"הסכם הוא אינטרס של 2 הצדדים"

הלי"שט הבריטית מבצעת הערב מהלך חד מול הדולר ברקע להתבטאויות של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. נזכיר כי התאריך להגעה להסכם הוא סוף החודש הקרוב, האם הפעם תיהיה הסכמה?
|
בריטניה, צילום: istock
יהיה או לא יהיה "ברקזיט" לבסוף? זו כנראה השאלה ששואלים מיליונים בריטים ומשקיעים ברחבי העולם בשנתיים האחרונות. לאחר אינספור פרסומים, היו מדווחים כלי התקשרות בממלכה על התקדמות במשא ומתן בסוגיית הפרישה של הממלכה. 
ע"פ הדיווח היום, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, נפגש עם עמיתו האירו ליאו וראדקר להמשך שיחות על "הברקזיט". בהצהרה המשותפת נכתב " ראש הממשלה ג'ונסון וראדקר ניהלו דיון מפורט ובונה. שני הצדדים מאמינים כי הסכם הוא אינטרס של כל הצדדים, וכי הם מסכימים כי ניתן להגיע להסכם בסופו של דבר". 
למרות שמדובר בדיווח מעורפל, בסגנון שנשמע הרבה בשנתיים האחרונות, שוק המט"ח מגיב. הלי"שט הבריטית עברה לעליות של 0.6% מול המטבע האמריקני, ונסחרת ברמה של 1.228 דולר לל"ישט. 
גרף תוך יומי של הלי"שט מול הדולר
נזכיר כי תהליך ה"ברקזיט" מלווה את השווקים כבר למעלה מ-3 שנים, כאשר לא נראה כי קיים פתרון באופן. המועד הנוכחי להיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופאי הוא סוף החודש הקרוב, כאשר עד אז  הצדדים צריכים להגיע להסכם ביניהם. ג'ונסון איים בחודשים האחרונים כי הוא לא חושש מ"בקרזיט קשה", כלומר ברקזיט ללא הסכם. עם זאת, מדובר בסיטואציה בה 2 הצדדים יוצאים מופסדים, לכן רבים מעריכים היא הסיכויים לתרחיש כזה הם קלושים. 
הבעיה העיקרית בין הצדדים היא  צפון אירלנד, שנשלטת על ידי בריטניה, ומעמד הגבול שלה עם אירלנד העצמאית, שנשארת באיחוד. עקרונית, לצורך מימוש הברקזיט יש לקבוע גבול בין המדינות, אחרת אן משמעות לברקזיט שכן ניתן יהיה להעביר סחורות ללא מכסים מאירלנד לצפון אירלנד, ומצפון אירלנד ליתר חלקי בריטניה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות