מה אומר החוק? ומה המצב בשטח?

|
(1)
gidull, צילום: יח"צ

הכתבה נכתבה על ידי עו"ד רן תגר

קנאביס הוא הסם הנפוץ ביותר בישראל, ופופולרי בקרב שכבות רבות באוכלוסיה.
בעבודתי כעו"ד פלילי נתקלתי בקטינים בני 15 ועד "קשישים" בני 70 אשר מעשנים קנאביס, קיבוצניקים, מושבניקים, עירוניים מיישובים מבוססים יותר ומעיירות פיתוח, חיילים בשירות סדיר, אזרחים ועוד.
עד לפני מספר שנים היתה אספקה "סדירה" של קנאביס וחשיש משכנינו מצפון ומדרום, אך לאור המצב הביטחוני – התפתחה תופעה של גידול קנאביס ע"י הצרכנים עצמם.
ישנן שיטות שונות ומגוונות לגידול קנאביס – גידול בחוץ (גידול בגינה או באוהל גידול), גידול בבית בארון ייעודי לכך, גידול הידרופוני (גידול צמחים במצע מנותק ללא שימוש בהזנה דרך אדמה דשנה) ועוד ועוד.
המשותף לכל השיטות, לצערם הרב של המגדלים, הוא שגידול קנאביס מהווה עבירה חמורה על החוק.
רגע, מה זה בעצם גידול?
בואו נעשה סדר – "גידול" נחשב ככזה ברגע שזרע קנאביס נבט לו, ומבחינת "החוק היבש" אין הבדל בין נבט קטן לעשרות שתילים מפותחים.
בפועל, כמובן שבית המשפט יבחין בין שני המצבים הנ"ל, ומן הסתם העונש על כל אחד מהם יהיה שונה.
טוב שהזכרת עונש. מה העונש על גידול?
"פקודת הסמים המסוכנים" היא שמו של דבר החקיקה המתייחס, בין השאר, לעבירת הגידול ולעונש הצפוי למי שהורשע בעבירה כזו.
ככלל, העונש המירבי על גידול קנאביס (וסמים בכלל) עומד על 20 שנות מאסר.
לא הבנתי, אם יתפסו אותי מגדל עציץ או שניים, אני עלול ללכת לכלא ל-20 שנה???
כך אומר החוק היבש, אשר אינו מבחין בין קנאביס לסמים אחרים, ואינו מתייחס לכמויות בכל הנוגע לגידול.
אולם כאשר התיק מגיע לטיפולו של בית המשפט, ישנה הבחנה ברורה בין אדם שגידל מספר עציצים לשימושו העצמי, לבין אדם שגידל כמות של עשרות ואף מאות עציצים, כאשר ברור שהוא התכוון למכור את היבול לאחרים לצורך הפקת רווח.
מה לגבי כל ציוד הגידול שנתפס בחיפוש שעשו אצלי?
הארון או האוהל בהם גידלתם את העציצים, הטפטפות, מנורת ההלוגן, חומרי הדישון, מערכת הסירקולציה שהתקנתם לצורך אוורור, משקל דיגיטלי וכו' – כל אלה נחשבים כ"ציוד גידול", או בשפה משפטית – "כלים להכנת סם".
גם אם נמצא בביתכם רק ציוד הגידול עצמו, ללא זרעים או שתילים, ואין לכם הסבר מניח את הדעת לשוטר שנכנס אליכם הביתה ומצא את הציוד – אתם עלולים להסתבך בעבירה של "החזקת כלים להכנת סם".
החזקה של הציוד הנ"ל מהווה עבירה בפני עצמה, ובמקרים רבים מוגש נגד הנאשם כתב אישום אשר כולל עבירה של גידול סם, ובנוסף עבירה של החזקת כלים להכנת סם.
נניח שגידלתי עציץ או שניים? מה באמת יעשו לי?
הכל תלוי בנסיבות של התיק – האם זו עבירה ראשונה שלך? האם גידלת באמת עציץ או שניים לשימושך האישי, או שפתחת חממה קטנה של שתילים שהיו אמורים להגיע למעשנים אחרים? האם שיתפת פעולה בחקירה במשטרה והודית במיוחס לך, או ששמרת על זכות השתיקה?
מערכת החוק (המשטרה, התביעה ובית המשפט) מבינים שאותו "גנן" אינו עבריין בדרך כלל, וגידל אך ורק לעצמו, ולכן המגמה היא שלא להכתים את שמו הטוב ולפגוע בו בצורה לא מידתית.
באופן עקרוני אפשר לומר שאדם נורמטיבי, ללא עבר פלילי, אשר נתפס מגדל לעצמו עציץ או מספר עציצים שנועדו לשימושו האישי, יכול לסיים את התיק שנפתח נגדו והגיע לבית המשפט בתוצאה הנקראת "אי הרשעה". המשמעות היא שהנאשם לא יורשע, ז"א יוכל עדיין להוציא "תעודת יושר".
כן כן, מה ששמעתם. לא מאסר, לא עבודות שירות, לא מאסר על תנאי, אפילו לא קנס כספי, אלא רק עונש "חינוכי" בדמות התנדבות הנקרא של"צ – שירות לתועלת הציבור.
אז מה עושים אם תפסו אותי מגדל?
ראשית, כדאי לא להיתפס.
הכי פשוט – להימנע מלגדל קנאביס, וכך לא תעברו עבירה של גידול סם.
שנית, במידה ונתפסתם – לא להקל ראש. עליכם לפנות מיד לעו"ד פלילי אם הסתבכתם.
מדובר בעבירה חמורה שעלולה להכניס אתכם לסיטואציה מאוד לא נעימה, ורק עו"ד פלילי מיומן ובקיא בטיפול בתיקי סמים יוכל לשכנע את המשטרה לא לעצור אתכם, ואת התביעה ובית המשפט שלא להרשיע אתכם בסיומו של ההליך המשפטי.
הכתבה נכתבה ע"י עו"ד רן תגר www.tagarlaw.com
 
 
 
 
 
 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הפער בין המציאות לחוק הוא בלתי נסבל
  יואב 11/12/2016 22:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר ידוע שמאות אלפי אנשים נורמטיביים צורכים קנאביס וכאשר כל המידע אודות הסגולות הבריאותיות גלוי לכל צופה, ועדיין ממשיכים לשמור באובססיביות על חוק הקיצוני הזה, יש כנראה סירחון גדול בדרך !!!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות