דיור בר השגה: 86 דירות חדשות בת"א הוגרלו בין 2,737 משקי בית

דירות להשכרה במחירים מוזלים, עם חוזי שכירות יציבים לחמש שנים. היכן הוגרלו דירות חדר ב-1,100 שקל לחודש, ומה המחירים?
|
(2)
רון חולדאי, ארז חרוד - עושים צילום

עיריית תל אביב-יפו והחברה העירונית עזרה ובצרון קיימו הבוקר (א') את הגרלת הדיור בר השגה החמישית במספרה, בה הוגרלו 86 יחידות דיור המיועדות לדיור בר השגה, בין מספר שיא של 2,737 נרשמים שביצעו 4,362 הרשמות. מספרי המועמדים לזכייה מפורסמים באתר הדיור בר השגה (קישור לאתר), וכעת יחל הליך בדיקת זכאות למועמדים והתקדמות עם הזכאים לבחירת הדירה לפי סדר עלייתם בהגרלה.

ההגרלה כוללת דירות להשכרה במחירים מוזלים, עם חוזי שכירות יציבים לחמש שנים בחמישה מיזמי נדל"ן, בשכונת גני שפירא, בפרויקט WE, ביד אליהו, ב"מידטאון תל אביב", וביסוד המעלה. אכלוס הדירות צפוי במהלך 2019, בכפוף לחתימת המועמדים מול היזמים ובהתאם לעמידתם בקריטריונים שקבעה מועצת העירייה.

על פי נתוני חברת "עזרה ובצרון", האמונה על ניהול הפרויקט, הגיל הממוצע של הנרשמים עומד על 34, 25% מהנרשמים הורים לילדים, 29% זוגות ללא ילדים, 7% משפחות חד הוריות ו-39% רווקים.

עוד עולה מהנתונים כי פרויקט המגורים המבוקש ביותר הינו WE עם 1,520 הרשמות, אחריו אפשרות המגורים במידטאון עם 940 הרשמות, לאחר מכן, יחידות הדיור ביד אליהו עם 780 הרשמות, פרויקט המגורים ביסוד המעלה עם 619 הרשמות וגני שפירא עם 514 הרשמות.

בעיריית תל אביב-יפו מציינים כי לקחו על עצמם, כבר לפני כעשור, לייצר בפעם הראשונה במדינת ישראל את המודל לדיור בר השגה, וזאת מתוך הבנה שצריך לאפשר לבני מעמד הביניים להישאר לגור במרכזי הערים, במיוחד על רקע עליית מחירי הדיור. העירייה העמידה לצורך העניין קרקעות עירוניות ומקדמת אישורים לכ-2,600 יחידות דיור בהן, משלבת דיור בר השגה בתב"עות המובאות לאישור הועדה המקומית. על אף שמאגר דיור בר ההשגה אינו פותר את בעיית הדיור, הדבר מהווה סמן עבור ממשלת ישראל ומודל שהמדינה ורשויות נוספות יכולים לאמץ ולייצר כמות ומלאי דירות אשר ישפיעו על שוק הדיור בארץ.

הפרויקטים המשתתפים
פרויקט WE – מתחם עירוני חדש הסמוך לדרך השלום ולמגדלי עזריאלי (רחוב מנחם בגין 150), כולל 10 יחידות דיור בנות 3-2 חדרים. עלות שכירות חודשית בפרויקט תעמוד על כ-4,300 שקל לדירת 2 חדרים וכ-5,000 שקל לדירת 3 חדרים.

פרויקט גני שפירא - הוקם בשנת 2013 באמצעות חברת "עזרה ובצרון" ובמימון עיריית תל אביב-יפו באופן ייעודי לדיור בר השגה והביא להתחדשות של השכונה הדרומית. במהלך קיץ 2019 יוקצו בפרויקט 54 יחידות דיור בנות 3-5 חדרים לדיירים חדשים. השכירות החודשית בפרויקט תעמוד על 3,500 שקל לדירת 3 חדרים, 3,900 שקל לדירת 4 חדרים, ו-3,900-3,700 שקל לדירת גן בעלת 4-3 חדרים, כ-4,200 שקל לדירת פנטהאוז בעלת 4 חדרים וכ-4,600 שקל לדירת פנטהאוז בעלת 5 חדרים.

פרויקט מידטאון תל אביב – סמוך למתחם שרונה ולמגדלי עזריאלי (רחוב מנחם בגין 144), כולל 3 יחידות דיור בנות 3 חדרים. עלות שכירות חודשית בפרויקט תעמוד על כ-5,040 שקל .

פרויקט יד אליהו – שישה מבנים ברחבי שכונת יד אליהו, כוללים 17 יחידות דיור בנות 2-1 חדרים. השכירות החודשית בפרויקט תעמוד על כ-1,600-1,100 לדירת חדר עד חדר וחצי, וכ-2,700-1,500 שקל לדירת חדר וחצי עד 2 חדרים.

פרויקט יסוד המעלה - ממוקם בלב שכונת נווה שאנן (רחוב יסוד המעלה 33-35), כולל שתי דירות בנות 2 חדרים. השכירות החודשית בפרויקט תעמוד על 3,100 שקל.

תנאי הזכאות
הקריטריונים לקביעת הזכאות הומלצו על ידי הוועדה לדיור בר השגה של העירייה, והינם פועל יוצא של שיקולי מדיניות ובראשם הגדרת זוגות ומשפחות בתחילת דרכן ממעמד הביניים כקהל היעד המרכזי.

עם זאת, לאור הביקוש, בשנה שעברה הורחבו הקריטריונים וכעת תנאי הסף כוללים שישה קריטריונים, בהם: היעדר בעלות על דירה, תושבות בתל אביב יפו (במשך שלוש השנים האחרונות לפחות או במשך ארבע שנים לפחות מתוך עשר השנים האחרונות שקדמו למועד הקובע), גיל שאינו עולה על 45 או מעל גיל 45 ובלבד שבמשק הבית יש ילד אשר גילו עד גיל 12 שנים במועד הקובע. כמו כן, על המועמדים להיות בעלי הכנסה המדורגת בעשירונים ראשון עד שביעי (עם אפשרות לסטייה של עד 10 אחוזים מעל הסכום הקבוע ברף העליון של העשירון השביעי בהתאם לפרסומי הלמ"ס).

מעבר להרחבת הקריטריונים, על מנת להקל על התושבים, המתמודדים לא נדרשו להמציא את כל המסמכים בשלב הרישום, אלא רק לצרף צילום תעודת זהות ולחתום על הצהרה שהם קראו על הפרויקט, מעוניינים בו, קראו את הקריטריונים ועומדים בהם. רק נרשמים אשר עלו בהגרלה יידרשו להמציא את המסמכים לעזרה ובצרון.
 
מנכ"ל עזרה ובצרון, אלי גינזברג: "המספר החסר תקדים של נרשמים ומתעניינים מעיד יותר מכל על הצורך והביקוש הגבוה לדיור בהישג יד בתל אביב-יפו. הרצון לדאוג לרווחת התושבים ולצרכיהם הוא מנוע העשייה שלנו בעזרה ובצרון, ואנו שואפים לקיים הגרלות של דיור בר השגה מידי שנה, עם כמות יחידות הולכת וגדלה ובאזורים מגוונים ברחבי העיר. בהצלחה לכל המועמדים לזכייה!"

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מחירים משוגעים. אלו דירות במליונים
  יש 14/04/2019 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התשואה המתקבלת פשוט אפסית. לזוכים זהו מבצע מטורף. התקווה שלא יאריכו את זה ביותר מ5 שנים, אחרת יהיו סלאמס. מחקרים מצעו שדיור מוגן לטווח ארוך מקדם פשע, עוני וזיהום הסביבה.
  סגור
 • בר השגה זה לא עניים מסכנים
  dw 15/04/2019 17:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא יותר סדר גודל של מורים, גננות, שוטרים וכיו"ב. הפרוייקט בשפירא עלה 40 מיליון שקלים, על חשבון משלמי הארנונה, ומציע פתרון דיור פנטסטי ל 50 זוכים. חבל שבמקום לבנות רק 3 קומות לא בנו שמה 6, מה שהיה מגדיל את הסיכוי לזכות. אם כבר בנו מעלית, למה רק 3 קומות? 3500 שקל ל 3 חדרים חדשה מהניילונים, גם בדרום ת"א, זה מחיר נחשק ואם מציעים גם ראש שקט ל 5 שנים? פלא שנרשמו פי 10 מועמדים? מה שאכן חשוב זה שתהיה תחלופה מדי 5 שנים, כי זה בעצם מתנה שמצ'פרים קומץ זוכים, וחוץ מהם יש עוד אלפי תל אביבים לא פחות טובים מהם, שמגיע להם לא פחות משמגיע ל 50 המזליקו שעקצו דירה באחלה מחיר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות