קומפיוג'ן תרחיב את הפעילות באימונו-אונקולוגיה ב-6 מיליון דולר

החברה הישראלית תתמקד בתחום שהביא לה באוגוסט את הסכם המסחור המשמעותי עם באייר, כהן דייג: "יש לנו יתרת מזומנים של 50 מ' דולר"
|
קומפיוג'ן, צילום: Bizportal

חברת הביומד קומפיוגן +1.28% קומפיוגן 3,080 +1.28% קומפיוגן בסיס:3,041 פתיחה:3,088 גבוה:3,119 נמוך:3,061 תמורה:1,196,692 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: (סימול : CGEN), הודיעה היום כי היא מרחיבה באופן משמעותי את הפעילות בצנרת התרופות שלה בתחום האימונו-אונקולוגיה לטיפול בסרטן (immuno-oncology). המטרה העיקרית של הרחבת הפעילות היא לאפשר קידום במקביל של מחקר ופעילות פרה-קלינית במספר רב יותר של חלבוני בקרה המווסתים את מערכת החיסון אשר מהווים מטרות פוטנציאליות לאימונו-אונקולוגיה.

יעדים נוספים כוללים הקמת תוכנית לגילוי סמנים ביולוגים (biomarkers) לחלק מהתרופות הפוטנציאליות, כמו גם האצת ניסויי וולידציה של מטרות חלבוניות פוטנציאליות לטיפול בסרטן באמצעות תצמידי תרופה-נוגדן (antibody drug conjugate).

הגידול המשמעותי בפעילות בתחום האימונו-אונקולוגיה במהלך 2014 ישפיע הן על פעילות המחקר והוולידציה של חלבוני מטרה פוטנציאליים המתבצעת בישראל, והן על מאמצי הגילוי והפיתוח של נוגדנים כנגד חלבונים אלו, המתבצעים בחברת הבת בארה"ב. במסגרת זו, חברת הבת בארה"ב מתוכננת לעבור באמצע השנה למתחם מעבדות גדול יותר באזור דרום סן פרנסיסקו.

מרכזים מאמצים בתחום שהביא את ההסכם הכי משמעותי שלה

כזכור קומפיוג'ן חתמה על הסכם מסחור עם ענקית התרופות הגרמנית באייר ב-5 באוגוסט השנה. במסגרת אותו הסכם קומפיוג'ן העניקה לבאייר את הזכויות לייצור תרופה כנגד 2 חלבונים שאיתרה. אותם חלבונים מצויים על גבי כמה סוגים של תאים סרטניים ושולחים אותות שמונעים ממערכת החיסון להבין שמדובר בתאים סרטניים ולכן, המערכת החיסונית אינה תוקפת את אותם תאים שממשיכים להתרבות.

במסגרת אותו הסכם יוצא דופן, באייר שלמה לקומפיוג'ן תשלום מיידי של 10 מיליון דולר ובהמשך, ע"פ עמידה באבני דרך של פיתוח תרופה היא אמורה להעביר לקומפיוג'ן עד חצי מיליארד שקל. אם אכן תצא תרופה לשוק בסופו של תהליך, אמורה קומפיוג'ן לקבל נתח שינוע בין 5%-10% מהמכירות. מאז ההסכם עם באייר זינק שווי השוק של קומפיוג'ן ב-82%.

ד"ר ענת כהן-דייג, מנכ"לית ונשיאת קומפיוג'ן, אמרה , "כתוצאה של הרחבת הפעילות, הוצאות המחקר והפיתוח השנתיות של החברה צפויות לגדול בלמעלה מ – 60%, מכ- 10 מיליון דולר בשנת 2013, ללמעלה מ- 16 מיליון דולר בשנת 2014. מכיוון שהתחלנו את שנת 2014 עם יתרות מזומנים והשקעות לזמן קצר של למעלה מ – 50 מיליון דולר, אנו סמוכים ובטוחים שגידול זה בתקציב המחקר והפיתוח, שיאפשר הרחבה משמעותית של התוכניות שלנו בתחום האונקולוגיה, ובאותו זמן שמירה על אותה רמת הוצאות בתחום של מחלות אוטואימוניות, עולה בקנה אחד עם מצבנו הפיננסי והתחזיות לעתיד".

ד"ר כהן-דייג המשיכה, "תחום האימונו-אונקולוגיה מציע שינוי תפיסתי בטיפול בסרטן. על אף שלאחרונה אנו עדים להצלחות קליניות מרשימות בשימוש בנוגדנים כנגד חלבונים המווסתים את מערכת החיסון, רוב המטופלים אינם מגיבים לטיפול באמצעות תרופה אחת, דבר המרמז על קיומם של חלבונים נוספים אשר גורמים לוויסות מערכת החיסון בקרב המטופלים שאינם מגיבים לטיפול.

"לכן, בתחום זה, ההתמקדות המרכזית כיום הינה הגדלת שיעור המטופלים המגיבים לטיפול על ידי שילוב של תרופות, כולל תרופות המשפיעות על חלבונים נוספים המווסתים את מערכת החיסון. בהתאם, אנו סבורים שהמספר הרב של החלבונים בעלי פוטנציאל לווסת את מערכת החיסון שגילתה קומפיוג'ן מהווים הזדמנות רפואית ומסחרית ייחודית".

ד"ר כהן-דייג הסבירה, "לפני מספר שנים קומפיוג'ן בחרה להתמקד בתחום האימונו-אונקולוגיה לטיפול בסרטן כתוכנית הגילוי הראשונה שלה, בחירה אשר הובילה להצלחה משמעותית מאוד בגילוי חלבונים המווסתים את מערכת החיסון. אנו מתחילים את שנת 2014 עם מספר רב של חלבונים כאלו הנמצאים בשלבים מוקדמים, בנוסף לשני החלבונים העומדים בבסיס הסכם שיתוף הפעולה והרישוי עליו חתמנו בשנה שעברה."

"בראייה לעתיד, התקציב המורחב בתחום המחקר והפיתוח בסרטן יאפשר לנו להתמקד בקידום בו-זמנית של מועמדים נוספים הן לצורך שיתופי פעולה נוספים והן לצורך פיתוח עצמאי לקראת ניסויים קליניים בבני אדם. יתר על כן, מכיוון שסמנים ביולוגיים הכוללים דיאגנוסטיקה הנלווית לטיפול התרופתי, צפויים להפוך למועילים ביותר בתחום האימונו-אונקולוגיה, אנו מתכננים להקים השנה תוכנית לגילוי של סמנים ביולוגיים בתחום זה".

ד"ר כהן-דייג סיכמה, "במהלך 2014 אנו מצפים להמשיך להדגים, הן מדעית והן מסחרית, את הערך של תשתיות הגילוי החישוביות של קומפיוג'ן, אותן נמשיך להאיץ ולפתח. בדומה לשנה שעברה, אנו מתכננים לכלול חלק מן היעדים שהחברה הציבה לעצמה השנה בידיעה לעיתונות ובשיחת הוועידה המסכמות את שנת 2013".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות