רפורמת דמי הניהול - איך היא תשפיעה על החיסכון שלכם?

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, סוקר את הרפורמה בדמי הניהול והשפעתה על המכשירים הפנסיונים
 | 
(7)
בתאריך 27.2.2012 עברה בכנסת הרפורמה בדמי הניהול ומאז היא ממשיכה להסעיר את העוסקים בתחום. עיקרי הרפורמה הקובעים כי דמי הניהול המקסימלים יהיו ב-2013 עד 1.1% מהכסף הצבור ועד 4% מההפקדות, ובמ-2014 עד 1.05% מהכסף הצבור ו-4% מההפקדות, אמורים להשפיע על השחקנים המרכזים בענף וכמובן על הצרכנים. בנוסף נקבע כי תקרת דמי הניהול לגימלאים תוגבל ב-0.6%.

ב"מגרש" החסכון הפנסיוני ארוך הטווח ניתן לאבחן 4 מוצרים עיקריים. למרות שהרפורמה חלה רק על שניים מבין המוצרים, הצפי הוא שההשפעה העקיפה תהיה על כל ארבעת המוצרים, על מוצרים חדשים שימכרו וגם על המלאי הקיים.

המוצר הראשון הוא קופת הגמל לתגמולים ופיצויים. קביעת האוצר אומרת שהרפורמה תחול הן על הפקדות חדשות והן על מלאי קיים, כלומר מהוזלת דמי הניהול יהנו הן עמיתים שאינם מפקידים יותר בשוטף לקופת הגמל. ההשערה הרווחת היא כי גובה דמי הניהול הממוצעים בענף ללקוחות יקטן ויהיה נמוך מהממוצע הקיים היום.

בניגוד לעבר, מאפשרת הרפורמה החדשה לגבות דמי ניהול גם מההפקדות השוטפות. יחד עם זאת בענף הגמל שקיבל מכה אנושה בעקבות תיקון 3 אין כיום כמעט הפקדות שוטפות, וגם אלו שקיימות הינן למטרת צבירת פיצויי פיטורין בלבד. על כן "התיקון הטכני" שניתן על ידי האוצר כמעט ולא ישפיע בשוטף.

המוצר השני הוא מוצר ביטוחי המנהלים. לגבי מוצר זה נקבע כי הרפורמה תחול רק על מוצרים חדשים שימכרו החל מ-2013. יחד עם זאת, ההנחה היא כי בשוטף תהיה גם השפעה על המלאי הקיים (הפוליסות הקיימות). יש הטוענים כי לאור הרפורמה, חברות הביטוח יבצעו שינוי במוצר שיימכר החל משנת 2013. השינוי העיקרי יהיה כנראה בנושא מקדמי הקיצבה. הם מהווים כפי שציינו לא פעם את היתרון היחסי הגדול ביותר של מוצר המנהלים על פני שאר המוצרים.

ההנחה היא כי מקדמי הקיצבה ישונו ויהיו גרועים יותר ממקדמי הקיצבה שקיימים בפוליסות המשווקות היום. השפעתה של החלטה כזו יכולה לפעול בשני כיוונים מנוגדים. הראשון, על ידי שינוי מקדמי הקיצבה יגבר הפער הצפוי בין קרנות הפנסיה לביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה יהנו מאטרקטיביות גדולה יותר על חשבון שוק ביטוחי המנהלים החדש.

הכיוון השני, דווקא בשיקלול של הורדת דמי הניהול ביחס לשינוי במקדם הקיצבה התועלת הסופית ללקוח תהיה גבוהה יותר. כך למשל אם בעבר בדמי ניהול כפי שהיו נהוגים טרום הרפורמה צבר הלקוח סכום מסויים, הסכום אותו יצבור יהיה גבוה יותר (עקב הורדת דמי הניהול), ולמרות השינוי לרעה במקדם, הקיצבה הסופית תהיה גבוהה יותר.

אם כך יהיה הדבר קיים, צפוי כי חברות הביטוח יפגעו דוקא במוצרים הישנים ששווקו החל משנת 2004, ואז קיים צפי להורדת דמי ניהול גם במלאי הקיים.
סביר להניח כי גם בחברות הביטוח חושבות על נקודה זו. בסופו של יום תמצא פשרה פנימית אשר תקטין את דמי הניהול מצד אחד, תפגע במקדם הקיצבה מצד שני ועדיין תשמור על האטרקטיביות של המוצרים המשווקים היום. יחד עם זאת חשוב לזכור כי שיווי המשקל הראשוני בשוק לא יהיה בהכרח שווי המשקל אליו יגיע השוק בעוד תקופה.

ומה לגבי קרנות הפנסיה?

רפורמת דמי הניהול לא עוסקת בקרנות הפנסיה. אלו גובות מלכתחילה דמי ניהול נמוכים יותר. ההנחה היא כי האטרקטיביות של קרנות הפנסיה תלך ותגדל, ועקב השינוי הצפוי במתחרה העיקרי של הקרנות, ביטוח המנהלים, יוכלו קרנות הפנסיה לבצע דוקא הגדלה בדמי הניהול אשר הן גובות מלקוחותיהן ועדיין להשאר אטרקטיביות.

המוצר הרביעי שגם הוא לא מושפע ישירות מהרפורמה הוא מוצר קרנות ההשתלמות. לגביו ההנחה שנצפה ביותר ערוצי הפצה, סוכני ביטוח, שיתעסקו במכירת קרנות ההשתלמות. העובדה כי דמי הניהול במוצר זה לא שונו, תגרום לכך שגם משווקים שעד היום לא נכנסו למכירת קרנות ההשתלמות יקבלו החלטה כי המוצר מהווה חלק מהפלטפורמה שלהם. אולי בעקבות כניסה זו נוכל לצפות בקהל העצמאים שעד היום הוזנח מפקיד יותר לקרנות השתלמות.

לסיכום, מוקדם עדיין לקבוע מה יהיו השפעות הרפורמה בטווח הארוך. מה שברור שנראה ירידה בדמי הניהול. אך סביר להניח כי שיווי המשקל שיקבע בהתחלה לא יהיה שיווי המשקל בו נצפה בהמשך. לגבי ההחלטה של הצרכן האם לשנות מוצר או סוג השקעה, יהיה צורך לבחון את מכלול ההשפעות ורק אז לקבל החלטות בהתייעצות עם גורם מוסמך. השוק ימשיך להציב אתגרים לכל העוסקים בתחום.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  איפה
  וו 30/04/2014 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איכן ירון שמיר
  סגור
 • 5.
  מי
  וו 30/04/2014 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי מרים את כפפת דמי הניהול לגימלאים רוץ
  סגור
 • 4.
  מי
  וו 05/03/2014 08:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי הדואג לכך שההחלטה ילדיי הניהול לגימלאים תבוצע
  סגור
 • 3.
  גזל
  וודמ 02/02/2014 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למי לפנות בקשר לדמי הניהול לגמלאים
  סגור
 • 2.
  דמי ניהול
  וודמ 17/09/2013 07:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם דמי הניהול לגמלאים ירדו באופן אוטומטי או שהם יצטרכו לבקש זאת
  סגור
 • 1.
  קופ" ג ופנסיה
  יעקב 12/03/2012 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  איך מאחדים קופ" ג תחת קופ" ג אחת, והאם ניתן לשנות יעוד מפנסיה לקופ" ג? תודה
  סגור
 • לא לאחד קופות
  אביב 14/03/2012 20:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא כדאי לך לאחד קופות. תן לכל קופה לגדול בנפרד. כך יש לך גמישות להעביר כל אחת לאן שתרצה מתי שתרצה. לא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות