לזהות את ההזדמנות: קניית דירה על הנייר

רכישת דירה בשלב המכירה המוקדמת של פרויקט בניה יכולה להוריד את מחירה בעשרות אחוזים. הסיכונים נמוכים, היתרונות גבוהים ועם קצת תעוזה וספונטניות ניתן להפוך את הדירה החדשה לעסקה טובה
|
(12)
מטבח א.דורי, צילום: יח"צ

<<< הכתבה בשיתוף א.דורי>>>
היממה שלאחר ההודעה על פירוק הממשלה התאפיינה בנהירה של ממש אל מרכזי מכירות הקבלנים ויזמי הנדל"ן. אלפי רוכשים הבינו שנדפק המסמר האחרון בארון הקבורה של חוק מע"מ 0%, וכי המחירים צפויים לעלות בקרוב. למעשה, שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הצליח לעצור את המחירים לתקופה קצרה בלבד, וע"פ נתוני השמאי הממשלתי מחירי הדירות עלו ב-4% בממוצע בחצי שנה האחרונה. סוף 2014 התאפיינה במחירים גבוהים בכ-6% מהתקופה המקבילה אשתקד.

איך אפשר עוד למצוא מציאות בלי להתפשר על מיקום או על דירה חדשה, ואיפה אפשר למצוא דירה, שהיא גם עסקה טובה? בדיקת נתוני רשם המקרקעין מעלה שדירה בשלב מוקדם בפרויקט יכולה לעלות עד עשרות אחוזים פחות מדירה שתימכר בשלב מאוחר יותר. רק בתחילת החודש יכולנו לשמוע על דירות 3 חדרים במגדל יוקרה ליד כיכר המדינה בתל אביב, שנמכרו ב-2.2 מיליון שקל. כשהדירה היקרה בבניין עולה 60 מיליון שקל, ניתן להסיק שכשיעמוד המגדל גם דירות ה-3 חדרים יעלו בכמה עשרות אחוזים.

עוד בשלב השרטוטים
ההבדלים הגדולים במחיר נעוצים, בין השאר, ב"חוק חפציבה" שנחקק בעקבות קריסתה של חברת הבניה, והצורך להעניק הגנה על כספם של רוכשי דירות מפני משברים מעין אלה. ע"פ החוק, כל פרויקט בניה חייב להיבנות בשיטה של ליווי פיננסי ע"י הבנקים ומחויב בחשבון ליווי סגור שאליו עוברים כספי הרוכשים. הבנקים מעניקים ערבות בנקאית רק כנגד גבוה של היזם וככל שיש יותר מכירות מובטחות, המימון העצמי של היזמים נמוך יותר.

אפשר לחשוב על זה כפרויקט מימון המונים ב- kickstarter. היזם מבקש לממן את פרויקט הבניה והוא נעזר ברוכשי הדירות כבר מהרגע הראשון. מקדמות התשלום מממנות את הפרויקט, שלב אחרי שלב.

פריסייל - מכירה מוקדמת - הוא השלב בו הדירות מוצעות במחירים שמשקפים הנחה. הפריסייל מתחיל פעמים רבות עוד בטרם התקבלו היתרי הבניה מוועדות התכנון, מה שנקרא דירה על הנייר. נשמע מלחיץ, אבל החשש הבסיסי של רוכשים לקנות דירה בשלב מוקדם כל כך הוא יותר בשל ה"טראומה לאומית" מהעבר וסיפורי עוקץ ישנים. בעזרת "חוק חפציבה" הורידה הממשלה את הסיכון בצורה משמעותית מבחינת היכולת לקבל את הדירה או את הכסף בחזרה.

תפסו את מחירי ההשקה בפרויקט החדש בגני תקווה. לפרטים לחצו כאן

בלי לערב הורים
"המחיר הוא גם אפשרויות התשלום הנוחות", מסביר ערן לוי, מנכ"ל אתר גורו. למשל, האפשרות לשים סכום כסף נמוך יחסית בהתחלה ואת השאר בפריסה ארוכה היא משמעותית לרוכשים רבים. "חוץ מזה, שבפריסייל, בהכרח מבחר הדירות גדול ומגוון יותר ואפשר לבחור דירה בגודל שרצינו, עם הכיוונים שרצינו, בקומה הרצויה מבלי להתפשר, בטח אם הדירה זולה יותר ממה שתימכר בשלב מאוחר יותר של הפרויקט".

ובכל זאת, מהם החסרונות ברכישה כזאת?
"צריך לזכור שהמחיר תמיד צמוד למדד, כך שסכום מאוד גדול של הכסף יהיה צמוד לתקופה ארוכה", אומר לוי. "כ-85% מהסכום הכללי יהיה צמוד למדד תשומות הבניה למשך כמה שנים. יש לקחת את זה בחשבון בחישוב המחיר הסופי."

"הרכישה בפריסייל נסמכת הרבה על תחושות בטן. יש פחות אמצעי המחשה, עדיין אין דירה לדוגמא או בניין דומה להסתכל בו על דירות. המון פעמים השכונה עצמה עדיין לא בנויה ועומדת כולה, וכל הקניה היא על סמך תוכניות ושרטוטים. אנשי עסקים יכולים להרוויח לא מעט מקניה בפריסייל ומכירה לאחר שהסתיימה הבניה, למשפחות זה קצת יותר קשה. משפחה צריכה להרגיש, לבדוק, לישון קצת על ההחלטה וככל שהזמן עובר מדובר בהפרשים לא קטנים של כסף".

למי מתאים לרכוש דירה עוד לפני שנבנתה?
"מצד אחד, הסיכון כמו שאמרנו הוא נמוך. המדינה העבירה חוק שבהחלט מגן על הרוכשים ומאפשר בדיוק עסקאות מעין אלה. מצד שני, רכישת דירה על הנייר בכל זאת מתאימה לאנשים שיודעים מה הם רוצים, בעלי ביטחון ביחס להחלטותיהם וכאלה שמבינים ויודעים לקרוא בין השורות את היכולת של החברה להוציא לפועל את המוצר."

"זה לא מתאים למי שזקוק לפתרון מגורים בפחות משנתיים וחצי. בנוסף, הרבה פעמים לזוגות צעירים קשה יותר לקנות דירה מהסוג הזה כי זה דורש יכולת קבלת החלטה מהירה. כאלו שנסמכים על מימון מההורים והמשפחה, בד"כ משתפים את בני המשפחה בקבלת ההחלטות וכשמתחילים להכניס את כל המשפחה להחלטה וכל אחד רוצה לדעת משהו, חלון הזדמנויות הפריסייל פחות או יותר נסגר".

איפה ואיך?
השאלה המתבקשת היא, איך מחפשים דירה בפרויקט שעוד לא נבנה? ע"פ הנתונים 75% מהרוכשים מתחילים במחקר באינטרנט ומנסים לאתר דרך האתרים הרלוונטיים את כל הפרויקטים שנמצאים בבניה. כדאי להתעניין לעומק במדורי הנדל"ן בעיתונים ובאתרים הכלכליים, ובין השאר לחפש כותרות אודות היתרי בניה שניתנו או בקשות להם. ובדרך כלל שלב השקת פרויקט מלווה בקמפיין רועש ואגרסיבי, כך שרק צריך לשים לב לפרסומים - בעיקר ברשת.

יש גם פרויקטים בהם המכירה המוקדמת מתאפיינת בשיטה של "מפה לאוזן". משיקולים שונים, מחליטים המשווקים להתחיל בפרי-סייל שקט - חבר מביא חבר. "כשרוכש פוטנציאלי שומע על דבר כזה, ברוב הפעמים זאת הזדמנות ששווה לבדוק", ממליץ לוי.

פעמים רבות מדובר בהפרשים של 10%-15%, שהם סכומים גבוהים והזדמנויות שלא כדאי לפספס. דירה בפרויקט צפון אור עקיבא נמכרה באוגוסט 2012 ב-940 אלף שקל. דירה זהה עולה היום מעל ל-1,150,000 שקלים. באשקלון, בפרויקט "קדמת הים" ההפרש בין דירה בת 4 חדרים, שנמכרה בתחילת יולי 2007 (695,000 שקל) לדירה זהה שנמכרה באוגוסט 2010 (1,155,000) עומד על 66.1%.

צריך לציין כי הפערים במחירי הדירות בין שלב המכירה המוקדמת לתום המכירה תלויים כמובן גם בגורמים נוספים כמו מיקום וסוג הפרויקט, גודלו של הפרויקט, משך זמן הבנייה ועוד.
"ההשבחה הטובה ביותר לאחר רכישה בפריסייל נעשית בפרויקטים שנבנים בשכונות חדשות", טוען לוי. שהרי, הרוכשים הראשונים קנו דירה באזור בניה, האחרונים כבר זוכים להיכנס כמעט מיידית לשכונה חדשה עם תשתיות חדשות, שטחים ציבוריים מוכנים ולעיתים אף גן ילדים חדש או בית ספר.

עוד הזדמנויות ניתן למצוא באחד מהפרויקטים החדשים הנבנים במסגרת הפינוי-בינוי בשכונת נווה שרת בתל אביב, פארק TLV של יצחק תשובה שאבן ממנו עוד לא הונחה, או באחד הפרויקטים החדשים הנבנים בשכונת גנים החדשה בגני תקווה.

בואו לתפוס את שלב המכירה המוקדמת בפרויקט My Dori בגני תקווה. לפרטים לחצו כאן

*** הכתבה בשיתוף א.דורי

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  נו אם ככה זה עסק לכל החיים??! לקנות ולמכור פשוט לא?? (ל"ת)
  אלעד 05/10/2015 22:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 8.
  עדיף לקנות על הנייר שהבניין בהקמה
  מרקו 21/03/2015 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלומר ישארו שנה פלוס למסירה. על הנייר קשה לדעת איך הבניין יראה ואיך יהיה הגימור
  סגור
 • 7.
  תתרחקו מא. דורי
  בוב הרשה 15/03/2015 11:25
  הגב לתגובה זו
  3 2
  קנינו מהם דירה בדורי דרים במוצקין. הם היו בסדר גמור עד שהגיע תאריך מסירת הדירות. הם מנסים לאלץ אותנו לקחת דירות לא מוכנות ומלאות פגמים שלא מאפשרים מגורים, כדי לא לשלם פיצויים. על הדרך הם משקרים לנו בלי חשבון, ועושים הכל כדי להפר את החוזה עימנו בלי לשלם קנס. תתרחקו
  סגור
 • 6.
  אחת שקנתה- כנסו, חשוב!
  גלית 19/02/2015 00:02
  הגב לתגובה זו
  11 5
  קנינו דירה בחריש באחד מהפרוייקטים של העמותות. כשקו נים דירה על הנייר היזמים שולחים אנשי שיווק שמוסרים מידע שגוי החל מתאריךתחילת בניה (אנחננו באיחור של שנה וחצי כבר, פרוייקטים אחרים באיחור של כמעט שנתיים). מסתבר שבכל קבוצת רכישה יש ועד והוא אמור "להחליט" לגבי הקבלן, נק' חשמל, ריצוף,תוכניות חשמל... קבלנו תכנון דירות מהאדיכלים שהיה פשוט גרוע. עד היום ךא קבלנו היתר בניה. כל שבוע אומרים לנו שהאישור יגיע... יש צפי לעליה כבר של 200 אלף שקל ויותר ממש בזמן הקרוב. דחפו לנו מחסנים למרות שבכנס שיווק אמרו במפורש שזה יהיה נתון לבחירתנו... בקצור,מי שקונה שיבקש קודם להכנס לקבוצות פייסבוק של העמותות למרות שהן סגורות. נסו דרך חברים,מכרים. עצתי- לא להתקרב. נכון שזה יהיה שווה בסוף אבל השאלה אם זה יקרה ואתה חוטף בדרך 10 התקפי בכי כל הזמן משקרים אותך ומסתירים ממך מידע ובסוף תמיד! אבל תמיד ! עושים מה שהיזם עושה למרות שיש ועד והוא זה שאמור "להחליט".
  סגור
 • 5.
  לבדוק טוב עלויות לפני הרכישה
  פליפר 11/02/2015 12:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ביררתי לגבי ראש העין לפני שנתיים ואז מתברר שעדיף למצוא דירה בנויה במצב טוב ולחסוך שכירות, הצמדות, עוד, מזגנים ועוד ועוד. הקבלנים מכירים את המספרים ומקזזים לכם את הרווח. אם המחיר עלה זה עלה בכל העיר
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  שכחתם ~ 200אלף שח שכ"ד בתקופת הבנייה, שמקזז את הרווח (ל"ת)
  כלכלן בכיר 08/02/2015 19:25
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • מה זאת אומרת??? קצת פירוט,תודה (ל"ת)
  אלעד 05/10/2015 22:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  ב"קדמת הים" ההפרש בין מחיר דירה ב-2007 לעכשיו הוא 66%..
  שרון 03/02/2015 07:58
  הגב לתגובה זו
  3 3
  הגילוי הנאות: המחירים של כל הדירות עלו ככה מ-2007...
  סגור
 • 2.
  באמת, עליית מחירים בין 2007 ל 2010? פשוט המחירים קפצו
  במבינו המקורי (מIOL) 16/01/2015 20:33
  הגב לתגובה זו
  5 2
  רוב ההפרשים הגבוהים נובעים כתוצאה ממגמת עלית מחירים, הפרש בין דירה על הנייר לאותה דירה מוכנה הוא כ 15% סכום שאין לזלזל בו, רק שכאשר אתה משקיע בדירה על הנייר, אתה בעצם מהמר שהמחירים ימשיכו לעלות, בטווח המחירים של 2007 ברור שהמחירים קפצו ב 3 שנים אבל ברמת המחירים של היום (שיא של כול הזמנים) אתה מהמר ולא יכול לדעת מתי תהיה שינוי מגמה ב 3 השנים הקרובות. כמובן שבמקביל אתה מהמר על גובה הריבית, כאשר אתה לוקח משכנתה ועל יציבות השקל אם אתה נוטל משכנתה צמודת מדד.. בקיצור דירה על הנייר היא השקעה למי שחסרים 15-20% להון העצמי אבל מצד שני אם הם גרים אצל ההורים ולא צריכים לשלם שכר דירה במקביל, כי אז הם מפסידים גם שכר דירה של 3 שנים...
  סגור
 • לקנות רק יד שנייה ודרך מתווך (ל"ת)
  אחד שמבין 02/02/2015 07:07
  הגב לתגובה זו
  1 18
  סגור
 • יד שנייה כן, מתווך לא (ל"ת)
  בחורה 14/03/2015 15:56
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 1.
  כתבה ממומנת
  צביקה 08/01/2015 19:47
  הגב לתגובה זו
  12 6
  בשירות הקבלנים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות