"אורי אריאל בניגוד עניינים בטיפול בקק"ל, למנות שר אחר במקומו"

עו"ד דינה זילבר פנתה למזכיר הממשלה בעניין היפרדות קק"ל מהמדינה והבהירה כי שאורי אוריאל לא יכול לפעול בנושא בגלל ביתו
|
אורי אריאל, צילום: ששון תירם

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר , הבהירה היום כי יש צורך במינוי שר אשר ירכז את הטיפול בסוגית היפרדות קק"ל מהמדינה, נוכח מניעותו של שר הבינוי אורי אריאל ושל מנכ"ל משרדו. קק"ל העבירה בעבר תמיכות כספיות לעמותת "ירוק עכשיו" בהנהלת ביתו של אורי אריאל, יעל ישראל .

קק"ל כבר הודיעה על כוונתה שלא לחדש את האמנה ההיסטורית שבינה ובין המדינה, ומשכך לנהל את הקרקעות שבבעלותה שלא באמצעות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). בהמשך לכך נמסר כי שר הבינוי ביקש ממנכ"ל המשרד ומהדרגים המקצועיים ברמ"י לבחון את הצעדים שיש לנקוט לצורך יישום היפרדותה של קק"ל מניהול על-ידי רמ"י. עוד נמסר כי הועלתה יוזמה בידי מנכ"ל המשרד לדון בנושא זה במועצת מקרקעי ישראל, המופקדת על המדיניות הקרקעית של המדינה, ואשר בראשה עומד, לפי החוק, שר הבינוי.

נוכח דברים אלה, הבהירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי כבר נמצא בעבר ששר הבינוי מצוי בזיקה אישית לקק"ל, על רקע כספי תמיכות שהעבירה קק"ל לעמותה בהנהלת בתו. בחוות דעת מטעמה נמסר כי בעת הזו על השר להימנע מטיפול בעניינים שיש להם השפעה משמעותית על קק"ל, וכך גם מנכ"ל משרדו. כיוון שכך, בהתאם לכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, על הממשלה לקבוע את זהותו של שר אחר שיטפל בעניין.

עוד מסרה המשנה בפנייתה למזכיר הממשלה, כי מדובר בנושא המעורר שאלות מדיניות רחבות. הנושא כרוך בהיבטים ציבוריים ומשפטיים משמעותיים, ועשויות להיות לו השלכות על עבודתם של מספר משרדי ממשלה. לכן, עוד לפני שתיבחנה ההשלכות היישומיות של מהלך זה בידי המועצה ובהקשר המדיניות הקרקעית, נדרשת קביעת מדיניות ממשלתית בפרספקטיבה רחבה, תוך שקילת צעדיה האפשריים של הממשלה והתנהלותה מול קק"ל. נוכח מניעותו של שר הבינוי לפעול כיו"ר המועצה בעניין זה, נדרש להבהיר את הדבר גם למי שימלא את תפקיד יו"ר המועצה במקומו.

תגובת משרד הבינוי ביחס לטענת ניגוד העניינים: "אין בנושאים אלו חדש, כך נהגנו עד עתה. אין בכך כדי לפגוע בעבודה השוטפת כפי שהייתה עד עתה בתפקידו של השר אריאל כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל או כשר הבינוי״.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות