רשות המיסים פרסמה טיוטת חוזר לחברות המנפיקות מטבעות דיגיטליים

חושבים להנפיק או להשתתף בהנפקת מטבע דיגיטלי? רשות המיסים תחייב אתכם באירועי המס הבאים
|
(1)
משה אשר, צילום: יוני המנחם

קהילת המאמינים במטבעות הדיגיטליים הרימה הבוקר את הראש וראתה מסכים צבועים באדום, כאשר מרבית מטבעות הקריפטו צללו בעשרות אחוזים לאחר גל אזהרות מצד מדינות המזרח, ובראשן סין. הטרנד הלוהט בתחום המטבעות בשנה החולפת היה הנפקת מטבע ראשונית, או בקיצור ICO, שאפשרה לחברות לגייס הון על ידי הנפקת מטבעות בתמורה לשירותים עתידיים. כעת, רשות המיסים מבקשת למסות את התקבולים הן מצד המנפיקים והן מצד רוכשי המטבעות. 

ראשית, מבדילה רשות המסים בין אופני השימוש במטבעות, כאשר להגדרתה, טיוטת החוזר מתייחסת רק ל'אסימוני מוצרים ושירותים", כלומר רק לאסימונים המונפקים על ידי גורם מרכזי אחד המייצגים התחייבות מצד הגורם המנפיק לתת שירות או זכות למוצר עתידי בפיתוח למחזיק האסימון. המשמעות היא שטיוטת החוזר אינה מתייחסת למסחר במטבעות כגון ביטקוין או את'ריום, אלא רק למטבעות חדשים אשר מוצעים על ידי חברות בהקמה שמגייסות הון דרכם בתמורה למוצרים או שירותים עתידיים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

על פי טיוטת החוזר, התמורה המתקבלת מהנפקה תירשם כהכנסות נדחות או הכנסות מראש, שיחשבו למעין מקדמה מלקוח בחברה המנפיקה, ותרשם על פי שווי התקבולים שהתקבלו ביום ההנפקה. במידה והחברה מעניקה שירותים או מוכרת מוצרים בתמורה לאסימונים המונפקים, ההכנסות מראש תוכרנה כהכנסה בהתאם לקצב מתן השירותים או הספקת המוצרים.

לגבי מחזיקי האסימונים, היות ומנקודת מבטו של המחזיק מדובר ברכישה של זכות לקבל נכס או מוצר או שירות בעתיד, זכות המהווה נכס כהגדרת רשות המיסים, לא תותר הוצאה כלשהיא למחזיקי האסימונים במועד רכישתם. במועד מימוש האסימון בדרך של מסחר באסימונים, תוכר ההוצאה כעלות במחיר המקורי, כאשר במועד צריכת המוצר או השירות תוכר ההכנסה מהנכס או השירות ותוכר העלות. במידה והאסימונים מקנים זכות לקבלת שירות, עלות האסימונים תוכר כעלות השירות ותוכר כהוצאה, בהתאם לקצב קבלת השירות.

בהיבט המע"מ, מועד החיוב במס יהיה עם קבלת תמורת ההנפקה בידי החברה המנפיקה. עם זאת, במידה ובעת הנפקת האסימונים, מחזור העסקאות של החברה המנפיקה עולה על 15 מיליון שקל, מועד החיוב יהיה עם נתינת השירות,  על בסיס דיווח מצטבר. התמורה מההנפקה תחשב כחלק ממחזור העסקאות.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  סוף סוף ממסך ברור ופשוט ליישום לאזרח
  חיים 17/01/2018 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  NOT
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות