מנכ"ל וודסייד בארץ - "אנחנו מחויבים לבצע את ההשקעה בישראל במלואה"

בפגישה עם השר שלום חזר קולמן על עמדת החברה: יש לאשר במהירות את מסקנות ועדת צמחה וליישמן. לחץ בשוק : רציו נפלה כ-5%
|
(8)
אסדת לוויתן

"אנחנו מחויבים לבצע את ההשקעה בישראל במלואה", כך אמר היום מנכ"ל ענקית הנפט גז האוסטרלית, וודסייד, שמבקר בימים אלה בישראל, במסגרת פגישתו עם שר האנרגיה והמים, סילבן שלום. הנושא המרכזי עליו דיברו השניים היה העיכוב המתמשך באישור מסקנות ועדת צמח בממשלה ובכנסת, למרות ההבטחות שהבטיח ראש הממשלה לאישור מהיר של מסקנות הוועדה. השר שלום התחייב בפני קולמן כי הנושא יוכרע בישיבת הממשלה כבר בחודש הקרוב.

העיכוב באישור מסקנות הוועדה מותיר בחוסר ודאות את סוגיית יצוא הגז הטבעי מהמאגרים הגדולים שנמצאו בחופי ישראל, ובראשם מאגר "לוויתן", מה שמעכב את וודסייד מלחתום על העסקה במסגרתה היא צפויה להשקיע בפיתוח מאגר "לוויתן" כ-1.2 מיליארד דולר בתמורה ל-30% מהרשיון.

הלחץ בשוק הישראלי בא לידי ביטוי בירידות שרושמות מניות השותפויות הקשורות למאגר. מניית רציו יורדת כעת ב-2.5% לאחר שמוקדם יותר כבר נפלה ב-4.75% והיא נסחרת כיום ברמה של כ-30 אגורות, רמתה הנמוכה ביותר מאז חודש אוקטובר.

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, נפגש היום (ה') בלשכתו בת"א עם פיטר קולמן, מנכ"ל חברת WOODSIDE האוסטרלית השותפה בהסכם מותנה לשותפות במאגר "לוויתן" ודן עימו בסוגיית מאגר לוויתן ובמשק הגז הטבעי בישראל.

"בכל מקרה, לא יהיה ייצוא אפס של גז"

השר שלום הציג בפני קולמן את הדעות השונות בישראל הקשורות לייצוא הגז הטבעי ומסקנות הועדה הבינמשרדית לבחינת מדיניות הממשלה בנושא הגז הטבעי בישראל ועדכן כי הנושא יוכרע בישיבת הממשלה בחודש הקרוב.

השר שלום אמר: "בכל מקרה, לא יהיה ייצוא אפס של גז. אנו נעשה הכל כדי למשוך חברות בינלאומיות לפעול ולהשקיע בישראל ולמצוא תגליות חדשות. צריכים למצוא את האיזון הנכון שבין שמירה על אוצרות הטבע לדורות הבאים לבין משיכת חברות מחו"ל להשקיע בישראל. אנסה לשכנע את חבריי השרים לפעול עפ"י הדרך הזו".

במהלך הפגישה חזר קולמן על עמדת החברה לפיה יש לאשר במהירות את מסקנות הוועדה וליישמן. בנוסף, ציין כי כדי להוזיל את מחירי הגז הטבעי לשימוש פנימי יש לייצא כמויות מסוימות של גז טבעי.

קולמן הוסיף כי WOODSIDE לא מתכוונת להציב תנאים מוקדמים וכי היא מחויבת לבצע את ההשקעה בישראל במלואה, לפעול במשק הגז הטבעי הישראלי ובמאגר לוויתן. עוד הוסיף קולמן את החשיבות של המשך הפעולה והפיתוח של המאגר על מנת לחשוף תגליות חדשות.

נזכיר כי אתמול זינקה מניית וודסייד בבורסה בסידני בשיעור חד של קרוב ל-10%, העלייה היומית החדה מאז 2008, לאחר הודיעה על חלוקת שמן, זאת בעקבות ויתור על ביצוע פרויקט עתיר השקעות, שלפי התחזיות עלותו אמורה הייתה להסתכם ב-45 מיליארד דולר. וודסייד מחלקת דיבידנד ענק

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ש
  שרה 25/04/2013 15:16
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אני לא מבין כל המנכלים צרכים להיפגש רק עם שרה כי האדון בבי היפוטנט ושרה היא הקובעת
  סגור
 • 5.
  רציו
  רציו 25/04/2013 14:43
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מה קורה ברציו למה נופלת ככה חייבים לאשר את צמח אחרת הגז ישאר באדמה תפסת מרובה לא תפסת
  סגור
 • 4.
  הצעה למר לקולמן לשקול שותפות עם גבעות בקידוחי יבשה. (ל"ת)
  בעילום שם 25/04/2013 14:13
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • במחשבה נוספת, כדאי אולי לכולם לשקול הצעה כזו, ולא רק
  בעילום שם 26/04/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ספציפית למר קולמן, מנכ"ל וודסייד. בינתיים, אף אחד מהמוסדיים לא הצטרף ולא ברור לי מדוע? האם לא מעוניינים בקידוחי יבשה בגלל האכזבות שהיו בעבר, או אולי הנהלת גבעות אינה מעוניינת בצירוף שותף?
  סגור
 • 3.
  יצוא גז
  huxh 25/04/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  13 1
  אם הממשלה לא תתעשת ולא תאשר יצוא הגז .הגז יישאר טמון בקרקע וחברות חיפושי הגז ייעלמו. ואז חובת המשקיעים שהפסידו כסף רב לא תהיה להם ברירה לדרוש מהממשלה פיצויים הוגנים..אפילו אם צריך בעזרת בית המשפט .
  סגור
 • פיצויים? הצחקתני. (ל"ת)
  ממ ממה 25/04/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  היצוא יתקיים, על אפם וחמתם של שמאלני ישראל. כי ששינסקי
  גד 25/04/2013 13:30
  הגב לתגובה זו
  16 0
  טוב ליצוא ! שלי תשבור את ראשה הפוליטי בסוגיה הזאת.
  סגור
 • 1.
  חתיכת אפס הסילבן הזה רק מחפש כבוד לך לעבוד טפיל (ל"ת)
  תום 25/04/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  13 3
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות