ברננקי רואה התקדמות בהפחתת אי-השוויון הגלובלי

אם מקורות השפע הגלובליים יחוסלו, התיאוריה מציעה ששיעורי הריבית הריאלים יעלו, אמר יושב ראש הפד בנאומו בברלין, בעוד הוא מתייחס לנושא הבעייתי של פער הסחר העצום בחשבון השוטף של ארה"ב
|
ברננקי רואה התקדמות בהפחתת אי-השוויון הגלובלי

יושב ראש הפדרל ריזרב בן ברננקי אמר שחלה התקדמות בחודשים האחרונים בהורדת אי-השוויון בסחר הגלובלי. בנאום בברלין, ברננקי לא התייחס לתהפוכות בשוק הפיננסי או למשבר האשראי.

נאומו התייחס לנושא הבעייתי של פער הסחר העצום בחשבון השוטף של ארה"ב ובמקביל לעודף בחשבון השוטף של סין ובמדינות מוטות ייצוא נפט. הרבה כלכלנים וכמו כן, קרן המטבע העולמית הביעו חששות לאורך השנים האחרונות שעשויה להיות ירידה חדה ופתאומית בתיאבון הזר לדולר האמריקני, דבר אשר ידרוש שיעורי גבוהים יותר על-מנת למשוך למימון אורך החיים הבזבזני של ארה"ב.

"מה הסיכוי לאיזון באופן הדרגתי ומאורגן מחדש של ההוצאה והחשבונות החיצונים ברחבי העולם? התשובה הקצרה היא שסימנים של התקדמות החלו להופיע אך ברוב המדינות רק החלו להבין וליישם את השינויים במדיניות אשר בסופו של דבר נזדקק להם לצורך זה", אמר ברננקי.

ברננקי אמר שהגרעון בחשבון השוטף של ארה"ב אינו בר-קיימא אך למרות זאת, כיום ההישענות של ארה"ב על הזרים "היא לא, ברגע הזה, יוצרת נטל כבד במיוחד על הכלכלה האמריקנית".

"וכמו כן, לפי מה שאנו יכולים לראות, החלק של הנכסים האמריקנים בתיק הנכסים הזרים אינו מוגזם באופן יחסי לחשיבותה של ארצות הברית בכלכלה הגלובלית", הוא אמר.

בשנת 2006, הייצוא נטו תרם תרומה חיובית לצמיחת התמ"ג הראלי, בפעם הראשונה מאז 1995.

ברננקי אמר שהתקדמות נוספת נראית בלתי סבירה ללא "גידול משמעותי" בחיסכון הציבורי והפרטי האמריקני.באותו הזמן, יצואניות הנפט וסין מוכרחות להוציא יותר על הכלכלה המקומית שלהם.

אם מקורות השפע הגלובליים יחוסלו, התיאוריה מציעה ששיעורי הריבית הריאלים יעלו, הוא אמר. אבל גורמים אחרים עשויים לקזז את הכוחות הללו. בהתאם לכך, אנו שוב מקבלים תזכורת לצורך לחזות באופן מתאים ונכון את מחירי הנכסים וההחזרים העתידיים", הוא אמר.

מוקדם יותר היום, פורסם כי חל שיפור זעיר בגרעון הסחר האמריקני בחודש יולי. הגרעון הצטמצם ל-59.2 מיליארד דולר ביולי בעוד גרעון הסחר עם סין התרחב ל-23.8 מיליארד דולר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות