"לא צריך להניח שהתשואות מתחילת השנה ימשיכו באותו הכיוון"

איזבל מטאוס אי לאגו, ראש תחום מאקרו בחטיבת המחקר של בלאקרוק העולמית, חושבת שהצמיחה החלשה מאפשרת את המשך העליות בבורסות. וגם: לאן נעלמה המפולת שכולם חזו עם היבחרו של טראמפ?
|
(3)
איזבל מטאוס אי לאגו - בלאקרוק, צילום: יחצ

"העליות שראינו ברבעון הראשון היו היפוך של מהלך הירידות בשלהי 2018. אנחנו לא חושבים שצריך להניח שהתשואות מתחילת השנה ימשיכו באותו כיוון עד סוף השנה", כך מעריכה איזבל מטאוס אי לאגו (Isabelle Mateos y Lago), אסטרטגית בכירה וראש תחום מאקרו בחטיבת המחקר של בלאקרוק העולמית.

השוק נמצא אחרי עשור של עליות חדות, כאשר רק מתחילת 2019 מדד S&P500 עלה בכ-17%. לאן דעתך השוק הולך?
"אכן, השוק היה חזק מאוד מתחילת השנה. לגבי הבורסה בארה"ב, זה היה השוק החזק ביותר מאז 1998! וזאת למרות התחזית להאטת הצמיחה", אומרת מטאוס אי לאגו.

"ניתן להסביר זאת חלקית על ידי מה שקרה ברבעון הרביעי של שנת 2018, כאשר נכסי הסיכון הראו תיקון משמעותי כלפי מטה, ואז תיקנו חזק כלפי מעלה. באופן כללי אנחנו חושבים שאוריינטציה של חשיפה לסיכון מתון היא הגיונית, תוך דעיכה בעוצמת העליות האחרונות. אנו נותנים משקל יתר למניות ארה"ב ושווקים מתפתחים, אך יש גם הגיון בהקצאת משאבים לאג"ח כאיזון במקרה של זעזוע שלילי, עם חזרת המתאם השלילי החזק שלהם עם המניות (לאחר היחלשות ב-2018)".

מאילו סיבות שוק המניות ימשיך לעלות, לדעתך?
"נכסי סיכון נוטים להשיג ביצועי יתר בשלב מאוחר במחזור העסקים, השלב שבו אנו נמצאים כעת, לכן אנחנו לא צריכים להיות מופתעים. הצמיחה הואטה ברוב חלקי העולם, אבל היא נשארה ברמה בריאה ואנו מצפים להאצה מחודשת בסין במחצית השנייה של השנה, דבר שאמור לתת דחיפה לשאר העולם, ובעיקר לאירופה ולשווקים המתעוררים".

"למעשה, אם הצמיחה היתה הרבה יותר חזקה היינו צריכים לדאוג שסוף המחזור יגיע מהר יותר, אם היתה התפתחות של אינפלציה או חוסר איזון אחר, שהיו מאלצים את הבנקים המרכזיים להיות ניציים הרבה יותר, כלומר להאיץ את העלאות הריבית. במקום זאת, אנו נהנים מהמותרות של צמיחה טובה ובנקים מרכזיים שאינם מגיבים באגרסיביות כי אם בסבלנות ברוב המשק העולמי".

קיימות תיאוריות כי השווקים מוסדרים על ידי רכישות של ממשלות ובנקים מרכזיים. מה דעתך על תיאוריה זו?
"השווקים בהחלט קשובים מאוד לכל מהלך מדיניות של הבנקים המרכזיים ואפילו לכל מילה המרמזת על שינוי אפשרי במדיניות. הידוק התנאים הפיננסיים שראינו בסוף השנה שעברה קשור מאוד לחששות שהבנק הפדרלי של ארה"ב, בפרט, מעוניין לנרמל את המדיניות שלו יותר משהכלכלה יכולה לספוג. ולהיפך, הביצועים המעולים מתחילת השנה הם במידה רבה בזכות המדיניות שנקט הבנק הפדרלי של ארה"ב כאשר הוא סימן, מוקדם מהצפוי, את סיום תוכנית התכווצות המאזן שלו ואת כוונתו לעצור את עליות הריבית. אבל מלבד הפעמים שבהן השווקים חושבים שהבנק המרכזי טועה, או כאשר המדיניות משתנה באופן בלתי צפוי, השווקים רגישים הרבה יותר להתפתחויות במגמות מאקרו, רווחי החברות והעליה או הירידה בסיכון הגיאו-פוליטי. אנו מצפים שהרבעונים הבאים יהיו כאלה. זו סביבה טובה לכל נכסי ההשקעות, כאשר ההעדפות שלנו הם חוב בשווקים המתפתחים ואשראי בארה"ב".

טרם הבחירות בארה"ב רוב הגופים, וגם בלאקרוק, ניבאו כי בחירת טראמפ תגרום למפולת בשווקים. בפועל קרה בדיוק הפוך. איפה טעיתם? 
"למדנו משהו חשוב באותו זמן, כלומר שכדי לחזות במדויק כיצד השווקים הולכים להגיב לזעזוע מסוים, צריך הבנה מסויימת על מה כבר מתומחר בעת הזעזוע. אם המחיר כבר מגלם הרבה מזה, לא תהיה בהכרח הרבה תנודה. באופן פרדוקסלי, אולי אפילו יש עלייה מסוימת מתוך הקלה כאשר אי הוודאות חדלה להתקיים. מאז, השקענו מאמצים רבים בפיתוח כלים כדי למדוד מה כבר מתומחר בשווקים לגבי סיכונים גיאופוליטיים מרכזיים שאנו עוקבים אחריהם. אנו עושים זאת באמצעות תשתית הנתונים הגדולים שלנו והתוצאות מבטיחות מאוד". בבלאקרוק בנו מדד המאפשר לציבור המשקיעים לצפות בנתונים (כניסה לעמוד).

מהם הסקטורים המועדפים עליכם כעת בארה"ב?
"בשלב זה במחזור, האמונה החזקה ביותר שלנו היא שאנחנו אוהבים חברות איכותיות – כלומר חברות עם מאזנים מוצקים ותזרימי מזומנים טובים. פקטור האיכות (Value Factor) נוטה לביצועי יתר בשלבים המאוחרים של המחזור. חברות אלו נמצאות בכל מקום אך מרוכזות במיוחד בארה"ב, ובתוך השוק הזה, בסקטורים של הטכנולוגיה והבריאות".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חיוך שנראה כמו ספזמה. (ל"ת)
  ו. מוחרקה 02/05/2019 04:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  את הבנת את השאלה ?
  הלו גיברט ... 29/04/2019 15:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נשאלת אם השווקים מוסדרים ע"י הבנקים ... לא אם הפעולות של הבנקים משפיעות על השווקים...ההבדל הוא שבמקרה הראשון הבנקים מריצים את השווקים בעוד במצב השני הפעולות של הבנקים גורמות למשקיעים להאמין בשוק...אבל התשובה מדברת בעד עצמה !!!
  סגור
 • 1.
  בלאקרוק
  איתן 29/04/2019 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקטור הבריאות המומלץ ע"י בלאקרוק עלה מעט מתחילת השנה ולכן הוא בהחלט יכול לעלות עוד הרבה מאד במשך השנה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות