011 בשיחה סגורה עם שר השיכון אטיאס, שלא יעברו את ה 40,000 התחלות בניה.
  סגור
 • אז אנשים ילכו לשוק האפור ומה עשית בזה? (ל"ת)
  שאפיק 31/03/2015 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  סיסמאות גם אני יודע לתת
  אזרח מודאג 31/03/2015 12:51
  הגב לתגובה זו
  9 0
  "על הממשלה לדאוג להגדלת הפריון במשק" "כדי להמשיך לשמור על רמה גבוהה ובת-קיימא של התחלות בנייה, בפרט באזורי הביקוש, תידרש הממשלה להמשיך לפעול בצד ההיצע בכל התחומים הרלוונטיים - התכנון, שיווק הקרקעות, קידום הפינוי של מחנות צה"ל, וההתחדשות העירונית - תוך טיפול במעטפת הדרושה להתחלות בנייה, לרבות פיתוח תשתיות עירוניות, תִמרוץ הרשויות המקומיות לאשר בנייה בתחומיהן, ועוד" יופי, ממש עוזר להגיד את כל הבעיות.... תביאי פתרונות, תוכניות, לא סיסמאות
  סגור
 • כול מנהל יודע ,כשהדברים הולכים לכוון שהוא רוצה ,לא עושי
  בא 31/03/2015 14:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ם כלום חוץ מסיסמאות ,תוכניות שלא יבוצעו ,וועדות קבורה , במקרה והעניינים לא הולכים בכוון הרצוי אז ,אז עושים באמת ומהר .
  סגור
 • 1.
  מנהלת מנותקת בטלנית וחולה ,כנסי ליוטיוב מוות קליני ותרא
  בא 31/03/2015 12:23
  הגב לתגובה זו
  11 1
  י לאן מועדות פנייך ,תתרכזי בדיווחים של אלה שירדו למטה לגיהנום ,שם יחברו אותך למצוקות של זוגצעיר שמנסה לשרוד בישראל כשמנהלים כמוך בשטח .
  סגור
 • כתוב בוטה אבל מה לעשות- נכון!! (ל"ת)
  Z 31/03/2015 12:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות