ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

משקיעים בבורסה 'לטווח הארוך'? תתרגלו לעולם הולך נגדכם -"הגענו סוף הדרך"

אלכס זבז'ינסקי ממיטב דש במאמר ל-Bizportal על הסיטואציה הנוכחית בעולם ההשקעות
 |  15
לא קל
Share
"הנתונים בדבר התשואות שהושגו בעבר, אינם מהווים כל אינדיקציה לגבי התשואות שיושגו בעתיד", כך מתחיל גילוי נאות במצגות בנושא ההשקעות. כעת, אמירה משפטית זו יכולה להתפרש גם כמתן תחזית די מדויקת.


מדברים היום רבות על התשואה הזניחה שהמשקיעים יוכלו להשיג בעתיד מחלקו של התיק שמורכב מהאג"ח והפיקדונות. הריבית בעולם המפותח נמצאת בשפל וגם התשואות באג"ח הממשלתיות, אשר בחלק מהמדינות מציעות תשואה אפסית או אף שלילית לטווחים של עד עשר שנים. גם באג"ח החברות המשקיעים מסתפקים היום בתשואה ריאלית לפדיון הנמוכה בכ-50% מהתשואה הממוצעת בשני העשורים האחרונים.

צריכים לזכור שהתשואה הגבוהה ממנה נהנו המשקיעים מרכיב האג"ח בתיק בשלושים השנים האחרונות הניבו רווחי הון שהיו תוצאה של הירידה באינפלציה ובריבית. כעת, לפי כל הדעות, הגענו לסוף הדרך – מחזיקי האג"ח יסתפקו בתשואה שוטפת זניחה כאשר רווחי הון מאיימים להפוך להפסדים עם עלייה בתשואות האג"ח.הבעיה היא שגם המניות לא יצליחו ככל הנראה להשיג את התשואות אליהן התרגלו המשקיעים בעשורים האחרונים. האשם בכך לא טמון בצמיחה הכלכלית הנמוכה השוררת כעת בעולם, או לפחות בעיקר לא בה. הכוחות שסייעו למניות להניב תשואה ריאלית שנתית ממוצעת של כ-7% מאז אמצע שנות השמונים בשוקי המניות המערביים פשוט עומדים לפוג.על אילו כוחות מדובר?
קודם כל, אותה הירידה ארוכת שנים באינפלציה ובריבית תמכה לאורך כל הדרך לא רק באג"ח אלא גם במניות. בתקופה של אינפלציה גבוהה עד אמצע שנות ה-80 בארה"ב, המניות נסחרו במכפיל רווח ממוצע של כ-9, לעומת המכפיל הממוצע 18 מאז ועד היום. האינפלציה הגבוהה פוגעת במניות בשתי הדרכים. היא מורידה את רווחיות החברות שבדרך כלל לא מצליחות לגלגל את כל ההתייקרויות בעלויות אל הצרכן. כמו כן, בתקופה של אינפלציה גבוהה, האלטרנטיבה האג"חית נראית אטרקטיבית בזכות הריביות הנומינאליות הגבוהות. בשל כך המשקיעים מוכנים לקנות מניות במחירים נמוכים יותר, כדי להגביר אטרקטיביות ביחס לאג"ח.

מעבר לעלייה במכפילים, הורדת הריבית לאורך שני העשורים האחרונים הוזילה את עלויות המימון של החברות וגרמה לעלייה בערך התקבולים העתידיים שלהן, מה שהסתכם בסוף בעליית שווי מניותיהן. עידן זה נגמר. מעתה המניות לא יקבלו תמיכה מהמשך הוזלת הריבית והאינפלציה.

תהליך נוסף שתמך בחברות ובמניותיהן היה עליית כוחן של המדינות המתפתחות. המדינות המתפתחות סייעו לעליית שווי החברות בשני המישורים. ראשית, עליית מעמד הביניים וצורכי השקעה מוגברים של המדינות המתפתחות היו מקור לרווחים ניכרים לחברות המערביות שסיפקו למדינות המתפתחות את המוצרים והשירותים להם היו זקוקות.

במישור השני, הצטרפות כוח עבודה במדינות המתפתחות לשרשרת הייצור העולמית הוזילה עלויות הייצור של החברות המערביות והובילה לעלייה ברווחים. מיליוני כפריים מסין שעברו לעבוד בתעשייה ומיליונים רבים של העובדים שהיו מאחורי מסך הברזל הצטרפו לכוח העבודה העולמי. גם במישור זה המצב משתנה. העובדים הזולים במדינות המתפתחות כבר לא כל כך זולים. כמובן שעדיין אפשר למצוא מדינות עניות שיספקו כוח עבודה זול, אך המהלך הגדול מאחורינו.

בנוסף, במדינות מתפתחות עצמן קמו מתחרים חזקים מאוד לחברות המערביות בכל התחומים אשר נוגסים ברווחיות שלהן. הקונצרנים התעשייתיים מהמדינות המתפתחות מתאפיינים ביעילות גבוהה ובאסטרטגיית נתח שוק על חשבון הרווחים. החיים הקלים של החברות ממערב של גריפת רווחים גבוהים באמצעות הגדלת שורת הכנסות והקטנת שורת ההוצאות מעלייתן של המדינות המתפתחות נגמרו.

האויב: הטכנולוגיה
כוח נוסף שמאיים על רווחיות המגזר העסקי ומתעצם במיוחד בשנים האחרונות צומח מהמהפכה הטכנולוגית. המתחרים החדשים נולדים כחברות סטארט-אפ קטנות שבמהירות בזק הופכות למתחרים/מחסלים של חברות ענק ותיקות בתחומים שונים. חברת הצילום קודאק, בלוקבאסטר, נוקיה, הוצאות לאור, חברות התקליטים, חברות התקשורת ועוד רבות אחרות יכולות לספר את הסיפור של המהפכה הטכנולוגית ששינתה פניה של תעשייה.

השינויים הטכנולוגיים תמיד מלווים בירידה חדה ברווחיות החברות, והנהנה העיקרי בדרך כלל הנו הצרכן. אולם, מניות הסקטורים המסורתיים שמותקפים ע"י המתחרים החדשים והזריזים בדרך כלל סובלות מירידות חדות. אפשר לתאר כדוגמה את מניות הבנקים אשר בנוסף לדרישות הרגולטוריות סובלות מהאיומים הבאים מתעשיית ה-Fintech המתפתחת במהירות. איום נוסף על החברות המסורתיות מהתפתחות הטכנולוגית נובע מהקמת פלטפורמות כגון Amazon, Alibaba וכו' שמאפשרות לאלפי עסקים קטנים ובינוניים להתחרות בחברות המסורתיות בכל התחומים ובכל האזורים.

תחרות מצד הטכנולוגיה מייצרת מנצחים בודדים והרבה קורבנות בדרך. מבחינת שוק המניות זאת כנראה לא תופעה חיובית כל כך שעשויה לגרום לעלייה בסיכון של השקעה במניות כאפיק בשעה שהפיצוי על אותה עלייה בסיכון לא מספק.

אם לא די באיומים שכבר צוינו, גם בתחום המיסוי התמונה הולכת להשתנות לרעת רווחיות החברות. בעשורים האחרונים הממשלות ניהלו מדיניות אקטיבית שהורדת רף המס למגזר העסקי כדי להגביר את האטרקטיביות לחברות גלובליות. כעת, הלכי רוח השתנו. הממשלות נמצאות בגירעונות גדולים ומחפשות מקורות מימון. לא רק שהמגמה של ירידה במס' החברות צפוי להיבלם ואולי אף להתהפך, אלא שהממשלות "מחפשות" את החברות שניצלו פרצות שונות כדי לשלם פחות מס. הצעדים הללו טובים לקופה הציבורית וצודקים ככל שיהיו בסופו של דבר יפגעו ברווחיות החברות.

ברבעונים האחרונים נרשמה ירידה ברווחיות החברות המערביות. סיבות נקודתיות וזמניות הוצגו כהסבר לתופעה. יתכן מאוד שהסיבות לירידה ברווחיות לא כל כך זמניות, אלא מבניות ומקיפות הרבה יותר. המניות כאפיק המשקף רווחיות המגזר העסקי צפוי להיות מושפע משינוי המגמות הכלכליות, הטכנולוגיות והרגולטוריות. נגמר העידן שהטיב עם האפיק. מרבית ההשפעות העתידיות צפויות להיות שליליות ביחס למה התרגלו המשקיעים בעבר. לכן, גם מאפיק זה, כמו מאג"ח, צריכים להנמיך ציפיות.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

15 תגובות ב-13 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
13 דניאל תל אביב 18/06/2016 23:43 בקיצור אתה מצדיק תשואות גרועות שאתה צופה למשקיעים אצלך?
לא הבנתי? אין יותר תשואות טובות? אז אולי כדאי להוציא את הכסף שמושקע אצלכם ולשים אותו בדירה כי שם עושים 3 אחוז צמוד מדד. כל מה שצריך זה להתמודד עם שוכר. בלבלן שכל.
12 משיח 15/06/2016 10:43 הכל נכון, אבל
משקיע חכם יחפש את החברות שבאמצעות טכנ' הולכות לגדול ויבטיח לעצמו תשואה מצויינת לשנים הבאות. נכון שמי שישקיע במדדים הכוללים חברות בדרך למטה ישיג תשואה נמוכה יותר מבעבר
11 שלמה גרינברג 15/06/2016 09:24 עצוב לקרוא מאמר כזה שבא מעטו של בכיר במיטב
התפלאתי לקרוא את המאמר שהרי מיטב מתהדרת (ובצדק) בהבנת השוק, בניהול מבוסס על עובדות ולא על כותרות. מה פירוש, "הגענו לסוף הדרך"? האם גם ב 1982, כאשר האינפלציה והריבית החלו במסען דרומה בעקבות הריגניזם הכלכלי ולאחר מכן ההתייעלות הטכנולוגית, כתבת "הגענו לסוף הדרך"? המשפט, "הנתונים בדבר התשואות שהושגו בעבר, אינם מהווים כל אינדיקציה לגבי התשואות שיושגו בעתיד", נאמר בקביעות מאז החלו מומחים להרצות על השוק האמריקאי בסוף המאה ה 19. "האויב הוא הטכנולוגיה"? עצתי לך שתבלה שנה בתעשייה, בכול תעשייה, ותגלה איזה אויב היא הטכנולוגיה. נכון, המניות "יקרות" כי הן בשיא כול הזמנים (מה שאומר משהו לגבי המסקנות של המאמר) ונכון, אגרות החוב עשויות לרדת בגלל העליות הצפויות בריבית, אם וכאשר יקרו אבל להסיק שהגענו לסוף הדרך ולנסות לשכנע שזה כך באמצעות המאמר הזה? בחייך!!!
10 כלכלן 14/06/2016 23:07 גיבוב של שטויות
טענות לא רציניות בכלל. מימון חברות זול ונגיש מתמיד, האינפלציה נמוכה וככל הנראה תישאר נמוכה עוד הרבה שנים. לא היה זמן טוב מזה להשקיע במניות, הבעיה היחידה: אובמה/קלינטון/טראמפ שיוצרים המון אי ודאות, תוכניות חילוץ כושלות, בזבוז כסף אדיר של משלמי המיסים על תוכניות לא יעילות (אובמהקר).
9 שלמה 14/06/2016 22:36 המהפכה הטכנולוגית מצויינת למניות
כתבה מלאה בטעויות.הטכנולוגיה והתקדמותה מצויינות לשוק המניות ולחברות. מיעלות ומפחיתות עלויות ומגדילות בהרבה את החשיפה והקנייה של המוצרים
8 אין עקביות 14/06/2016 22:32 כל פעם שרציתי למשוך כסף ממיטב דש עלה הטווח הארוך
למה לשים אצלכם כסף ? אתם זה הטווח הארוך אחרת נלך כולם לקזינו ולא נשלם לכם דמי ניהול... על זה לא חשבת כלכלם יקר לפני שכתבת את המאמר המדהים הזה... ואולי רק רצית להסביר שלא יהיו לכם תשואות בעתיד...
7 כלכלן 14/06/2016 21:42 תבדוק קודם מה היה התמ"ג בשנות ה 80 לעומת היום,לפי הנתון
הזה המכפילים צריכים להיות אפילו הרבה מעל הנכחי.
6 דוד מירושלים 14/06/2016 20:38 הנבואה בייחוד לגבי העתיד = טיפשות
כל מה שכתוב במאמר נכון. אולם אני בטוח שתהיינה עליות ואז בהחלט יכול להיות שממש אותם האנשים שכתבו מאמר זה, יסבירו מדוע השוק עומד לעלות. אני כשלעצמי כבר שנה ב97% מכספי בחוץ. מחכה לנובמבר לאחר הבחירות בארה"ב. כמובן שזה סיכון מסויים היות ויכול להיות שדווקא לקראת נובמבר תהיינה עליות בהתאם לסקרי בחירות שיפורסמו
אביחי 14/06/2016 23:14 הנבואה בייחוד לגבי העבר = גאונות (ל"ת)
5 הריבית האפסית 14/06/2016 19:58 נוראית ,שורש כל הרע,נגידים שדואגים לעצמם
ןלא לכלכלות
אלי 14/06/2016 22:05 ללא ריבית האפס לא היית חושב על השקעה
צריך היה לבחור בין מיתון שאי אפשר לנבא כמה הוא ידרדר אותנו או רווחים זניחים בשוק ההון והם בחרו ב"לא מיתון".
4 היזהרו 14/06/2016 19:33 היזהרו מהודעות מטעות, הכל כדי שתיקנו פוטים (ל"ת)
3 גלובליוס 14/06/2016 19:32 ואולי, בסביבת ריבית 0 שקיצה אינו נראה, השקעה ארוכת טווח
במניות דיבידנד היא ה א ס ט ר ט ג י ה. כמובן, זאת, ככל שנתן, תוך שקלול מרכיבי הסיכון השונים.
2 שחרזדה 14/06/2016 17:47 אולי אתה צודק
ואולי לא !
1 יהודה55 14/06/2016 15:24 קראתי
ונדהמתי מגיבוב השטויות שהצגת. אינך מתיחס להוזלת האנרגיה, ולמעבר היצור לטכנולוגיות מתקדמות המיתרות כח אדם זול.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.