//

היתרונות והחסרונות: ETFים לכבוד 2013

בן שפס ויובל רכניץ, איביאי טרייד, עושים סדר בענף ה-ETF בעולם לתוך שנת 2013. מהם היתרונות והחסרונות ב-ETF הבולטים בכל אחד מהסקטורים המובילים
 ובן שפס|
(1)
במאמרים הקודמים סקרנו את עולם תעוודת הסל, קרנות מחקות ו-ETF, עמדנו על היתרונות והחסרונות שבכל אחד מהם. את המאמר הנוכחי אנו מנצלים כדי לעשות קצת סדר בענף ה-ETF בעולם לתוך שנת 2013.

אחד היתרונות הבולטים ב-ETF הוא היכולת להיחשף לשוקי מניות שונים בעולם באמצעות סכום השקעה נמוך, גם כאשר אין היכרות מלאה ומוקדמת עם החברות / ני"ע הנסחרים באותם השווקים. מסיבה זו בחרנו הפעם להתמקד בסקטורים מובילים, וכללנו רשימה של ה-ETF הבולטים בכל ענף.

פיננסיים
המגזרים העיקריים המרכיבים את הקרנות העוקבות אחר הסקטור, הם הבנקאות, הביטוחים וה-REITs. מניות הבנקים רשמו ביצועים מרשימים השנה, אך חלקן עדיין נסחרות ברמות נמוכות ביחס לשנים קודמות. למרות הקטנת הנכסים הרעילים והתשואות הנמוכות, אגרות החוב הבנקאיות אינן עושות רושם של נכס חסר סיכון.

התלות בשוק הנדל"ן האמריקני נותרת כעננה לצד הפעילות העסקית. הבנקים הגדולים רשמו ירידה בחשיפה למדינות ה-PIGS ושיפור באיכות תיק הנכסים לצד רווחיות שהפתיעה לטובה לא פעם את תחזיות השוק. מגזר הבנקאות ממשיך לצעוד לעבר דפוס פעילות שמרני בכפוף לרגולציה. בעתיד צפוי להמשיך להתרכז בשיפור הרווחיות. לגבי מגזר ה-REITs (יש לזכור שמדובר בנכסים המוגדרים בסיכון בשל היותם מגובי משכנתאות), נתוני שוק הנדל"ן הנוכחיים משאירים מקום לאופטימיות, ומכך ניתן לצפות שמגזר זה עשוי לשקף באופן ישיר את העליות במחירי הנכסים.
ETFים בולטים
ETFים בולטים

תקשורת
הסקטור פתח את שנת 2012 בתשואת חסר מול מדד ה-S&P 500 ותיקן באופן אגרסיבי. הרגולציה ממשיכה להכות בשיעורי הרווחיות הנשחקים והחברות נאלצות להתמודד עם שימוש הולך ומתרחב ברשתות ללא תשלום. אחד האתגרים הגדולים שעמדו בפני חברות התקשורת בתחילת השנה וממשיך ללוות אותן גם בשנה הנכנסת, הוא שינוי הדרגתי של המודל העסקי מדקות שיחה לנפח תוכן. כמו כן, הצורך במציאת מקורות רווח נוספים הינו הכרחי לאור מצב הסקטור. העובדה שהמשקיעים עדיין נהנים מתשואות גבוהות תרמה למניות הסקטור הודות לפופולריות מניות הדיבידנד. ההערכות בשוק על כך ששוק הטלקום ישנה את פניו במהלך השנים הקרובות מגבירות את חוסר הודאות סביב ההשקעה בו.
ETFים בולטים
ETFים בולטים

*הריכוזיות במדדי הייחוס יוצרים תלות גבוהה בחברות הענק. למעוניינים חשיפה לסקטור הטלקום הגלובלי IXP הינה אחת מהקרנות האפשריות לשימוש.

נדל"ן
הגאות בענף הבנייה בארה"ב נתמכת בנתוני מאקרו מעודדים המצביעים על המשך ההתאוששות בסקטור. עלייה במחירי הבתים ובהתחלות הבנייה, קצב הבנייה המהיר והמשך ירידת מלאי הדירות הריקות הם רק חלק מהנתונים שתמכו בביצועי המניות הכלולות במדדי הייחוס של ה-ETFים הגדולים במהלך השנה. החשיבות של שוק הדיור בהתאוששות הכוללת של המשק האמריקני תומכת בהנחה שהמדיניות הממשלתית תוסיף להקל ולתת רוח גבית להמשך צמיחתו. יתרות השורט ב-ETFים הרלוונטיות נמוכות גם בפרספקטיבה רב שנתית. להערכתנו, קרנות ה-REITs יבטאו היטב את השינוי במחירי הנכסים.
ETFים בולטים
ETFים בולטים

*אין הבדלים גדולים במדד הייחוס בין VNQ, בעלת היקף הנכסים העצום, ובין RWR. למרות שפיזור רחב יותר (מספר גדול יותר של חברות) מפחית סיכון. MORT, שחשופה למגזר המשכנתאות, אמנם השיגה ביצועים חזקים בתשואת דיבידנד גבוהה, אך בהתאם לכך גם הסיכון שבהחזקתה.

טכנולוגיה
לא ניתן להתווכח עם ההצלחה של Apple שמהווה כ-15% מההון המושקע ברוב ה-ETFים בסקטור. עם זאת, בכדי להיחשף למדד הבנוי ממשקולות שוק, הכרחי להאמין שהחברה תמשיך לצמוח. המחויבות להמציא את עצמן מחדש בהתאם לדינמיות המסחררת של העולם הטכנולוגי מרתיעה מעט, לראייה ביצועיה השליליים מתחילת השנה למרות המגמה החיובית בשווקים.
ETFים בולטים
ETFים בולטים


במאמר זה ציינו רשימה חלקית של סקטורים ו-ETFs שמצאנו אותם בולטים ורלוונטיים בעת הנוכחית. את רשימת ה-ETFs המלאה שניתן לפלחה סקטוריאלית, ניתן למצוא באתרים שונים, ביניהם גם אינדקס יוניברס ו יאהו פיננס

בכתיבת מאמר זה התבססנו על סקירתו של ארז מור, תעודות וקרנות סל באי.בי.אי. שירותי בורסה

***"כותב המאמר הינם בעלי רישיון ניהול תיקי השקעות (יובל רכניץ)/ משווק השקעות (בן שפס). בעת פרסום המאמר אין לכותב עניין אישי בנושא.
בית ההשקעות אי.בי.אי. מחזיק וסוחר עבור לקוחותיו ועבור עצמו בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המפורטים במאמר זה, כולם או חלקם.
אין באמור במאמר זה כדי להוות תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם".

"האמור הינו חלק מעבודת אנליזה שפרסמה מחלקת המחקר של שירותי בורסה והשקעות בישראל אי.בי.אי בע"מ במהלך חודש דצמבר ונערכה על ידי ארז מור, שהינו בעל רישיון כדין ושאין לו ניגוד עניינים במישרין או בעקיפין, במועד פרסום עבודת האליזה. המידע האמור מהווה מידע חלקי בלבד מכלל העבודה ואין לראות בו מידע מלא ומקיף".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רק צריך לקחת בחשבון שהמון מדדים בארצות הברית
  אורי 06/02/2013 09:01
  הגב לתגובה זו
  3 2
  עלו חזק מאוד מאוד בחודשים האחרונים. מי שכנס לפחות שיכנס בהדרגה כי כשיבוא תיקון הבומבה תהיה חזקה מאוד. רק בדצמבר-ינואר המדדים ביצעו עליות שלא מביישות שנים טובות מאוד.
  סגור