"התחרות היום היא יותר בתחום הטכנולוגי, מאשר בתחרות על סוחרים"

לראשונה בהיסטוריה, סך הנכסים בארה"ב המנוהלים דרך השקעות פאסיביות עלה מעל  לנכסים שנוהלו בקרנות המתמקדות בבחירת ספציפית של נכסים. בלקרוק ממשיכה לבלוט מעל כולם
|
מסחר, צילום: SHUTTERSTOCK

שינוי ביחסי הכוחות בענף קרנות המניות בארה"ב. לראשונה בהיסטוריה, סך הנכסים המנוהלים כעת בצורה פאסיבית בארה"ב, כלומר ע"י תעודות סל העוקבות אחר המדדים, עולים על הנכסים המנוהלים ע"י קרנות המתמקדות בבחירה ספציפית של מניות. 

לפי ניתוח של Morningstar, בחודש אוגוסט עלו הנכסים המנוהלים ע"י קרנות מחקות מדדים לרמה של 4.271 טריליון דולר, עלייה של 88.9 מיליארד דולר. בין החברות המנהלות המשווקות קרנות המחקות מדדים נציין את בלקרוק, ואנגארד, פידליטי ופימקו. לעומת זאת, סך הנכסים המנוהלים בקרנות המתמקדות בבחירה ספציפית של מניות ירד ב-124 מיליארד דולר לרמה של 4.246 מיליארד דולר בלבד. 

קרנות פאסיביות הופיעו לראשונה בשנות השבעים והפכו לפופולריות בשנות ה-90. לאחר המשבר הכלכלי של 2008 הפופולריות של קרנות אלו עלה בצורה דרמטית בשנים האחרונות. העובדה כי העמלות עבור שימוש כלי השקעה אלו נמוכים יחסית, מהווה תמריץ נוסף להשקעה בצורה זו.

עם זאת, הגורם העיקרי שמוביל את המשקיעים להשקעה בצורה פאסיבית היא ההתערבות החסרת תקדים של הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות, התערבות שגרמה לכך שהביצועים הכלכליים של החברה הפכו לפחות משמעותיים להתנהגות המניה, לפיכך הצורך בניתוח מעמיק של מניה הפך לפחות רלוונטי. מנכ"ל ג'יי פי מורגן, ג'יימי דיימון,  תיאר את הסיטואציה הנוכחית בצורה מושלמת אמש: "הקרב בשוק הפך להיות יותר עניין טכנולוגי מאשר התחרות על כלכלנים וסוחרים מבריקים".  

לגידול בהשקעות בצורה פאסיבית יש משמעותיות רבות לשוק. גורמים ייחודיים לחברות הופכים לפחות ופחות רלוונטיים, כאשר השקעה בתעודת סל מובילה לפיזור ההשקעות בסקטור כולו. הבעיה העיקרית בשימוש בתעודות הסל מתרחשת כאשר השווקים עוברים  לסיטואציה של ירידות שערים. בסיטואציה כזו, הנזילות בשוק נעלמת במהירות, דבר שמגביר את הירידות. 

מייקל ברי, משקיע שהפך למפורסם בקרב קהילת המשקיעים ברקע לספר שנכתב עליו והפך לרב מכר, טען בשבוע שעבר כי מדובר בבועה שמעוותת כיום את השווקים. ברי טען כי "הסוד המלוכלך של שוק תעודות הסל הוא ההתפלגות השווה בין ניירות הערך במדדים שהיא מחקה. במדד הראסל 2000 לדוגמא, ספרתי כ-1,049 מניות שנסחרות עם מחזור יומי של פחות מ-5 מיליון דולר, פחות מחצי מתוך מספר זה נסחר במחזור יומי של פחות ממיליון דולר. זאת לא נזילות טובה לגופים שמנהלים עשרות ומאות מיליארדים".

לטענת ברי, המתרחש כעת בשוק תעודות הסל בעולם מקביל לאירועים שהתרחשו בשוק האיגוח זמן קצר לפני המשבר הכלכלי של 2008 (לכתבה המלאה).

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות